Obecny kryzys pokazał ciemną stronę prowadzenia biznesu – można szybko utracić przychody co ekspresowo przekłada się negatywnie na płynność. Nie dotyczy to jednak każdej branży. Wiele firm z nisz e-commerce notuje lepszą sprzedaż niż w grudniu w okresie świątecznym. Czy zatem warto myśleć o biznesie w czasach kryzysu? Na co się zdecydować wybierając niszę i model działania? Czy to musi być akurat e-commerce?
W tekście porównujemy wady i zalety prowadzenia biznesu lokalnego kontra biznesu e-commerce i sprzedaży przez internet.
E-commerce – wady i zalety
Polacy zamknięci w domach kupują więcej online dzięki czemu sklepy e-commerce notują rekordowe miesiące pod kątem sprzedaży. Kupują nie tylko ubrania czy elektronikę. Przekonują się też do nowych form sprzedaży online jak np. zamawianie żywności z marketów z dowozem.
Na pewno ta sytuacja przyczyni się do zmian zachowania części kupujących i w najbliższym czasie nadal chętnie będą kupować online.
Można założyć, że sprzedaż przez internet będzie rozwijała się nadal lub jeszcze bardziej dynamicznie jak w poprzednich latach. Do tego dochodzą znane dobrze zalety związane z działalnością online – brak konieczności wynajmu lokalu, możliwość pracy z domu, skalowalność.
Samo otworzenie sklepu internetowego, szczególnie mniejszego, nie musi być dużym kosztem. Jest sporo rozwiązań jak np. oprogramowanie sklepowe w modelu abonamentowym, które daje możliwość utworzenia działającego sklepu w krótkim czasie, bez wiedzy programistycznej.
Te i wiele innych zalet powoduje, że co roku coraz więcej osób decyduje się na otworzenie sklepu i sprzedaż online. Nie jest to jednak model biznesowy pozbawiony wad.
Potrzeba dużo czasu by zbudować ruch, sprzedaż, często to kwestia ponad roku. Można na początku działalności wspomagać się zewnętrznymi serwisami typu Allegro, Ceneo czy innymi. Jednak o sukcesie sklepu w długiej perspektywie decyduje czy uda się zbudować ruch z reklam oraz ruch bezpłatny z pozycjonowania, zaznacza specjalista z agencji carted.pl. A to nie jest już takie proste.
Budżet na marketing to jeszcze jeden, często pomijany, temat. O ile można dość tanio i szybko otworzyć sklep internetowy, to trzeba go promować. Bez odpowiedniego budżetu na marketing nie można prowadzić szerszych kampanii reklamowych czy pozycjonowania na odpowiednim poziomie. Dość często zdarza się, że osoby otwierające sklep mają mniej niż 1000 zł miesięcznie na marketing. Kończy się to nawiązaniem współpracy z agencją marketingu, która nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej usługi w tej kwocie lub prowadzeniem działań na własną rękę, w mocno ograniczonej formie (ze względu na mały budżet).
Konkurencja to coś co trzeba wziąć pod uwagę otwierając sklep. Jaka jest konkurencja w niszy, w której chcemy sprzedawać? Czy jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjne ceny? Rynek e-commerce w Polsce jest mocno rozwinięty. mamy tysiące sklepów, a dodatkowo jest też konkurencja ze strony Allegro i Aliexpress. Nie można też zapominać o niedalekiej perspektywie uruchomienia polskiej wersji Amazona.
Biznes lokalny – wady i zalety
Biznes lokalny sprawdzi się szczególnie u osób z konkretnym fachem – mechanicy, wymiana szyb, fryzjerzy, psi fryzjerzy, firmy remontowe i wiele innych usług świadczonych lokalnie to dobry pomysł na biznes, nawet jeśli to będzie firma jednoosobowa.
Do otwarcia takiej firmy często nie trzeba dużych nakładów finansowych, bo liczą się tu przede wszystkim umiejętności (chyba że otwieramy firmę bazującą na handlu wtedy potrzebne są większe pieniądze na zaopatrzenie). Dużą zaletą jest możliwość rozwoju firmy z pomocą reklam na Facebooku czy Google. Reklamy te można kierować do odbiorców z danego regionu, poza tym jest wiele innych możliwości zawężania do kogo mają one trafić.
Co do wad to na pewno skalowanie takiej działalności nie jest łatwe. Wiele z firm lokalnych to firmy jednoosobowe, bazujące na założycielu. Na rynku brakuje fachowców i specjalistów i nawet jeśli pozwalają na to finanse, to ciężko jest znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy. Można obejść ten problem poprzez szkolenie nowych osób od podstaw, ale to wymaga czasu i utrudnia szybki rozwój.
Rozwój może ograniczać też sam region, gdzie działa firma. Popyt na dane usługi może być spory w dużych miastach i tu łatwiej rozwijać firmę. W przypadku małych np. kilkudziesięciotysięcznych miast, ograniczony popyt może skutecznie ten rozwój utrudniać.
Mimo wszystko biznes lokalny to dobry wybór dla wielu osób. Ryzyko finansowe otwarcia takiego biznesu zazwyczaj nie jest duże. Rozwój i walka o klienta, nawet z konkurencją o długim stażu, jest możliwa dzięki nowoczesnym kanałom marketingu jak wspomniane reklamy Google czy Facebook. Jeśli w parze ze skuteczną reklamą pójdzie usługa na dobrym poziomie to mamy szansę zbudować stabilny biznes.
Fundament – marketing w internecie
Nieważne na jaki rodzaj biznesu się zdecydujemy, trzeba pamiętać że to skuteczny marketing pozwalający dotrzeć do nowego klienta jest czynnikiem decydującym o sukcesie. Mniejszy, lokalny biznes będzie łatwiejszy w promocji, bo na starcie kierujemy reklamę do osób w danym regionie. Dzięki temu często nawet nieduże budżety wystarczą na start.
Przy sklepach e-commerce trzeba się liczyć z większymi budżetami koniecznymi do prowadzenia skutecznego marketingu.
Możliwości są, pozostaje kwestia ich wykorzystania. Na pewno przed startem biznesu warto zrobić dobre rozeznanie w działaniach konkurencji. To da nam lepszy obraz sytuacji w naszej niszy i pozwoli lepiej oszacować koszty potrzebne na marketing.