We Wrocławiu buduje się najwięcej nowej powierzchni biurowej poza Warszawąfot. Jakub Zazula

We Wrocławiu buduje się najwięcej nowej powierzchni biurowej poza Warszawą

Orzech
Orzech
REKLAMA

Aktywność deweloperów w stolicy Dolnego Śląska utrzymuje się na wysokim poziomie. Mimo że w pierwszym kwartale roku oddano do użytku zaledwie jeden obiekt, to w budowie odnotowano najwyższy wynik podaży spośród miast regionalnych.

Zasoby biurowe Wrocławia w I kwartale 2023 roku powiększyły się o 20 850 mkw. w ramach ukończenia kolejnego etapu projektu Centrum Południe 3 (Skanska Property Poland).

Zrealizowana nowa podaż stanowiła niecałe 31% całkowego wolnemu powierzchni oddanej w miastach regionalnych w minionym kwartale. Zasoby biurowe Wrocławia na koniec marca wyniosły ponad 1,31 mln mkw., co pozwoliło zachować miastu pozycję wicelidera pod względem wielkości wśród rynków regionalnych w Polsce.

– Deweloperów we Wrocławiu nie zniechęcają wysokie koszty budowy. Dzięki realizowanym obecnie projektom, wrocławski rynek charakteryzuje się najwyższym wolumenem powierzchni w budowie spośród miast regionalnych. Na koniec marca 2023 roku w trakcie realizacji pozostawało blisko 145 800 mkw. powierzchni biurowej. Co więcej, przy dotrzymaniu planowanych terminów blisko 60% realizowanej powierzchni trafi na rynek w kolejnych kwartałach bieżącego roku – komentuje Maciej Moralewicz, Dyrektor Regionalny w Knight Frank.

Skanska, / Centrum Południe
Skanska, / Centrum Południe

Projektami na etapie budowyInfinty (22 000 mkw. Avestus Real Estate) oraz Quorum Office Park A i B (łącznie 71 000 mkw., Cavatina Holding).

– Popyt na powierzchnię biurową we Wrocławiu w I kwartale utrzymywał się na zbliżonym poziomie do analogicznego okresu w roku 2022, jednakże w zestawieniu z poprzednim kwartałem zanotował spadek o 30%. Od stycznia do marca najemcy podpisali umowy na ponad 36 200 mkw. Wynik ten stanowił 21% całkowitego wolumenu transakcji zawartych w miastach regionalnych – dodaje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

REKLAMA
fot. Jakub Zazula, / Infinity
fot. Jakub Zazula, / Infinity
Cavatina Holding S.A., / Quorum A i B
Cavatina Holding S.A., / Quorum A i B

Największy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom 49%, niewiele mniej renegocjacjom47%, natomiast ekspansje wyniosły zaledwie 4% wolumenu podpisanych umów.

Współczynnik pustostanów na koniec marca 2023 roku wyniósł 17,3%, notując wzrost zarówno w odniesieniu do poprzedniego kwartału o 1,7 pp., jak i analogicznego okresu w roku 2022 o 1,5 pp. Wartość wskaźnika była na zbliżonym poziomie do tego uzyskanego na rynku biurowym w Krakowie 17,4% i należała do jednego z wyższych odnotowanych w badanych miastach regionalnych. Obecnie najwyższy zanotowano w Łodzi20,5%.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu w I kw. 2023 roku pozostały na stabilnym poziomie wahając się od 10,00 do 16,00 euro za mkw. miesięcznie. Utrzymujące się wysokie koszty budowy, a także wciąż wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych hamują możliwości negocjacyjne inwestorów, dlatego zwłaszcza w nowych budynkach możliwy jest dalszy wzrost stawek czynszów.

Jednocześnie, ze względu na rosnące koszty mediów i usług, zauważalny jest również wzrost stawek opłat eksploatacyjnych, które na koniec marca 2023 roku we Wrocławiu wahały się od 16,00 do 36,00 zł/mkw./miesięcznie.

Knight Frank
Knight Frank

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA