Biedronka otworzyła pod Olsztynem swoje największe i najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne w Polsce Jakub Mazur / youtube.com

Biedronka otworzyła pod Olsztynem swoje największe i najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne w Polsce

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już 17 centrów dystrybucji. Najnowocześniejszy i największy magazyn sieci powstał w Stawigudzie koło Olsztyna i docelowo może obsługiwać nawet 250 sklepów w północno-wschodniej części kraju. Magazyn realizuje już pierwsze dostawy do wybranych sklepów.

Centrum dystrybucyjne w Stawigudzie, umiejscowione na malowniczym warmińskim wzgórzu, w pobliżu ważnych węzłów dróg ekspresowych S51 i S7, to świetny punkt dla prowadzenia operacji logistycznych w północno-wschodniej części Polski. Finalna powierzchnia budynków wynosi ponad 35 tys. metrów kwadratowych, a sam magazyn wyposażony jest w najnowocześniejsze technologie zarządzania zapasami, inteligentne systemy oświetlenia czy ekologiczne rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko.

– Otwarcie tego magazynu to dla nas ważny moment, poprzedzony miesiącami wytężonej pracy. Z perspektywy sieci nastawionej na dynamiczny rozwój, warunki logistyczne są kluczowe i mają wpływ na optymalizację wielu procesów, których beneficjentami są wszyscy – począwszy od klientów, przez naszych pracowników, aż po środowisko. Otwarcie centrum dystrybucyjnego w tej części Polski pozwoli nam na redukcję średniego dystansu pokonywanego w trakcie dostaw do obsługiwanych sklepów o ponad 30%. – podkreśla Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki sieci Biedronka.

Na wyposażeniu centrum dystrybucyjnego znalazło się blisko 200 wózków widłowych z bezobsługowymi bateriami litowo-jonowymi, 175 pojazdów ciężarowych, a także 1000 kontenerów chłodniczych. Dzięki zastosowaniu najnowszego systemu zarządzania magazynem SAP EWM centrum będzie mogło obsłużyć nawet 250 sklepów i wysyłać codziennie ponad 6000 palet. We wrześniu podpisana została umowa na montaż ponad 1700 paneli fotowoltaicznych na dachu magazynu, o wydajności 600 kWp.

Materiały prasowe
REKLAMA

Magazyn w Stawigudzie będzie nie tylko istotnym elementem sieci logistycznej Biedronki, ale także wsparciem dla rynku pracy w regionie, w którym panuje wysokie jak na polskie warunki bezrobocie. Zatrudnienie znajdzie tutaj około 600 osób, czyniąc to centrum dystrybucyjne Biedronki jednym z największych pracodawców w regionie.

– Cieszymy, się że Biedronka postanowiła być jeszcze ważniejszą częścią lokalnej społeczności – generując wiele miejsc pracy dla mieszkańców naszego regionu. To zaszczyt, że mogliśmy nawiązać partnerskie relacje, które będą procentować przez wiele lat – mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda

Budowa centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie rozpoczęła się w lipcu 2021 r. i zakończyła się niewiele ponad rok później – we wrześniu 2022 r. Głównym wykonawcą prac była firma FUSTE.

Jakub Mazur / youtube.com

System logistyczny Biedronki oparty jest na 17 centrach dystrybucyjnych, o łącznej powierzchni magazynowej prawie 450 000 mkw., zlokalizowanych tak, aby zapewnić efektywny łańcuch dostaw do prawie 3300 sklepów na terenie całego kraju.

Źródło: Biedronka

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA