Grupa Selena uruchomiła nową instalację do produkcji biopolimerów w fabrykach w Dzierżoniowie i Nowej RudzieGrupa Selena / youtube.com

Grupa Selena uruchomiła nową instalację do produkcji biopolimerów w fabrykach w Dzierżoniowie i Nowej Rudzie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Grupa Selena – jeden z globalnych liderów sektora chemii budowlanej zdecydowała się na inwestycje w dwie swoje fabryki zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Firma wdrożyła nową linię do produkcji biopolimerów w zakładach Selena Industrial Technologies w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie. Dzięki nowej linii na Dolnym Śląsku produkowane będą innowacyjne tworzywa z naturalnych komponentów.

Grupa Selena była liderem i pierwszą polską dużą firmą koordynującą międzynarodowe konsorcjum, które od 2017 roku realizowało jeden z projektów finansowany ze środków Programu Horyzont 2020 (zarządzanych przez partnerstwo publiczno-prywatne: Circular Bio-based Europe Joint Undertaking). W ramach programu sfinansowano m.in. projekt Biomotive, zrealizowany w ciągu ponad 4 lat przez centrum badawczo-rozwojowe Seleny i jej 15 zagranicznych partnerów. Projekt pozwolił między innymi na opracowanie nowych receptur biopolimerów, jak i wybudowanie instalacji do ich produkcji w zakładach produkcyjnych w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku.

Spółka od początku działalności stawia w swojej strategii na rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które są łatwe w użyciu, przyspieszają prace wykonawców i mają pozytywny wpływ na środowisko. W 2019 uruchomiła własne centrum badawczo-rozwojowe w Dzierżoniowie, którego specjaliści opracowali m.in. system do montażu okien Tytan WINS na bazie folii płynnych, znacząco zwiększający efektywność energetyczną budynków. Dziś to centralne laboratorium (dawniej: Selena Labs), po inkorporacji wraz z zakładami Orion i Libra do spółki Selena Industrial Technologies, jest liderem globalnie zintegrowanych prac R&D prowadzonych przez Grupę Selena.

– Rozpoczęcie produkcji biopolimerów przez Selena Industrial Technologies to ważny krok w kierunku tworzenia produktów ekologicznych i zrównoważonych środowiskowo. Wprowadzanie nowatorskich produktów na rynek to jeden z priorytetów naszej strategii biznesowej, ale też naturalny wybór rozwiązań proekologicznych, zeroemisyjnych i prokonsumenckich. W Grupie Selena od lat stawiamy na projekty realizujące cele zrównoważonego rozwoju, a ostatnio powołaliśmy wydzielony departament, który zadba o stosowanie najwyższych standardów w tym zakresie na każdym poziomie naszej organizacji – mówi Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena.

Zakłady w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie od początku swojego istnienia stawiały na nowatorskie rozwiązania. Tworzywa na bazie surowców bioodnawialnych, z których powstaną ekologiczne piany montażowe, pianokleje i uszczelniacze dla budownictwa, zostały opracowane i wdrożone przez centrum R&D. W ich produkcji wykorzystywane będą jedynie rośliny nieużytkowe, czyli takie, które nie są wykorzystywane przez człowieka do celów gospodarczych. Zastosowanie roślinnego surowca znacząco zmniejsza emisję CO2.

– Dużą wagę przykładamy do współpracy z wszystkimi instytucjami badawczymi czy organami opiniującymi, a następnie stosujemy się do ich zaleceń. Każdego dnia dbamy o zrównoważony rozwój, neutralność produkcyjną w Polsce i na świecie, bo wierzymy, że tylko w ten sposób zapewnimy przyszłość naszej planecie – podkreśla Piotr Janaszek, Dyrektor Oddziału Selena Industrial Technologies.

Nowa instalacja jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Ekologiczny produkt będzie wytwarzany w miejscu specjalnie zmodernizowanym, z wykorzystaniem technologii spełniającej rygorystyczne wymagania.

REKLAMA

Nowe ekologiczne produkty o wysokich właściwościach izolacyjnych powędrują z zakładów Selena Industrial Technologies w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie na wszystkie kontynenty. Zespół ekspertów ds. badań i rozwoju prognozuje, że biotworzywa będą wykorzystywane w przyszłości także w innych branżach.

O Grupie Selena:

Selena jest globalnym liderem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej oraz jednym z czterech największych producentów piany montażowej dla budownictwa na świecie.

Firma powstała w 1992 roku we Wrocławiu i w tym mieście znajduje się też siedziba Grupy Selena. Aktualnie zatrudnia ok. 2000 pracowników na całym świecie. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne.

W skład Grupy Selena wchodzą łącznie 34 spółki w 19 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji, Kazachstanie, Hiszpanii i we Włoszech.

Selena Labs to główne centrum R&D Grupy Selena z siedzibą w Dzierżoniowie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "INVEST-PARK". Laboratorium koordynuje działania działów R&D z Polski, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Chin oraz Rumunii. Dzięki temu globalnie zintegrowany zespół ściśle ze sobą współpracuje, wymienia doświadczenia i znajduje rozwiązania dla profesjonalnych użytkowników w prawie 100 krajach na świecie. Międzynarodowe doświadczenia zdobywane na wielu różnych rynkach pozwalają Grupie Selena szybko się rozwijać – jest to firma innowacyjna, kreująca nowe rozwiązania, dostosowane do rosnących potrzeb użytkowników.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA