DODAJ

Maślice czy Stabłowice? Gdzie powstanie nowy kryty basen?

Wrocław
Foto: pixbay.com (CC0 Public Domain)
Orzech
2017-02-26 15:44:25
Prywatny inwestor ma w planach budowę we Wrocławiu nowego krytego basenu. Na początek rozważa lokalizacje w zachodniej części Wrocławia. W kręgu zainteresowania są działki na Stabłowicach i Maślicach.

Inwestor planuje budowę podobnego wielkością basenu jak kryty basen Redeco przy ulicy Rogowskiej na osiedlu Nowy Dwór. Oprócz jednego dużego lub dwóch mniejszych niecek basenowych, w planach jest również część z saunami, sala do aerobiku, kręgielnia, klub bilardowy oraz duża siłownia i kawiarnia. Obok budynku ma powstać kompleks 2-3 kortów tenisowych oraz tyle samo boisk do koszykówki. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na około 25-30 milionów złotych.

Ma to być pierwszy z być może kilku tego typu komercyjnych kompleksów we Wrocławiu, jakie ten inwestor zamierza wybudować w stolicy Dolnego Śląska. W założeniu mają być lokalizowane na tych osiedlach w i tych lokalizacjach gdzie do tej pory nie ma żadnego całorocznego, krytego basenu, a osiedle i jego otoczenie ma odpowiedni potencjał ludnościowy i jest w dalszej rozbudowie.

Duże znaczenie przy wyborze lokalizacji będą też miały koszty zakupu odpowiedniej działki lub działek. Teren musi oczywiście pozwalać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na budowę i realizację tego typu inwestycji i na taką działalność w danym miejscu.

W tej chwili inwestor jest na etapie wyszukiwania konkretnej lokalizacji pod swoje przedsięwzięcie. Ten etap ma się zakończyć do końca lata bieżącego roku. O dalszych szczegółach sprawy postaramy się na bieżąco informować na portalu Investmap.pl.

Warto podkreślić, że choć na obu osiedlach: zarówno na Maślicach jak i Stabłowicach choć powstają nowoczesne kompleksy szkolno-przedszkolne (zupełnie nowy na Stabłowicach i rozbudowywany na Maślicach), to w żadnym z nich miasto Wrocław nie zdecydowało się na budowę krytych basenów szkolnych. Taka inwestycja nie będzie też niestety realizowana przy szkole w pobliskiej Leśnicy (o co mocno zabiegała i zabiega tamtejsza Rada Osiedla wraz z mieszkańcami).

Plany miasta nie zostały zrealizowane

Kilka lat temu miasto planowało budowę we Wrocławiu pięciu krytych basenów (każdy z 6 torami o długości 25 metrów plus sale gimnastyczne, a także sauny). W sierpniu 2011 roku miasto informowało, że planuje ich budowę w następujących lokalizacjach we Wrocławiu: przy Szkole Podstawowej nr 44 i Gimnazjum nr 11 przy ulicy ul. Wilanowskiej, obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 przy ul. Suwalskiej, obok Szkoły Podstawowej nr 118 przy Bulwarze Ikara, oraz tuż obok budynku VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kruczej i Gimnazjum nr 16 z ul. Jemiołowej, a także obok Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego. 

Baseny przy Suwalskiej, Kruczej i bulwarze Ikara miałyby kosztować po 21 milionów złotych, basen przy ul. Wilanowskiej – 37 mln, a przy Górnickiego – ponad 48 milionów złotych. W sumie pięć nowych basenów miało kosztować około 150 milionów złotych. Miasto od samego początku planowało realizację tych wszystkich inwestycji w tzw. formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Miasto miało poszukać jednego lub kilku inwestorów, którzy mieli wybudować wszystkie (jedna firma) lub tylko pojedyncze baseny (każda firma jeden czy dwa baseny). Inwestor lub inwestorzy mieli zaprojektować, wybudować i oczywiście sfinansować basen, a potem nim zarządzać. Według planów miasto miało podpisywać z prywatnym inwestorem umowy na minimum 30 lat. Główny warunek jaki gmina Wrocław chciała postawić w umowie to: baseny w roku szkolnym od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 miały być do dyspozycji uczniów, oczywiście za darmo (opłaty finansować miało miasto). Poza tymi godzinami inwestor mógł świadczyć usługi komercyjne dla wszystkich wrocławian i na nich zarabiać. Baseny miały być czynne od rana do późnej nocy (od godziny 5-6 do 23-24). Z planów miasta jak wiadomo nic nie wyszło i miasto zdecydowało się budować baseny samo ale ich realizację przesunięto na bliżej niesprecyzowane terminy.

Na razie realizowany jest tylko jeden nowy basen budowany przez gminę Wrocław  obok nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego. 

Pozostaje więc mieć nadzieję, że inwestycja prywatnego kapitału pozwoli na realizację tej jakże potrzebnej i oczekiwanej przez mieszkańców Leśnicy, Maślic i Stabłowic (a także przecież i pobliskich Pracz Odrzańskich, Marszowic czy nawet Wilkszyna) inwestycji. A w przyszłości także na innych osiedlach i w innych lokalizacjach we Wrocławiu.