DODAJ

Wroclavia będzie jedyną galerią w mieście czynną w każdą niedzielę?

Handel / Wrocław
Wroclavia będzie jedyną galerią
Mariusz Bartodziej
2017-10-29 16:10:39
Jak zakłada przyjęty przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele, zakaz nie obejmie m.in. placówek handlowych na dworcach autobusowych, takich jak Wroclavia.

Zakaz handlu w placówkach handlowych ma obowiązywać w niedziele i święta. Odstępstwem od tego mają być: kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedziele bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz druga i czwarta niedziela każdego miesiąca kalendarzowego (chyba że wówczas wypada święto). 24 grudnia (o ile nie jest to niedziela) oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy handel będzie dopuszczony do godziny 14:00.

Projekt przewiduje ponad dwadzieścia odstępstw od zakazu. Ma nie obowiązywać m.in. na stacjach paliw, w aptekach, w placówkach, których dominuje sprzedaż pamiątek, upominków i dewocjonaliów, oraz w placówkach handlowych na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniczych, w portach morskich i rzecznych. To oznacza, że jedyną galerią handlową we Wrocławiu funkcjonującą w niedziele byłaby otwarta w październiku Wroclavia, ze względu na dworzec autobusowy, znajdujący się na jej terenie.

Kara za nieprzestrzeganie zakazu ma wynosić od 1 do 100 tys. zł. Ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Prawdopodobnie w czwartek 9 listopada odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy.

fot. investphoto.pl