Drogi, chodniki i parking – miasto poprawi infrastrukturę w ramach rewitalizacji linii Wrocław-Jelczźródło: mat. prasowe/Koleje Dolnośląskie

Drogi, chodniki i parking – miasto poprawi infrastrukturę w ramach rewitalizacji linii Wrocław-Jelcz

REKLAMA
PKP PLK chcą wyremontować odcinek Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice do końca września przyszłego roku. Do tego czasu magistrat planuje umożliwić mieszkańcom wschodnich osiedli korzystanie z trzech przystanków osobowych.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 14 września przetarg na zadanie D rewitalizacji linii kolejowej nr 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice w celu przywrócenia przewozów pasażerskich. Chodzi o przygotowanie projektu i budowę infrastruktury towarzyszącej w rejonie przystanków Wrocław Łany, Wrocław Strachocin i Wrocław Wojnów. Dwa pierwsze dopiero powstaną, odpowiednio w okolicy ronda przy ulicy Strachocińskiej oraz przy ul. Zagrodniczej. Trzeci z nich znajduje się przy ul. Przy Torze.
Termin składania ofert mija 1 października. Wykonawca będzie miał 5 miesięcy od dnia podpisania umowy na przygotowanie projektu, a 10 miesięcy od tego samego momentu, by zakończyć prace i uzyskać pozwolenie na użytkowanie.
fot.

Nowe drogi, chodniki oraz miejsca dla samochodów i rowerów

W rejonie przystanku Wrocław Łany miasto chce utworzyć drogę dojazdową od ul. Strachocińskiej do planowanego parkingu (realizowanego w ramach innej inwestycji), o długości ok. 125 m i szerokości 6 m. Wzdłuż jednej z jej stron powstanie chodnik z kostki betonowej o szerokości 2 m.
Na Wojnowie również znajdzie się jednostronny chodnik o takiej samej szerokości i długości ok. 85 m – od peronu do ciągu pieszego w ul. Przy Torze. W tej lokalizacji powstanie także parking na ok. 40 miejsc, a także dwie wiaty rowerowe (na dziesięć miejsc każda) i dwa śmietniki.
Przy przystanku Wrocław Strachocin powstanie tylko jedna wiata i jeden kosz. Ponadto wykonawca uzupełni ciąg pieszy wzdłuż ul. Zagrodniczej, budując chodnik o szerokości 2 m i długości około 30 m.

Remont jednak za drogi?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. analizują od 16 lipca oferty na rewitalizację linii kolejowej nr 292 na 21-kilometrowym odcinku Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice w celu przywrócenia przewozów pasażerskich. Do realizacji części A (kolejowej) zgłosiło się ośmiu chętnych. Najtańsza propozycja, złożona przez konsorcjum firm ETF Polska Sp. z o.o. i ETF S.A.S., wyniosła 92 mln 330 tys. zł brutto. Najdroższa okazała się oferta Trakcji PRKiI S.A. – 122 mln 432 tys. zł. Inwestor chce przeznaczyć na ten cel 67 mln 201 tys. zł.
Cześć C (infrastruktura w rejonie przystanków na terenie gminy Czernica) chce zrealizować wyłącznie konsorcjum firm Track Tec Construction Sp. z o.o. oraz Infrakol Sp. z o.o. Sp. k. Oferuje wykonanie zadania za 2 mln 131 tys. zł brutto, przy czym PKP PLK, w imieniu gminy Czernica, zamierzają wydać 1 mln 417 tys. zł. W obu przypadkach wykonawcy będą mieć czas do 30 września 2019 roku, by zakończyć inwestycje.
Część A obejmuje m.in. wymianę na modernizowanym odcinku nawierzchni, urządzeń telekomunikacyjnych oraz elementów sieci trakcyjnej, przystosowanie peronów do obsługi osób o ograniczonej zdolności poruszania się i budowę nowej mijanki, posiadającej dwa tory główne i dwie krawędzie peronowe. Inwestycja pozwoli pociągom pasażerskim jeździć z prędkością minimum 100 km/h, a maksymalnie 120 km/h. Wykonawca opracuje wpierw dokumentację projektową.
W przypadku części C, w zakresie gminy Czernica, zwycięska firma zajmie się utworzeniem infrastruktury w rejonie przystanków osobowych w Chrząstawie, Nadolicach Wielkich, Nadolicach Małych oraz w Dobrzykowicach Wrocławskich. Wybuduje parkingi na 20 miejsc postojowych (w Dobrzykowicach Wrocławskich na 30) wraz z dojściami do peronów i skomunikowaniem z obecnym układem drogowym, a także wiaty rowerowe.
Projekt jest realizowany z unijnym dofinansowaniem, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...