Na budowie Ośrodka Ruczaj – filii Centrum Kultury Podgórza przy ul. Przybyły widać duży rozwój prac. Aktualnie trwają roboty związane z realizacją dwóch podziemnych kondygnacji. To ma być nowe dzielnicowe miejsce spotkań, centrum animacji lokalnego życia kulturalnego i artystycznego. Realizacja zadania uzyskała wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji strategicznych.
Prace przy budowie Ośrodka Ruczaj postępują. Wykonano już kolumny betonowe pod tzw. posadowienie pośrednie budynku oraz zakończono montaż oczepów na ścianach z grodzic zabezpieczających wykonany wykop. Zamontowano również żuraw na potrzeby budowy.
Obecnie na ukończeniu są prace związane z niwelacją wykopu. Rozpoczęto też układanie tzw. chudego betonu, czyli betonu podkładowego. Równocześnie wykonawca robót firma P.B.P. Łegprzem sp. z o.o. demontuje naddatki kolumn betonowych do poziomu spodu płyty fundamentowej i przygotowuje stanowiska do statecznych próbnych obciążeń pali testowych. Lokalnie w miejscach, gdzie został już wykonany beton, rozpoczęto roboty zbrojarskie związane z płytą fundamentową.
Na najbliższe dwa miesiące planowane są roboty związane z wykonaniem płyty fundamentowej oraz prace żelbetowe dla ścian kondygnacji -2.
Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza – jest realizowany przy ul. Jana Kantego Przyzby na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko sp. z o.o. Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Bryła budynku będzie zwarta z zaokrąglonymi narożnikami, częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego dodając jej lekkości. Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer w parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę.
W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i inne wydarzenia. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do wyżej wymienionych przedsięwzięć.
Na trzeciej i czwartej kondygnacji przewidziano sale i pracownie edukacyjne: plastyczną, ceramiczną, techniczną, oświatowe, sale muzyczne i taneczne wraz z garderobami oraz pomieszczenia biurowe.
Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla matek z dziećmi. W Ośrodku Ruczaj przewidziano również miejsce na kawiarnię i salę spotkań klubowych.
Podstawową funkcją Ośrodka Ruczaj będzie pełnienie roli dzielnicowego domu kultury. Obiekt ma być miejscem animacji lokalnego życia kulturalnego, edukacji artystycznej i kulturalnej oraz promocji kultury. Placówka będzie organizatorem wydarzeń kulturalno-społecznych o zasięgu dzielnicowym i miejskim. Jej działalność kulturalna i edukacyjna będzie wielokierunkowa i dostosowana do różnych grup wiekowych. Nie bez znaczenia będzie również promowanie w nowym centrum nauki i technologii. Zgodnie z założeniem, ośrodek ma być także lokalnym forum kreowania i wymiany myśli społecznej, miejscem przyjaznym i otwartym dla lokalnych organizacji pozarządowych, które będą mogły korzystać z pomieszczeń budynku.
W budynku znajdzie się też nowa siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy VIII Dębniki, co znacząco poprawi dostępność do niej dla mieszkańców, z uwagi na dobre skomunikowanie z osiedlami na obszarze dzielnicy.
Ponadto inwestycja obejmuje również wykonanie zagospodarowania terenu i połączenie go z układem komunikacyjnym wybudowanego w latach 2017–2020 osiedla budynków mieszkalnych należących do Gminy Miejskiej Kraków. W ramach prac zewnętrznych zostanie nasadzona nowa zieleń oraz zamontowane obiekty małej architektury.
Źródło: UM Kraków / Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie