Mieszkania w Polsce – smaczny kąsek zagranicznych inwestorów

Mieszkania w Polsce – smaczny kąsek zagranicznych inwestorów

Wrocław
REKLAMA

Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało wzrost zainteresowania obcokrajowców rodzimym rynkiem nieruchomości. Początkowo cudzoziemcy ograniczali się do najbardziej prestiżowych lokalizacji – Warszawy i Krakowa. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się także inne miasta – Wrocław, Łódź, Poznań, czy Gdańsk. Według statystyk w latach 2006-2010 goście z zagranicy kupili prawie 7 000 mieszkań, z czego niemal 4 000 w samej stolicy. Analitycy przewidują, że tendencja wzrostowa, odnośnie liczny zawieranych transakcji, utrzyma się na względnie wysokim poziomie.

 

W samym 2012 roku obcokrajowcy kupili blisko 4 000 mieszkań – najwięcej w województwie mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, łódzkim i pomorskim – w Warszawie (ok. 1 200), w Krakowie (ok. 400), we Wrocławiu (ok. 250), w Gdańsku (ok. 150), w Łodzi (ok. 100) i w Poznaniu (ok. 100). Oferty polskich deweloperów wybierane są zarówno przez przedstawicieli Europy Zachodniej (Niemców, Brytyjczyków, Irlandczyków, Holendrów, Francuzów, Włochów, Austriaków), jak i gości zza wschodniej granicy (Ukraińców, Rosjan, Białorusinów), a nawet Amerykanów, czy Azjatów. Odnośnie liczby podpisywanych umów deweloperskich przodują Niemcy i Ukraińcy, choć, na przestrzeni ostatnich lat, zwiększony popyt na polskie mieszkania obserwuje się także u Brytyjczyków, Irlandczyków oraz Hiszpanów.

 

W kwestii lokalizacji zakupionych nieruchomości, największą popularnością cieszy się Mazowsze (ok. 40% ogółu zawieranych transakcji), zaś w dalszej kolejności województwo małopolskie (Kraków ok. 15%), dolnośląskie (Wrocław ok. 10%), pomorskie (Gdańsk, Gdynia ok. 10%), śląskie (ok. 8%).


Obcokrajowcy decydują się na zakup lokum w Polsce z kilku powodów. Po pierwsze, inwestowanie w nieruchomości traktowane jest jako długoterminowa lokata obciążona znikomym ryzykiem. Ponadto, wielu cudzoziemców wybiera oferty tutejszych deweloperów z myślą o przeprowadzce do naszego kraju. Z kolei zamożni klienci mogą sobie pozwolić na inwestycję w lokum w prestiżowej dzielnicy z przeznaczeniem na spędzanie urlopów.


Obcokrajowcy najczęściej kupują mieszkania w centrach dużych miast lub na obrzeżach aglomeracji. Stąd popularność atrakcyjnej lokalizacyjnie Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Stabilność rodzimego rynku nieruchomości ogranicza ryzyko straty finansowej, a dynamika zawieranych transakcji umożliwia ewentualne odsprzedanie lub wynajęcie zakupionego mieszkania.

 

Od kilku lat największy przyrost liczby dokonywanych transakcji zaobserwowano we Wrocławiu. Dużą popularnością wśród obcokrajowców cieszy się również Gdańsk, Poznań, Łódź, a także Gdynia, czy Zakopane. Wrocław, będący w czołówce polskich miast, w których cudzoziemcy kupują mieszkania, prezentuje oferty mieszkaniowe spełniające najwyższe standardy europejskie. Wysoka jakość oddawanych do użytku lokali idzie w parze ze stosunkowo niską ceną za metr kw. – atrakcyjną dla przeciętnego obcokrajowca. Nic więc dziwnego, że coraz częściej posiadaczami wrocławskich nieruchomości zostają Niemcy, Brytyjczycy, czy Francuzi.

 

REKLAMA

Wrocław obfituje w inwestycje mieszkaniowe godne polecenia zagranicznym klientom. Jedną z nich jest słynny obiekt City Island usytuowany na Kępie Mieszczańskiej. Ten siedmiokondygnacyjny budynek o zróżnicowanym metrażu i funkcjonalnych rozkładach zachwyca nie tylko nowoczesną architekturą i atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim wieloma udogodnieniami dla mieszkańców. Do dyspozycji kupujących oddano eleganckie apartamenty, w tym także przestronne balkony, loggia, tarasy widokowe i ogródki. City Island to kusząca propozycja zarówno dla Polaków zainteresowanych kupnem własnego M we Wrocławiu, jak i obcokrajowców rozważających inwestycję we wrocławską nieruchomość.


Z danych dewelopera wynika, że część transakcji zawarto z cudzoziemcami. Wśród głównych motywów najczęściej wymienia się względnie niską cenę tutejszych mieszkań: "Biorąc pod uwagę koszty zakupu mieszkania, ceny w Polsce są znacznie mniejsze niż w UK, szczególnie w Londynie i nie byłoby nas stać na mieszkanie w tak dobrej lokalizacji i standardzie w Londynie, na jakie mogliśmy sobie pozwolić we Wrocławiu."

 

Ponadto kupujący zza granicy podkreślają opłacalność inwestycji traktowanej w kategoriach wieloletniej lokaty – z możliwością późniejszego odsprzedania ze sporym zyskiem lub wynajęcia.

"Zależało nam na mieszkaniu, które będzie przyjazne rodzinie a zarazem będzie dobrą inwestycją na przyszłość, gdybyśmy zdecydowali się na wynajem lub sprzedaż."

 

Obiekt City Island dla wielu obcokrajowców okazał się doskonałą ofertą łączącą atrakcyjną cenę i funkcjonalną aranżację z niezwykle dogodną lokalizacją: "Od początku wyznacznikiem w wyborze mieszkania był taras i w miarę dobra lokalizacja. Cena oczywiście odgrywała również istotną rolę. Okazało się, że w City Island jest jedno dostępne mieszkanie o wymiarach, które nam odpowiadały, ogródkiem i tarasem wystarczającej wielkości i przystępnej cenie za całość, która zawierała w sobie wykończenie pod klucz."

 

Obcokrajowcy, poszukujący luksusowego lokum w centrum stolicy Dolnego Śląska, biorą również pod uwagę m. in. inwestycję Kniaziewicza 16 –siedmiokondygnacyjny budynek o nowoczesnej architekturze zlokalizowany w sąsiedztwie starówki, oraz kompleks Tumskie Ogrody usytuowany w sercu Wrocławia. Cudzoziemcy spragnieni ciszy i spokoju Fabryczna, Psie Pole. Przykładem może być Osiedle Bursztynowe złożone z dziesięciu kameralnych obiektów, a także Osiedle Oaza o funkcjonalnej aranżacji mieszkań i efektownym designie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA