[Wrocław] 63 mln złotych za 5 kilometrów wschodniej obwodnicy Wrocławia

[Wrocław] 63 mln złotych za 5 kilometrów wschodniej obwodnicy Wrocławia

REKLAMA

Na przełomie sierpnia i września ruszą prace budowlane na kolejnym odcinku wschodniej obwodnicy Wrocławia. Chodzi o 5-kilometrowy fragment między Żernikami Wrocławskimi a Siechnicami. Umowa na jego budowę opiewa na blisko 63 mln złotych.

Na początku lipca informowaliśmy, że budową drogi z Żernik Wrocławskich do Siechnic zajmie się konsorcjum firm, którego liderem jest Pol-Dróg Dolny Śląsk.

Zwycięzca postępowania dopełnił już wszelkich formalności i w piątek 20 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego podpisano umowę na realizację tego fragmentu wschodniej obwodnicy Wrocławia. Kontrakt pomiędzy Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei a firmą Pol-Dróg Dolny Śląsk przewiduje ukończenie przeszło pięciokilometrowej trasy w dwa lata od rozpoczęcia robót budowlanych.

Trasa będzie miała jedną jezdnię. Na początku i końcu odcinka powstaną fragmenty z dwiema jezdniami. Wraz z budową odcinka trasy z Żernik Wrocławskich do Siechnic zostaną przebudowane ulice Zacharzycka i Kolejowa w Iwinach. W ramach tej samej inwestycji powstaną dwa wiadukty nad torami kolejowymi i most nad Brochówką. Wzdłuż całej trasy będzie ścieżka rowerowa i chodnik, a także ekrany akustyczne i ekrany związane z ochroną środowiska.

Koszt wykonania tych prac to 62,8 mln zł, a wartość całej inwestycji razem z kosztami wykupu gruntów i przygotowania dokumentacji projektowej to prawie 114,9 mln zł.

Trasa popularnie nazywana wschodnią obwodnicą Wrocławia to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat na Dolnym Śląsku. Plany zakładają, że kierowcy jadąc od Bielan Wrocławskich przez Łany aż do Długołęki, ominą w ten sposób Wrocław od wschodu.
Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2009 roku i obejmuje w sumie 38 km dróg.

Inwestycję podzielono na kilka etapów. We wrześniu 2014 ma się zakończyć budowa ww. drogi od ronda w Siechnicach do Żernik Wrocławskich. Na etapie prac przedprojektowych jest trasa z Bielan Wrocławskich do Żernik Wrocławskich, a na etapie projektowania – odcinek z Łan do Długołęki. Najszybciej, bo już w styczniu 2013 r. ma się zakończyć budowa fragmentu WOW, który połączy Siechnice z Łanami.

Autor: tm
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA