Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z końcem pierwszego tygodnia kwietnia ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Co to oznacza? Deweloperzy komentują aktualną sytuację.
Opublikowane przez BGK w marcu statystyki sprzedażowe kredytów z dofinansowaniem MdM na rok 2018 prezentowały się zadowalająco. Liczba chętnych po państwowe wsparcie rosła z dnia na dzień. Eksperci z rynku pierwotnego przewidywali, że podobnie jak w poprzednim roku, i w tym zarezerwowana pula wyczerpie się na przełomie I i II kwartału. – Od początku 2017 roku w naszych biurach sprzedaży pojawiało się bardzo dużo osób zainteresowanych mieszkaniem z rządową dotacją. W marcu liczba chętnych jeszcze wzrosła. Każdy chciał skorzystać ze wsparcia kończącego się powoli programu dopłat – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex. Wysokie statystyki sprzedażowe odnotowała również Linea, deweloper budujący Osadę Leśną w Dąbrówce i Leśną Polanę w Dopiewcu. – Spora część naszych klientów to młode rodziny z dziećmi, które korzystają z programu Mieszkanie dla Młodych. Dlatego jesteśmy przekonani, że także w przyszłości banki, jak i deweloperzy z pewnością wypracują przystępne rozwiązanie, które pozwoli kupić własne M i spełnić marzenia – podkreśla Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Podobnie kształtowała się sprzedaż na poznańskich Podolanach, gdzie powstaje osiedle Reduta Nowe Podolany. – Marzec zdecydowanie był miesiącem MdM-u. Spora część naszych klientów to osoby, które starały się o państwowe dofinansowanie i to im się udało – mówi Agata Nowaczyk, specjalistka z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inwestycje zlokalizowane poza granicami Poznania. Realizowane przez Planetbud projekty w Zalasewie – Aleja Bukowa i Aleja Wiśniowa – zostały już sprzedane w ponad 50%. – Klienci kupujący u nas mieszkanie to zarówno młode rodziny z dziećmi, które wkład własny pokrywały właśnie z programu Mieszkanie dla Młodych, jak i osoby niekorzystające z państwowego dofinansowania – zauważa Weronika Potarzycka, specjalistka z biura sprzedaży Planetbud Development. Natomiast świetne wyniki sprzedażowe odnotowała firma Greenbud Developement, bowiem 100% domów, powstających w ramach osiedla Zielone Rabowice, znalazło swoich nabywców. – Sukces z pewnością zawdzięczamy ciekawej architekturze inwestycji, czy indywidualnemu podejściu do Klienta oraz faktowi, że lokale były dostępne w ramach rządowego programu MdM – informuje Magdalena Błaszkowiak-Pepel z biura sprzedaży Greenbud Development.
Mimo potencjalnego zagrożenia dla inwestorów, większość z nich zachowuje spokój. – W ramach naszej strategii postawiliśmy na inwestycję ze średniego pułapu cenowego. Dbamy o elegancką architekturę, wysoką jakość oraz funkcjonalność każdego mieszkania. Nie uzależniamy płynności sprzedażowej od programu. Ofertę dostosowujemy do potrzeb klientów – na Nowych Ogrodach znalazły się zarówno mieszkania dostępne w ramach MdM, jak i te, które w jego ramy się nie wpisują – mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. Podobnie sprawę ocenia KM Building, który realizuje osiedle Zalasewo Park, Rodzinny Zakątek w Błażejewku i Osiedle Słoneczne w Brodowie. – Pomimo wstrzymania przyjmowania wniosków MdM przez Bank Gospodarstwa Krajowego, klienci nadal pojawiają się w naszym biurze sprzedaży. Państwowe wsparcie to nie jedyny czynnik wspierający czy decydujący o zakupie domu. Wiemy, że cena naszych nieruchomości i lokalizacja skutecznie przyciąga klientów – zaznacza Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
Warto pamiętać, że w puli dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych pozostała ostania część środków na 2018 rok. II transza zostanie uruchomiona wraz z rozpoczęciem nowego roku, a więc z dniem 1 stycznia 2018 roku. Na rynku jest wiele inwestycji, których termin realizacji przypada właśnie w nadchodzącym roku. – Wschodnia 19 to projekt, który zostanie zakończony późną wiosną 2018 roku, dlatego osoby chcące kupić własne M i skorzystać z MdM-u mają na to szansę. Radzimy jednak już teraz kompletować wszystkie potrzebne dokumenty – zaznacza Jarosław Szkopek, przedstawiciel inwestora Wschodnia 19. Z kolei inwestor Młyna nad Cybiną deklaruje, że na środki z MdM-u jest w stanie poczekać do następnego stycznia, gdy pieniądze zostaną zwolnione z Funduszu Dopłat. – Staramy się dopasować ofertę dla każdego. Zarówno osób, kupujących duże powierzchnie oraz tych, którym zależy na państwowym dofinansowaniu. Jesteśmy bardzo elastyczni – podkreśla Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. sprzedaży Grupy Partner.
Źródło: materiały prasowe