Gdańska Infrastruktura Społeczna Sp. z o.o. postawi budynek jednorodzinny oraz 4 budynki wielorodzinne przy ulicy Michała Ogińskiego w Gdańsku. Budynki powstaną na działce o wielkości prawie 3 000 mkw.
Dnia 19 września 2022 roku wniosek o pozwolenie na budowę otrzymał decyzję pozytywną. Budynki powstaną na działce nr 143/2 o wielkości 2 992 mkw. na gdańskiej dzielnicy Siedlce. Projektantem obiektów jest Michał Nosorowski.
– Rozpoczęcie prac uzależnione jest od terminu udzielenia finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat z BGK – stwierdza Jędrzej Sieliwończyk, Inspektor w Referacie Prasowym Biura Prezydenta Gdańska. Planowane rozpoczęcie prac to I kw. 2023 roku. Budowa osiedla ma potrwać rok.
W budynku wielorodzinnym A2 ma być 16 lokali mieszkalnych. Natomiast w budynkach wielorodzinnych C1, C2, C3 powstanie po 9 lokali.
Powierzchnia całkowita w budynku jednorodzinnym wyniesie 655,62 mkw. Natomiast w budynku A2 – 1956,2 mkw., w C1 i C3 – 1078,56 mkw., a w C2 – 1084,16 mkw.
Budynek jednorodzinny B będzie miał 3 kondygnacje naziemne. Budynek wielorodzinny A2 ma składać się z 5 kondygnacji tj. 4 naziemnych i 1 podziemnej. Natomiast w budynkach C1, C2, C3 powstaną 3 kondygnacje w tym 1 podziemna.
W budynku A2 najwięcej powstanie mieszkań 1-pokojowych, bo aż osiem o metrażu 38 mkw. Będą również mieszkania 2-, 3-pokojowe i jedno 5-pokojowe. W budynkach wielorodzinnych C1, C2, C3 najwięcej pojawi się również mieszkań 1-pokojowych (5) o zróżnicowanych metrażach (tj. 34 i 41 mkw.). W każdym z tych budynków przybędzie jeszcze po trzy mieszkania 2-pokojowe (50 mkw.) i po jednym mieszkaniu 4-pokojowym (85 mkw.).
– Inwestycja realizowana przez Gdańska Infrastrukturę Społeczną przeznaczona jest dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. W budynkach znajdą się również 2 mieszkania wytchnieniowe oraz lokal dla rodziny zastępczej. Kondygnacje parteru zostały zaprojektowane w technologii żelbetowej, natomiast technologia prefabrykowanych modułów drewnianych wykorzystana zostanie na pozostałych kondygnacjach. Warto wspomnieć, że budynki te wyposażone będą w fotowoltaikę, wiatraki oraz system zagospodarowania wód opadowych, zapewniający autonomiczność tzn. pełne zagospodarowanie wód opadowych w mikrozlewniach przy każdym budynku. Co więcej w budynkach znajdować się będą elementy systemu odwodnienia: zielone dachy ekstensywne, obniżone trawniki, ogrody deszczowe oraz zbiorniki magazynowania wód – informuje Jędrzej Sieliwończyk.
Szacowany koszt inwestycji ma wynieść 42 289 641 zł brutto. Planowane wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat BGK to 80% jej kosztów.