[śląskie] Jaworzno: Lubera: Jestem pełen nadziei na podpisanie umowy z Rafako

[śląskie] Jaworzno: Lubera: Jestem pełen nadziei na podpisanie umowy z Rafako

RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

– Ważność oferty konsorcjum Rafako została przedłużona do końca kwietnia. Najpóźniej w tym okresie dojdzie do decydującego rozstrzygnięcia. Jestem pełen nadziei, że dojdzie do podpisania kontraktu – powiedział dziennikarzom Dariusz Lubera, prezes Taurona podczas konferencji prasowej.

 

– Jeśli Rafako nie przedstawi gwarancji, scenariusz jest jeden – zamknięcie postępowania – powiedział Lubera. – Ale jestem pełen nadziei, bo widać, że prace po stronie Rafako i instytucji finansowych nabrały tempa, a w związku z tym moja nadzieja nie jest bezpodstawna. I prawdopodobieństwo tego, że dojdzie do podpisania kontraktu jest większe niż wcześniej – stwierdził. – Sytuacja Rafako w ostatnim czasie poprawiła się znacznie, a to było podstawą udzielenia przez instytucje finansowe gwarancji dla Rafako – dopowiedział wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych, Krzysztof Zawadzki.

 

Termin oddania bloku przesunięty

Z powodu kilkukrotnego przedłużania ważności oferty konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa na budowę bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III przesunął się planowany termin oddania go do użytku. Obecnie spółka zakłada, że stanie się to w 2019 r., czyli 59 miesięcy po podpisaniu umowy.

 

Przypomnijmy, że zarząd Tauron Polska Energia na początku stycznia 2013 r. dokonał wyboru oferty na budowę bloku o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III. Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Rafako (lider konsorcjum) – Mostostal Warszawa. Wartość oferty wynosi 4 399 mln zł netto (5 411 mln zł brutto).

 

W późniejszym czasie, ze względu na problemy raciborskiej spółki, oferta złożona przez konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa była kilkukrotnie przedłużana. Ostatnio do 30 kwietnia. Konsorcjum przedłużyło również aneks o gwarancji bankowej wadialnej przedłużający okres ważności tej gwarancji do 30 kwietnia tego roku włącznie.

 

890 mln zł na inwestycję w 2014 r.

Z udziału w realizacji przedsięwzięcia praktycznie wycofał się Mostostal Warszawa – jego potencjalne zaangażowanie w inwestycję spadało z 42 do 0,01 procent. W związku z tym Rafako podjęło rozmowy z innymi firmami zainteresowanymi współpracą przy projekcie.

 

Planowane wydatki Taurona na 2014 r. w zakresie inwestycji w Jaworznie – jeżeli dojdzie do podpisania umowy – wyniosą ok. 890 mln zł.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA