We Wrocławiu może powstać 214-metrowy wieżowiec i kilka ponad 100-metrowych budynkówPixabay, / zdjęcie ilustracyjne

We Wrocławiu może powstać 214-metrowy wieżowiec i kilka ponad 100-metrowych budynków

REKLAMA

W stolicy Dolnego Śląska może powstać wieżowiec, który przewyższy swoją wysokością najwyższy obecnie budynek we Wrocławiu – Sky Tower. Co więcej, obok niego może powstać kilka nieco niższych, ponad stumetrowych budynków.

9 listopada OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o. z Wrocławia otrzymało pozwolenie na budowę zespołu czterech budynków biurowych z usługami, parkingiem, zagospodarowaniem terenu oraz niezbędnymi urządzeniami infrastruktury technicznej wraz z rozbiórką 4 budynków magazynowych. Inwestycja ma zostać zlokalizowana na działkach nr AR_1.1/88, AR_1.1/89, AR_1.1/5 (Obręb 026401_1.0028), przy ul. Fabrycznej 18, 18A.

Przypomnijmy, pod koniec września 2021 roku informowaliśmy na naszym portalu o tej inwestycji. Według ówczesnych planów całe przedsięwzięcie realizowane miało zostać w trzech etapach. Każdy z etapów mógł funkcjonować niezależnie.

W ramach poszczególnych etapów zaplanowano wówczas realizację:

Etap 1 (A) – budynek będzie lokalizowany jako pierwszy od ulicy Fabrycznej, w części będzie się składał z 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża północna, o 53 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych, o wysokości ok. 214 m, powierzchnia użytkowa biur będzie wynosiła ok. 53 580 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 820 mkw.

Etap 2 (B) – budynek będzie lokalizowany jako drugi od strony północnej, w części będzie się składał z 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża środkowa, o 38 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 150 m, budynek będzie lokalizowany jako trzeci od strony północnej, w części będzie posiadał 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża środkowa, o 44 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 174 m. Łączna powierzchnia użytkowa biur w 2 etapie to ok. 77 460 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 1 720 mkw.

Etap 3 (C) – budynek będzie lokalizowany na południu, w części będzie się składał z 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża południowa, o 35 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 138 m, powierzchnia użytkowa biur ok. 22 625 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 675 mkw.

Nastąpiły zmiany w projekcie

Teraz zmieniły się nieco wysokości poszczególnych wieżowców w tym kompleksie. Zmniejszeniu uległa wysokość budynku C i budynku D oraz zwiększeniu wysokość środkowego budynku B. Wysokość najwyższego w zespole budynku A ok. 214 metrów nie uległa zmianie.

W ramach zamierzenia zaprojektowano budowę zespołu czterech budynków biurowych z usługami:

- budowę 53-kondygnacyjnego budynku A o wysokości 214,2 metrów,

- budowę 41-kondygnacyjnego budynku B o wysokości 166,2 metrów,

- budowę 32-kondygnacyjnego budynku C o wysokości 130,2 metrów,

- budowę 33-kondygnacyjnego budynku D o wysokości 134,2 metrów.

Schemat rozmieszczenia poszczególnych wieżowców:

(Źródło: Karta informacyjna, sporządzonej dla uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji):

LOKALIZACJA:

GUNB
REKLAMA
GUNB
GUNB
GUNB
Google Maps
Google Maps

Lokalizacja wielkim atutem

Wielkim atutem działek na których może powstać planowany kompleks biurowy jest lokalizacja. W pobliżu inwestycji powstaje TAT (Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór). Do tego dochodzą dwie zmodernizowane stacje kolejowe: Muchobór i Mikołajów. W pobliżu przebiega Obwodnica Śródmiejska.

Kiedy nastąpi realizacja inwestycji?

Na razie nie jest znany termin rozpoczęcia realizacji tej wielkiej inwestycji. Właściciel działek OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o. z Wrocławia, na których może powstać całe przedsięwzięcie, nie planuje sam podjąć się realizacji tak wielkiej i kosztownej inwestycji.

Zamierza jednak pokazać potencjalnym inwestorom czy ewentualnemu partnerowi do wspólnej realizacji tego projektu, możliwości i wielki potencjał tego terenu.

Czy teren ten zostanie w najbliższej przyszłości kupiony przez jednego z potentatów na rynku biurowym w Polsce? Czy terenem tym zainteresuje się jakaś zupełnie nowa firma, nieobecna jeszcze w naszym kraju?

Czy we Wrocławiu jest potencjał na realizacje tak wielkiego kompleksu biurowego?

