[Polska] Kolejowe nieruchomości

[Polska] Kolejowe nieruchomości

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Nie wszyscy uświadamiają sobie jak wielkim zasobem nieruchomości dysponują Polskie Koleje Państwowe S.A. Spółka posiada bowiem majątek składający się ze 101,3 tysięcy działek gruntowych o ogólnej powierzchni 106 tysięcy ha oraz z ponad 40 tysięcy budynków o ogólnej powierzchni użytkowej przekraczającej 6 milionów mkw. Nie wszystkie nieruchomości są spółce potrzebne wobec czego planuje ona ich sprzedaż lub ewentualne przekazanie w ręce samorządów. Na jakie oferty można trafić?

 

Do wzięcia są m.in. niedziałające dworce. W ubiegłym roku w różnych trybach zarządzania mieniem przekazano do samorządów 58 dworców. W obecnym roku PKP chciałoby podwoić ten wynik. Około 250 dworców jest w chwili obecnej gotowych do zbycia, a kolejnych 500 przygotowywanych do tej operacji.


Od PKP można kupić także grunty, nierzadko w śródmiejskiej części miasta. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić ofertę najmu powierzchni komercyjnych na terenie dworców. W ofercie spółki można natrafić również na lokale mieszkalne.

 


Oferta nieruchomości PKP - przykładyMiastoTypOpisWarszawaPowierzchnie magazynowe do wynajęciaDworzec Centralny, poziom - 2, pomieszczenie nr 236 o pow. 39,2 mkw.
Dworzec Centralny, poziom - 2, pomieszczenie nr 237 o pow. 120,71 mkw.KrakówSprzedaż działki zabudowanejNieruchomość o powierzchni 11 594,00 mkw. zlokalizowana w ścisłym centrum Krakowa - przy ul. Bosackiej 6, w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP Kraków oraz Galerii Krakowskiej. Dojazd do nieruchomości od strony ul. Lubicz. Nieruchomość składa się z 11 działek ewidencyjnych, będących przedmiotem prawa użytkowania wieczystego oraz kilkunastu budynków stanowiących odrębny przedmiot własności. Budynki pełnią następujące funkcje: administracyjne, magazynowe, handlowo-usługowe, warsztatowe i inne.WrocławNajem lokalu usługowegoLokal w Budynku Dworca Świebodzkiego na dz 2/2 AM-22 na Placu Orląt Lwowskich 20A. Lokal w przyziemiu o łącznej powierzchni 207,58 m² + 641,00 m² ogródka letniegoWałczSprzedaż budynku dworca kolejowegoNieruchomość położona w centralnej części miasta Wałcz, obok dworca PKS. W niewielkiej odległości - 150 m od drogi krajowej nr 10 Szczecin - Płońsk. W pobliżu zlokalizowane obiekty handlowe - market budowlany 'MRÓWKA". Nieruchomość o pow. 1811.00 mkw. zabudowana zespołem budynków stanowiących dworzec kolejowy wraz z magazynem przesyłowym.
Uzbrojenie techniczne:
- instalacja elektryczna,
- przyłącze wodno - kanalizacyjne.
Przeznaczenie: handlowo - usługowe, magazynoweChrzanówSprzedaż lokalu mieszkalnegoBudynek zlokalizowany w połuniowo-zachodniej części miasta. Odległość od centrum (rynek) ok 300m. Dojazd do działki poprzez drogę osiedlową. Lokal nr 21 posiada powierzchnię 49,40 m2, usytuowany jest na II piętrze budynku. Lokal składa się z 2 pokoi, kuchni, łazienki, wc, przedpokoju oraz balkonu od strony zachodniej. Lokal mieszkalny wyposażony jest w instalację elektryczną, gazową, wodno- kanalizacyjną oraz centralne ogrzewanie. Ściana od strony północnej jest ścianą szczytową budynku. Podłogi w pokojach i przedpokoju wyłożone parkietem. Podłoga w kuchni wyłożona płytkami ksylolitowymi, w łazience posadzka cementowa.Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


 

Pomimo bardzo dużej i szerokiej oferty należy liczyć się z tym, iż część nieruchomości wystawionych na sprzedaż przez PKP nie będzie budzić większego zainteresowania. Barierą może okazać się nie tylko cena, ale w niektórych przypadkach brak większej wartości komercyjnej niektórych działek lub obiektów.

 

Emmerson S.A.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...
NOYEN rozbudowuje swoją fabrykę w Lublinie i zwiększa produkcję
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa infrastruktury firmy NOYEN znajdującej się w Lublinie...
Chiński gigant inwestuje pod Wrocławiem
Chiński gigant z branży EMS zainwestuje 100 mln zł w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego na ter...
Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...
White Stone planuje wielką inwestycję na warszawskich Bielanach
Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji...
Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocław...
W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...