Szykuje się kolejna wielka i ważna dla polskiej gospodarki inwestycja w województwie śląskim. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) ogłosiła plan budowy fabryki wodoru, który ma przyczynić się do transformacji polskiej gospodarki w kierunku bardziej ekologicznym. W ramach joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym, ARP zamierza zainwestować w projekt, którego wartość może sięgnąć nawet 2 mld euro.
– "Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę na Śląsku fabryki wodoru w ramach spółki joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym" – poinformował prezes ARP Michał Dąbrowski.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Dąbrowski poinformował, że agencja wspólnie partnerami przygotowuje się do "dużego projektu" budowy fabryki wodorowej.
– "Myślę, że będzie to coś co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu, ekologii" – ocenił. Dodał, że inwestycja wiąże się z wykorzystaniem zielonego wodoru w przemyśle jak i sektorze automobility.
Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę fabryki wodoru w ramach spółki joint venture z trzema partnerami
Dąbrowski podkreślił też, że ARP ma już partnera technologicznego. Wyjaśnił, że projekt będzie realizować spółka jonit venture, w której partnerami będą trzy firmy. Kto będzie trzecim partnerem, tego prezes ARP jeszcze nie chciał ujawnić. – "W poniedziałek jadę dogrywać szczegóły" – powiedział.
– "Chcemy wybudować fabrykę wodoru, bo to będzie game changer dla całego regionu. Chcemy być w tym pierwsi, mamy ustalone kroki milowe. Inicjatorem tego projektu jest pani minister (przemysłu Marzena – red.) Czarnecka. Będziemy go prawdopodobnie alokowali na Śląsku" – wskazał Dąbrowski.
Budowa fabryki wodoru pochłonie około 1,5-2 mld euro
Podał również, że w przyszłym roku w pierwszej fazie inwestycji ARP zainwestuje 600 mln zł w wodorowy projekt. – "Docelowo inwestycja pochłonie 1,5 - 2 mld euro" – ocenił.
Jak informuje PAP, przedstawiciele ARP wskazali, że agencja chce wykorzystać środki, które są dostępne w Europejskim Banku Wodorowym. Dodali, że cel ARP to mieć najwięcej elementów w całym łańcuchu produktowym – zarówno własną technologię, produkcję wodoru, jak i pomysły na jego wykorzystanie w różnych sektorach gospodarki, np. w fabrykach zielonego amoniaku.
Zielony wodór produkowany jest w procesie elektrolizy wody przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Jest on wykorzystany jako nośnik energii w ogniwach paliwowych w transporcie kołowym oraz kolej. Zielony wodór może mieć też zastosowanie w energetyce i ciepłownictwie w procesie dekarbonizacji tych sektorów oraz w przemyśle rafineryjnym do produkcji paliw, chemicznym do produkcji nawozów (zielony amoniak) oraz chemikaliów.
ARP to spółka Skarbu Państwa, która oferuje usługi dla firm, m.in.: dofinansowanie inwestycji, doradztwo, pomoc w pozyskiwaniu kapitału i ekspansji na rynki zagraniczne. Zarządza też grupą spółek z różnych branż.
Artykuł powstał na powstał materiałów PAP/AT.