Potencjalnie, według projektu i planów obecnego właściciela, można w ramach tej inwestycji wybudować ponad 230 tys. mkw. powierzchni biurowej. Aktualnie we Wrocławiu jest wybudowane ponad 1,32 mln mkw. Od początku roku rynek biurowy w stolicy Dolnego Śląska powiększył się o blisko 58 400 mkw.

– Warto podkreślić dwa wyróżniające się aspekty wrocławskiego rynku. Po pierwsze, Wrocław był jedynym miastem regionalnym, które odnotowało ukończenie nowych projektów biurowych. W III kwartale roku oddano do użytku 2 inwestycje: rewitalizowany nad Odrą obiekt L'UNI (3 950 mkw., L'UNI) oraz Quorum Office Park D (16 200 mkw., Cavatina Holding). Po drugie, aktywność deweloperów nie słabnie i w budowie pozostaje prawie 154 500 mkw. To największa powierzchnia w realizacji wśród rynków regionalnych, jak i w porównaniu z Warszawą – informuje Maciej Moralewicz, Dyrektor Regionalny w Knight Frank.

Zakładając dotrzymanie terminów realizacji przez deweloperów, planowo 43% powierzchni w budowie będzie dostarczone na rynek w 2023 roku. Inwestycjami pozostałymi w budowieInfinity (22 000 mkw., Avestus) oraz Centrum Południe III (20 000 mkw., Skanska Property Poland).

Porównanie z kompleksem wielofunkcyjnym Quorum

Dla wyobrażenia sobie skali planowanego przedsięwzięcia przy ul. Fabrycznej 18, 18A (ponad 230 tys. mkw. powierzchni biurowej), wieżowce o wysokościach: 214,2 m, 166,2 m, 134,2 m i 130,2 m.

Quorum to dwa wieżowce i niższe budynki: wieża biurowa o wysokości 140 metrów (51 150 mkw. powierzchni biurowej) oraz 73 metrowy apartamentowiec. Reszta z łącznie 92 050 mkw. powierzchni biurowej, jaka powstanie w ramach kompleksu Quorum, powstanie w niższych budynkach.

Cavatina Holding

Zdjęcie główne w artykule zdjęcie ilustracyjne

Komentarze (10)

Napisz komentarz
Wro(gość)
@
Raff
(gość)
Super. Dobre miejsce. Trzymam kciuki
Nic takiego nie powstanie. Puść te kciuki, mogą się przydać do czegoś innego.
W-w(gość)
Megalomania, która ma zerowe szanse na realizację. Po Covidzie dużo firm zorientowało się, że obecność pracowników w biurze nie jest konieczna, a ktoś miałby budować takie molochy? Zresztą za co? To jest inwestycja, która nie zwróci się nigdy. Jeśli coś powstanie to max 50 metrów wysokości, a najpewniej nic nie powstanie przez kolejnych 15 lat. I dobrze, bo nikt tego nie potrzebuje.
Bru(gość)
Korki będą jeszcze większe
Bres(gość)
Kompletny brak logiki w projektowaniu miasta. Wroclaw z jednego z piekniejszych miast Euroy staje sie pastwiskiem z plackami lajna. Gdzie krowie sie chcialo, tam narobila. Brak City, zwezanie ulic, schizofreniczna koncepcja ukladu komunikacyjnego i urbanistycznego zaprojektowana przez wiesniakow - nieudacznikow
Zygmunt(gość)
Jan Paweł Drugi
Gość54321(gość)
Jeden z tych magazynów jest przerobiony na budynek uczelni. (bydynek C Wyższej Szkoły Bankowej)
Kop(gość)
Na
Bfd(gość)
Ok, czekam na realizację tej wizji.
premol@op.pl(gość)
Sam bym taki postawił. Taki co najmniej 150 m. Gram w totka, jak wygram parę milionów to kupie sobie apartament w takim z widokiem na miasto. Takie że sto m2. Lepsze to niż dom na wsi. Taka dacie już mam na lato. I apartamenty  np. koło gór , Karpacza z basenami na wynajem. Za dwa, jedno nad morzem, i jedno w Polanicy bo spokój. Także ja osobiście jakbym wygrał w totka kupuje apartament wysoko o pow. 100 m. Moim zdaniem jak mieszkać to z klasą. Ale jakbym budował sam to budował tak żeby to miało klasę , trochę zieleni w wieżowcu i tarasy, żeby się dobrze mieszkało- miło. Także ja osobiście też szukałabym kogoś kto by mi pomógł to wybudować . I dobrze się przygotować do budowy.
Raff(gość)
Super. Dobre miejsce. Trzymam kciuki
REKLAMA