DODAJ

Miasto sprzedaje kamienicę, która zagrała w filmie Spielberga

Wrocław
Miasto sprzedaje kamienicę, która
Tomasz Matejuk
2016-09-26 13:57:30
Urzędnicy szukają kupca na kolejną zabytkową kamienicę – tym razem chodzi o budynek przy ulicy Ptasiej, który "zagrał" w filmie Stevena Spielberga. Niedawno udało się sprzedać obiekt przy ulicy Dubois, na nowych właścicieli czekają też budynki przy ulicy Ruskiej i Włodkowica.

Wrocławski magistrat właśnie ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Ptasiej 22 na Nadodrzu. Pod młotek pójdą dwie działki.

 Działka nr 112/2 o powierzchni 3088 metrów kwadratowych zabudowana jest VI-kondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej około 618,96 metrów kwadratowych. Działka nr 17/29 o powierzchni 9 metrów kwadratowych jest niezabudowana – wyliczają urzędnicy.

Stojąca na działce kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Nieruchomość przeznaczona jest na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, mogą tam powstać także m.in. biura, hotel albo restauracja.

Cena wywoławcza została ustalona na 4,4 mln złotych. Przetarg odbędzie się 16 grudnia 2016 roku.

Jesienią 2014 roku w okolicy tej kamienicy Steven Spielberg kręcił film "Most szpiegów", w którym rolę główną zagrał Tom Hanks.

Tuż przy budynku znajdował się dawny basen przeciwpożarowy, który w filmie Spielberga udawał wejście do berlińskiego metra. Po zakończeniu zdjęć, zbiornik wyburzono, a w tym miejscu powstał parking.

Przypomnijmy, że niedawno urzędnicy znaleźli kupca inną zabytkową kamienicę na Nadodrzu  przy ulicy Stanisława Dubois 3Przetarg wygrała spółka Agricola-Hale z Kędzierzyna-Koźla, która zaproponowała cenę 2,6 mln złotych. 

UM Wrocławia


Ten pięciokondygnacyjny budynek przeznaczony jest na mieszkania, a na parterze mogą powstać lokale usługowe i gastronomiczne. 

Czekają budynki na Ruskiej i Włodkowica

Miasto szuka też kupca na inną zabytkową kamienicę w centrum miasta – chodzi o pięciokondygnacyjny budynek przy ulicy Ruskiej 32/33 o powierzchni użytkowej około 1400 metrów kwadratowych.

W kamienicy mogą powstać biura czy lokale usługowe.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mieszkalnictwo dopuszcza się wyłącznie powyżej pierwszej kondygnacji naziemnej – podkreślają w magistracie.

Po raz pierwszy – bezskutecznie – miasto próbowało sprzedać ten budynek w zeszłym roku. Fiaskiem zakończył się też niedawny, zakończony pod koniec lipca kolejny przetarg. Teraz magistrat podejmuje kolejną próbę – cena wywoławcza to, podobnie jak w poprzednich przypadkach, 5,5 mln złotych. O tym, czy znajdą się chętni, przekonamy się 28 października 2016 roku.

Od dłuższego czasu miasto próbuje pozbyć się także wpisanego do rejestru zabytków, dwu- i trzykondygnacyjnego budynku przy ulicy Pawła Włodkowica 15-17. Łączna powierzchnia obiektu to 1672 metrów kwadratowych, a całej działki – 2716 metrów kwadratowych.

UM Wrocławia


Budynek już kilkukrotnie wystawiano na sprzedaż – do tej pory cena wywoławcza za każdym razem wynosiła 3,8 mln złotych. Teraz urzędnicy nieco obniżyli swoje oczekiwania, bo potencjalny kupiec musi wyłożyć co najmniej 3 mln 420 tys. złotych. Przetarg odbędzie się 3 listopada 2016 roku.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, mogą tam powstać obiekty kongresowe i konferencyjne, hotele czy gastronomia.

To trudny teren, dla konesera. Liczymy, że powstanie tam hotel butikowy – tłumaczył w 2014 roku Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Miasto ma do sprzedania jeszcze jedną kamienicę przy ulicy Włodkowica, gdzie może powstać hotel. Chodzi o budynek pod numerem 23 – przetarg nie został jednak jeszcze ogłoszony, nie znamy też wyceny nieruchomości.