Pierwsza z trzynastu spółek technologicznych Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, spółka Numed zyskała nowego inwestora – fundusz WS Inwestment. Finansowe wsparcie umożliwi kontynuację działań rozwojowych nad urządzeniem do bezinwazyjnej diagnostyki próchnicy wtórnej.
Numed jest technologiczną spółką typu spin-off (spółka pracującą nad wdrożeniem na rynek nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań np. technologii, wynalazku, itp.) stworzoną w ramach projektu Akcelerator EIT+, trwającego od początku 2010 roku do czerwca 2012 roku. Jej działalność skupia się na opracowaniu urządzenia, które w sposób nieinwazyjny i całkowicie nieszkodliwy pozwoli przeprowadzić diagnozę próchnicy wtórnej zębów, dotąd przeprowadzaną na dwa sposoby – „dobre oko” specjalisty i zdjęcia rentgenowskie. Posłuży ono również do stomatologicznych badań endodontycznych.
Twórcą prototypu urządzenia jest profesor Przemysław Łoś z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie, który doprowadził do międzynarodowego zgłoszenia patentowego. On też miał duży wpływ na pozyskanie inwestora dla Numedu. W ubiegłym roku na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova”, urządzenie nagrodzono srebrnym medalem.
Rozruch działalności trzynastu spółek WCB EIT+, skupiających się na różnych obszarach specjalizacji m.in. biotechnologii, nanotechnologii, IT i energii, był możliwy dzięki finansowej dotacji dla najlepszych zespołów w wysokości 200 tys. euro z Unii Europejskiej. Dotychczas zainwestowano m.in. w profesjonalne laboratorium Simply User, które specjalizuje się w badaniach i projektach ergonomicznych oraz marketingowych w oparciu o badania neuropsychologiczne czy Doktor-Medi.pl - innowacyjny serwis internetowy, który umożliwia szybki dostęp do rzetelnej i sprawdzonej przez lekarzy wiedzy medycznej.
WCB EIT+ może angażować się w założone spółki nie dłużej niż 10 lat. W praktyce Centrum chce przeprowadzać wyjścia po około 3 latach od ich założenia np. sprzedając je inwestorom branżowym. Oddzielną kwestię stanowi to, że jeśli w ciągu dwóch lat od początku istnienia spółki, dany produkt lub technologia nie zostanie doprowadzony do postaci sprzedawalnej lub w ogóle nie powstanie, ma ona małe szanse na powodzenie.
- W takim przypadku trzeba spróbować pozyskać kolejnego inwestora lub po prostu zakończyć projekt. Warto zaznaczyć, że jesteśmy zobowiązani do reinwestowania środków uzyskanych po wyjściu z danej spółki, a to szansa na inwestycje w kolejne dobre innowacyjne pomysły. W ciągu 5 lat mamy obowiązek również nadzorować utworzone spółki i wspierać je pod kątem poszukiwania kolejnych inwestorów” – mówi Cezary Iwan, Menadżer ds. Inwestycji we Wrocławskiem Centrum Badań EIT+.