KE zatwierdziła polską pomoc w wysokości 95 mln euro na rozbudowę fabryki LG Energy Solution pod WrocławiemMateriały prasowe

KE zatwierdziła polską pomoc w wysokości 95 mln euro na rozbudowę fabryki LG Energy Solution pod Wrocławiem

REKLAMA

W piątek, 18 marca Komisja Europejska (KE) zatwierdziła polską pomoc w wysokości 95 mln euro na rozbudowę zakładu LG Chem w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce) pod Wrocławiem produkującego baterie do pojazdów elektrycznych.

Przyznane środki finansowe zostaną przeznaczone na wsparcie rozbudowy zakładu w województwie dolnośląskim, zajmującego się produkcją baterii do pojazdów elektrycznych. Przyczyni się ona do rozwoju województwa dolnośląskiego, przy zachowaniu konkurencji – informuje KE w komunikacie.

– Potwierdzono również, że przekazana pomoc była ograniczona do minimum niezbędnego, by zachęcić LG Chem do realizacji inwestycji w Polsce. Nie przekroczyła bowiem kwoty niezbędnej, by wyrównać rentowność projektu w Polsce do jej poziomu w państwie trzecim. Komisja doszła także do wniosku, że pomoc inwestycyjna przyczyni się do tworzenia miejsc pracy oraz do rozwoju gospodarczego i podniesienia konkurencyjności województwa dolnośląskiego, znajdującego się w niekorzystnym położeniu – czytamy w komunikacie.

Materiały prasowe
REKLAMA

Jak poinformowała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji, wsparcie publiczne, którego udzieliła Polska przyczyni się, bez nadmiernego zakłócania konkurencji, do tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego w regionie znajdującym się w niekorzystnym położeniu.

W lipcu 2019 roku Polska poinformowała Komisję Europejską o planach wsparcia tej inwestycji kwotą 95 mln euro. W sierpniu 2020 roku Komisja wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy takie wsparcie jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi pomocy regionalnej na lata 2014–2020.

Dochodzenie przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazało, że LG Chem miało do wyboru inwestycję nie tylko w Polsce, ale też w innym państwie spoza EOG . Ze względu na subsydia oferowane przez państwo trzecie, to właśnie tam inwestycja byłaby bardziej opłacalna ekonomicznie. W związku z tym, bez wsparcia w wysokości 95 mln euro ze strony Polski, LG Chem zdecydowałoby się zainwestować poza EOG – wskazuje Komisja Europejska.

LG Chem Ltd. jest południowokoreańskim koncernem chemicznym, działającym w Polsce za pośrednictwem spółki zależnej – LG Energy Solution Wrocław. W 2017 roku LG Chem podjęło decyzję o zainwestowaniu ponad 1 mld euro w istniejący już zakład w województwie dolnośląskim, aby rozwinąć swoje zdolności produkcyjne w zakresie baterii litowo-jonowych oraz modułów i zestawów baterii do pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że corocznie nowy zakład wyprodukuje baterie dla ponad 295 000 pojazdów elektrycznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA