Kolejna duża, polska fabryka do likwidacji. Ćwierć tysiąca osób straci pracęFot. Grupa Alchemia S.A.

Kolejna duża, polska fabryka do likwidacji. Ćwierć tysiąca osób straci pracę

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejne złe wiadomości dotyczące zwolnień grupowych w Polsce. Tym razem w województwie śląskim. Zarząd Alchemii S.A., spółki zależnej Boryszewa, zdecydował o rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Rurexpol w Częstochowie. Pracę straci cała załoga.

Zamknięcie oddziału w Częstochowie ma nastąpić w wyniku trudnej sytuacji na rynku stali oraz malejącego popytu. Decyzja jest następstwem wcześniejszej likwidacji Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem (woj. opolskie), gdzie pracę straciło 433 pracowników.

Zarząd Boryszew S.A. z siedzibą w Warszawie ("Emitent") poinformował, iż Zarząd spółki zależnej Alchemia S.A. w dniu 4 listopada 2024 roku, podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Alchemia Spółka Akcyjna Oddział Rurexpol w Częstochowie.

"Zarząd Alchemia Spółka Akcyjna podjął decyzję o zamiarze rozpoczęcia procesu likwidacji, mając na uwadze m.in. przewidywaną utratę zdolności Oddziału do konkurowania na rynku z uwagi na pogarszającą się sytuację w europejskim przemyśle stalowym skutkującą spadkiem popytu na wyroby Oddziału, przestarzałą technologię produkcyjną, wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej Oddziału i przewidywany stały wzrost tych kosztów, nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji oraz przewidywane wyższe korzyści ekonomiczne wynikające z likwidacji majątku Oddziału względem korzyści wynikających z utrzymywania działalności produkcyjnej" – poinformował Zarząd Boryszew S.A.

Jak przekazuje Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ "Solidarność", likwidacja zakładu wiąże się z utratą pracy przez blisko 260 pracowników po lutym 2025 roku.

REKLAMA

O firmie:

Rurexpol to producent rur bez szwu o mniejszych średnicach: od 121 mm do 273 mm, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle naftowym oraz do przesyłu gazu w trakcie wierceń poszukiwawczych nafty i gazu, jak również samego ich transportu. W Rurexpolu powstają także rury stopowe dla energetyki i rury konstrukcyjne do dalszej obróbki mechanicznej m.in. do siłowników hydraulicznych i elementów konstrukcji hal.

Oddział Rurexpol w I półroczu 2024 roku miał 59,1 mln złotych przychodów ze sprzedaży (w 2023 roku miał 143,5 mln złotych przychodów ze sprzedaży, w 2022 roku odpowiednio 173 mln złotych).

Fot. Grupa Alchemia S.A.
Fot. Grupa Alchemia S.A.

Źródło: tysol.pl / alchemiasa.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA