DODAJ

Mała powierzchnia – duże zainteresowanie

Polska
Mała powierzchnia – duże
Kajtman
2014-12-15 14:50:30

Mikroapartamenty nie kojarzą się nam już tylko z zatłoczonymi azjatyckimi metropoliami. Przykłady tego rodzaju inwestycji możemy znaleźć także na rodzimym rynku, a kolejne już zostały zapowiedziane. Co sprawia, iż tak małe lokale cieszą się dużym zainteresowaniem?


 


Niewielka powierzchnia takiego lokalu sama w sobie nie jest z pewnością zaletą dla potencjalnych mieszkańców. Trudno wyobrazić sobie na dłuższą metę komfortowe z nich korzystanie. Maksymalnie efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni będzie przyciągać jednak inwestorów lub też osoby samotne, których życie nie koncentruje się na co dzień w czterech ścianach. Z ich punktu widzenia na plan pierwszy wysuwa się niska całkowita kwota zakupu i niewielkie późniejsze koszty utrzymania takiej nieruchomości. Ze względu na docelową grupę odbiorców inwestycje takie mają racje bytu jedynie w największych aglomeracjach przyciągających studentów, specjalistów i podróżujących w celach biznesowych, bądź też w rejonach licznie odwiedzanych przez turystów, gdzie stanowią alternatywę dla obiektów hotelowych.


 


Oferta mikroapartamentów jest swego rodzaju ekstremum rynku nieruchomości, mogą one z powodzeniem pełnić rolę rozwiązania czasowego, ale trudno traktować jej jako substytut typowej powierzchni mieszkalnej. Nie da się jednak nie zauważyć, iż w sposób szczególnie jaskrawy wpisuje się ona w trend zmniejszania metraży oferowanych przez deweloperów. Jak wynika z danych Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. lokale o powierzchni do 30 mkw. szybko znikają z rynku. Dla ich nabywców liczy się głównie niższa cena całkowita, nawet jeśli okupiona jest pogorszeniem komfortu. Dodatkowo muszą oni konkurować z inwestorami, którzy w tego rodzaju propozycjach upatrują szansy na ponadstandardowe stopy zwrotu. W poniższej tabeli można zobaczyć jak oferta najmniejszych lokali prezentuje się w poszczególnych miastach.Najmniejsze mieszkania w ofercie deweloperów, III kw. 2014 r.
MiastoLiczba projektów, w których przewidziano mieszkania poniżej 30 mkw.Liczba projektów z dostępnymi lokalami poniżej 30 mkw.Najmniejszy lokal dostępny w ofercie (w mkw.)Warszawa1074419,6Kraków1033524Wrocław843418,7Poznań602523,6Gdańsk451722Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. na podstawie kwartalnych raportów dotyczących poszczególnych miast Pierwotny rynek mieszkaniowy, III kw. 2014 r.


 


Jarosław Mikołaj Skoczeń


Grupa Emmerson S.A.