W grudniu po ponad 20 latach pojedziemy pociągiem z Wrocławia do Świdnicy źródło: PKP PLK / Foto: Mariusz Biernacki

W grudniu po ponad 20 latach pojedziemy pociągiem z Wrocławia do Świdnicy

ZDJĘCIA
REKLAMA
Mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają dodatkowy dostęp do kolei. We wrześniu zakończono prace na torach między Wrocławiem a Sobótką. Pociągi towarowe kursują od Sobótki do Świdnicy. Przygotowywane są perony, przejazdy i mijanki. Inwestycja za ponad 200 mln zł realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków unijnych z RPO Województwa Dolnośląskiego.
Między Wrocławiem a Świdnicą podróżni skorzystają z 14 przystanków z nowymi peronami: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście. Przewidywany czas przejazdu całej trasy Wrocław Główny - Sobótka - Świdnica wyniesie około godziny w zależności od liczby zatrzymań.
Materiały Inwestora
Materiały Inwestora
Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Montowane jest jasne oświetlenie oraz oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach będą umieszczane wiaty i ławki. Przewidziano stojaki na rowery.
Na przedmieściach Wrocławia będzie przystanek Bielany Wrocławskie. W obszarze miasta pociąg zatrzyma się na przystankach: Wrocław Partynice i Wrocław Wojszyce. Perony wybudowano w nowych, dogodnych lokalizacjach. Przystanek Wrocław Partynice jest bliżej ul. Zwycięskiej a Wrocław Wojszyce przy ul. Grota-Roweckiego. Aby maksymalnie ograniczyć czas zamknięcia przejazdów obok obu przystanków, perony usytuowano po obydwu stronach drogi.
REKLAMA
We wrześniu zakończono prace przy nowym torze między Wrocławiem a Sobótką. Ostatnimi działaniami było zgrzewanie szyn. Dzięki temu przejeżdżające pociągi będą powodowały mniejsze drgania i hałas. Od Sobótki Zachodniej do Świdnicy już od lata 2020 r. po nowych torach prowadzony jest ruch towarowy. W Kobierzycach kończą się prace torowe. Wykonawca - po demontażu starego toru, wzmocnił grunt pod kolejową trasą. Znacznych nakładów pracy wymagało uporządkowanie terenu i odwodnienie.
Prace obejmują modernizację oraz remont przejazdów kolejowo-drogowych. Ustawiono już sygnalizatory urządzeń zabezpieczających oraz oświetlenie i monitoring. Roboty z branży automatyki i energetyki zapewnią właściwą pracę systemu sterowania ruchem pociągów. Przygotowywane do kursowania pociągów są mosty i wiadukty. Odnowiona została m.in. przeprawa nad rzeką Ślężą we Wrocławiu.

Dodatkowe możliwości kolei - szerszy zakres prac

Plany rozwoju kolei - budowy drugiego toru na odcinku Wrocław - Kobierzyce oraz reaktywacji linii z Kobierzyc w kierunku Łagiewnik Dzierżoniowskich i Piławy Górnej (nr 310) wymagały rozszerzenia zakresu prac. Na stacji w Kobierzycach układ torów został gruntowanie przeprojektowany i jest przebudowywany. Będzie dwukrawędziowy peron i nowa mijanka, która zapewni możliwość obsługi większej liczby połączeń.
Połączenie (linia nr 285) z Wrocławia przez Sobótkę Zachodnią do Świdnicy liczy ok. 60 km. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z maksymalną prędkością nawet do 120 km/godz. W sierpniu 2020 roku został przywrócony ruchu towarowy Sobótka Zachodnia – Świdnica. Na tym odcinku został położony nowy tor, odnowiono blisko 30 obiektów inżynieryjnych; w tym 6 mostów i 3 wiadukty.
Inwestycja o wartości blisko 217 mln zł, "Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Główny - Świdnica Przedmieście wraz z linią nr 771 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto" jest współfinansowana ze środków unijnych EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Źródło: PKP PLK S.A.

Komentarze (7)

Napisz komentarz
Mieszkaniec Ołtaszyna(gość)
Jak zwykle polskie myślenie - robimy jedno a nie myślimy o reszcie. Pociągi zablokują na amen najbardziej zakorkowane miejsce w Polsce. Gratulacje dla PKP i miasta. Budujcie więcej osiedli na Ołtaszynie i okolicach. Jeden przystanek na Zwycięskiej, brak na Ołtaszyńskiej i potem jeden na Grota pomoże okolicznym mieszkańcom - ale tylko tym zainteresowanym dojazdem do dworca głównego. Cała ogromna reszta będzie stała w gigantycznych korkach bo w 21 wieku budujemy kolizyjne przejazdy w mieście. Szacun!
krys(gość)
@
Awisna@wp.pl
(gość)
A tysiące kierowców na Zwycieskiej i Grota Roweckiego we Wrocławiu utkną w jeszcze większych korkach niż do tej pory. Nic tylko pogratulować pomysłu!
Ja mieszkam przy partynicach i zamierzam przesiąść się z auta, i jeździć do centrum pociągiem, więc dla mnie idealne rozwiązanie.
Kiti(gość)
@
Awisna@wp.pl
(gość)
A tysiące kierowców na Zwycieskiej i Grota Roweckiego we Wrocławiu utkną w jeszcze większych korkach niż do tej pory. Nic tylko pogratulować pomysłu!
Dokladnie tak. Poprawi się dojazd do Wroclawia dla mieszkańców miejscowości podwrocławskich. A znacznie pogorszy dojazd do pracy/szkoły Wrocławian.  Czy to jest polityka zachęcenia mieszkańców Wroclawia do przeniesienia się poza miasto? Miasto na tym straci, bo ci, którzy podejmą taka decyzję nie będą już płacić podatków we Wrocławiu. Wiec zmniejsza się przychody do miejskiego budżetu.
Awisna@wp.pl(gość)
A tysiące kierowców na Zwycieskiej i Grota Roweckiego we Wrocławiu utkną w jeszcze większych korkach niż do tej pory. Nic tylko pogratulować pomysłu!
Gość(gość)
To nie jest prawda. Pociągi do Świdnicy kursują, tylko inna trasa, nie przez Sobótkę.
Bosiek(gość)
@
Adam
(gość)
Może ktoś wie czy pociąg będzie jechał bez przesiadki i postoju dalej do Trzebnicy?
Będzie jechał bezpośrednio pociąg Hybrydowy relacji Trzebnica - Świdnica Miasto
Adam(gość)
Może ktoś wie czy pociąg będzie jechał bez przesiadki i postoju dalej do Trzebnicy?
REKLAMA