DODAJ

Schron, bunkier czy czopek? Szukają alternatywnej nazwy dla Wroclavii

Handel / Wrocław
Schron, bunkier czy czopek?
Tomasz Matejuk
2016-09-02 12:43:24
Wrocławscy aktywiści szukają przydomka dla Wroclavii, czyli potężnej galerii handlowej, która powstaje w miejscu dworca autobusowego. Inwestycja od samego początku budzi spore kontrowersje wśród mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Wroclavia, budowana w kwartale ulic: Sucha, Joannitów, Dyrekcyjna i Borowska, ma być gotowa jesienią 2017 roku. Pojawi się tam ponad 200 sklepów, 20 restauracji i kino Cinema City, w który będzie pierwsza we Wrocławiu sala z technologią IMAX. W ogromnym obiekcie o łącznej powierzchni 71 tys. metrów kwadratowych znajdą się także biura.

Kompleks będzie zintegrowany z dworcem autobusowym o powierzchni około 7 tys. metrów kwadratowych.

Nowy dworzec, zlokalizowany na dwóch poziomach, będzie przestronny, jasno oświetlony i łatwo dostępny dla podróżnych, zarówno z ulicy, jak i  galerii handlowej. Hol dworca autobusowego z kasami biletowymi i poczekalnią zostanie usytuowany na poziomie „0”. Stanowiska dla autobusów ulokowane zostaną na poziomie „-2”. Ruchome schody połączą perony z poczekalnią – zapowiadają przedstawiciele inwestora, firmy Unibail-Rodamco.

Kierowcy otrzymają do swojej dyspozycji 2 300 miejsc parkingowych. Koszt inwestycji to około 240 mln euro.

Aktywiści krytykują i szukają przydomka

Całe przedsięwzięcie budzi spore kontrowersje. Budowę galerii handlowej krytycznie oceniają m.in. miejscy aktywiści.

 Ta "inwestycja" jest doskonałym przykładem braku polityki przestrzennej we Wrocławiu, nieprzestrzegania Polityki Mobilności czy przedkładania interesu dewelopera nad potrzeby mieszkańców, zieleń oraz dziedzictwo historyczne. Oglądając zdjęcia i projekt Wroclavii studenci będą się uczyć, jak nie planować przestrzeni miejskiej – pisał na portalu hipermiasto.com Aleksander Obłąk z Akcji Miasto.

Teraz społecznicy szukają na Facebooku adekwatnej i alternatywnej do tej oficjalnej nazwy dla potężnej galerii handlowej.

Moloch handlowy w miejscu dawnego PKS-u rośnie i coraz bardziej przytłacza okolicę... Chyba czas najwyższy, by zastanowi...

Opublikowany przez Akcja Miasto na 1 wrzesień 2016

Wśród propozycji przewijają się m.in. Schron, Bunkier, Brzydlawia, Bizancjum, Czopek czy Betonowy Sarkofag z Czarnobyla. A waszym zdaniem jaki przydomek powinien nosić ten kompleks?