DODAJ

Politechnika sprzedała zabytkowy hotel przy Wita Stwosza. Wiemy, kto go kupił

Hotele / Wrocław
Politechnika sprzedała zabytkowy hotel
Tomasz Matejuk
2017-05-10 14:10:43
Politechnika Wrocławska znalazła kupca na zabytkowy hotel Lothus przy ulicy Wita Stwosza. Budynek udało się sprzedać za 13 mln złotych.

Kupca na czteropiętrowy, wpisany do rejestru zabytków obiekt przy ulicy Wita Stwosza 22-23 we Wrocławiu, uczelnia szukała od 2014 roku. Politechnika sukcesywnie obniżała cenę wywoławczą (pierwotnie hotel wyceniany był na 16 mln zł) i wreszcie udało się znaleźć nowego właściciela.

Budynek nabył Rafin Developer za 13 mln złotych – informuje Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

W budynku z początku XX wieku, gdzie pierwotnie działał hotel Deutsches Haus, obecnie mieście się hotel Lothus, a wcześniej (od 1992 do 2007 roku) znajdował się tam hotel Sajgon.

Jakub Zazula


Rafin inwestuje w zabytkowe hotele

Przypomnijmy, że ten wrocławski deweloper jest właścicielem kilku zabytkowych hoteli w okolicy Dworca Głównego

Na początku 2015 roku zakończyła się prowadzona przez tego inwestora gruntowna przebudowa zabytkowego hotelu Piast przy ulicy Piłsudskiego

mat. inwestora


Piast był kiedyś jednym z filarów tzw. bramy do miasta dla podróżnych przyjeżdżających do Wrocławia. Drugim filarem był hotel Grand, który powstał na przełomie XIX i XX wieku, a obecnie ma tego samego właściciela, co Piast. I wkrótce też przejdzie przebudowę.

– Pierwotnie chcieliśmy remontować hotel Polonia, ale on może poczekać. Remont Dworca Głównego kazał nam zastanowić się właśnie nad Grandem – tłumaczył w zeszłym roku Paweł Rojek, prezes Grupy Kapitałowej Dexpol, do której należy Rafin Developer.

Powstanie tam czterogwiazdkowy hotel ze 160 pokojami, wspólnym holem, lobby, parkingiem podziemnym, zespołem gastronomicznym, usługowym oraz konferencyjnym. W planach jest także przeszklony sky bar na ostatniej kondygnacji, z którego będzie można podziwiać choćby zmodernizowany Dworzec Główny PKP.

mat. inwestora


Rafin Developer wyremontuje też kamienicę przy ulicy Stawowej 13, gdzie przed wojną mieścił się niemiecki hotel Habsburger-Hof, a pod wojnie najpierw Hotel Odra, który potem został przemianowany na Hotel Piast II.

Na parterze kamienicy znajdzie nowe biuro sprzedaży mieszkań tego dewelopera, które zostanie przeniesione z obecnej lokalizacji przy ul. Kołłątaja 18. Przeprowadzka jest spodowana rewitalizacją hotelu Grand.