Kolejowe nieruchomości

Kolejowe nieruchomości

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Nie wszyscy uświadamiają sobie jak wielkim zasobem nieruchomości dysponują Polskie Koleje Państwowe S.A. Spółka posiada bowiem majątek składający się ze 101,3 tysięcy działek gruntowych o ogólnej powierzchni 106 tysięcy ha oraz z ponad 40 tysięcy budynków o ogólnej powierzchni użytkowej przekraczającej 6 milionów mkw. Nie wszystkie nieruchomości są spółce potrzebne wobec czego planuje ona ich sprzedaż lub ewentualne przekazanie w ręce samorządów. Na jakie oferty można trafić?

 

Do wzięcia są m.in. niedziałające dworce. W ubiegłym roku w różnych trybach zarządzania mieniem przekazano do samorządów 58 dworców. W obecnym roku PKP chciałoby podwoić ten wynik. Około 250 dworców jest w chwili obecnej gotowych do zbycia, a kolejnych 500 przygotowywanych do tej operacji.


Od PKP można kupić także grunty, nierzadko w śródmiejskiej części miasta. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić ofertę najmu powierzchni komercyjnych na terenie dworców. W ofercie spółki można natrafić również na lokale mieszkalne.

 


Oferta nieruchomości PKP - przykładyMiastoTypOpisWarszawaPowierzchnie magazynowe do wynajęciaDworzec Centralny, poziom - 2, pomieszczenie nr 236 o pow. 39,2 mkw.
Dworzec Centralny, poziom - 2, pomieszczenie nr 237 o pow. 120,71 mkw.KrakówSprzedaż działki zabudowanejNieruchomość o powierzchni 11 594,00 mkw. zlokalizowana w ścisłym centrum Krakowa - przy ul. Bosackiej 6, w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP Kraków oraz Galerii Krakowskiej. Dojazd do nieruchomości od strony ul. Lubicz. Nieruchomość składa się z 11 działek ewidencyjnych, będących przedmiotem prawa użytkowania wieczystego oraz kilkunastu budynków stanowiących odrębny przedmiot własności. Budynki pełnią następujące funkcje: administracyjne, magazynowe, handlowo-usługowe, warsztatowe i inne.WrocławNajem lokalu usługowegoLokal w Budynku Dworca Świebodzkiego na dz 2/2 AM-22 na Placu Orląt Lwowskich 20A. Lokal w przyziemiu o łącznej powierzchni 207,58 m² + 641,00 m² ogródka letniegoWałczSprzedaż budynku dworca kolejowegoNieruchomość położona w centralnej części miasta Wałcz, obok dworca PKS. W niewielkiej odległości - 150 m od drogi krajowej nr 10 Szczecin - Płońsk. W pobliżu zlokalizowane obiekty handlowe - market budowlany 'MRÓWKA". Nieruchomość o pow. 1811.00 mkw. zabudowana zespołem budynków stanowiących dworzec kolejowy wraz z magazynem przesyłowym.
Uzbrojenie techniczne:
- instalacja elektryczna,
- przyłącze wodno - kanalizacyjne.
Przeznaczenie: handlowo - usługowe, magazynoweChrzanówSprzedaż lokalu mieszkalnegoBudynek zlokalizowany w połuniowo-zachodniej części miasta. Odległość od centrum (rynek) ok 300m. Dojazd do działki poprzez drogę osiedlową. Lokal nr 21 posiada powierzchnię 49,40 m2, usytuowany jest na II piętrze budynku. Lokal składa się z 2 pokoi, kuchni, łazienki, wc, przedpokoju oraz balkonu od strony zachodniej. Lokal mieszkalny wyposażony jest w instalację elektryczną, gazową, wodno- kanalizacyjną oraz centralne ogrzewanie. Ściana od strony północnej jest ścianą szczytową budynku. Podłogi w pokojach i przedpokoju wyłożone parkietem. Podłoga w kuchni wyłożona płytkami ksylolitowymi, w łazience posadzka cementowa.Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


REKLAMA

 

Pomimo bardzo dużej i szerokiej oferty należy liczyć się z tym, iż część nieruchomości wystawionych na sprzedaż przez PKP nie będzie budzić większego zainteresowania. Barierą może okazać się nie tylko cena, ale w niektórych przypadkach brak większej wartości komercyjnej niektórych działek lub obiektów.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA