DODAJ

Wrocław: Centrum Stabłowicka – zabytkowa drukarnia zamieni się w park handlowy. Ruszyły dalsze przygotowania

Handel / Wrocław
Wrocław: Centrum Stabłowicka –
Mariusz Bartodziej
2019-10-31 08:56:12
Była przędzalnia, jest drukarnia, a będzie kompleks handlowo-usługowy z około 30 sklepami. Zajmie ponaddwuhektarowy teren przy ulicy Stabłowickiej. Inwestorem jest Dan-Mark. Trwa proces administracyjny.

Magistrat wszczął 16 października postępowanie (na wniosek z 30 września firmy Dan-Mark Sp. z o.o., uzupełniony po dwóch tygodniach) w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji przy ul. Stabłowickiej 118-118b. Chodzi o zmianę sposobu użytkowania zespołu budynków produkcyjno-magazynowych na funkcję usługową i handlową, z częściową rozbudową. Przedsięwzięcie obejmuje działki nr 17/14, 17/19, 17/20, 17/27, 17/28, 17/31, 17/32, 17/33, 17/34, 17/35 oraz 17/36, o łącznej powierzchni 2,5385 ha (a także części parceli nr 7/2, 17/12 i 17/37). Sprawa zostanie załatwiona w ciągu dwóch miesięcy.

UM Wrocławia


Pierwsze zakupy za rok

O trwających przygotowaniach do tej inwestycji donosiliśmy w lipcu. Park handlowy Centrum Stabłowicka powstanie w zachodniej części miasta. Ma zostać otwarty z końcem 2020 roku. Obecnie funkcjonuje tam drukarnia Dan-Mark. Zespół budowlany dawnej tkalni i przędzalni bawełny, następnie Wrocławskiej Przędzalni Czesankowej Wel-Tex, jest wpisany od 2016 roku do rejestru zabytków (wymienione są m.in. portiernia, warsztaty i wieża ciśnień).

Powierzchnia najmu brutto nowego kompleksu handlowo-usługowego wyniesie ok. 10 tys. mkw. Znajdzie się w nim market spożywczy, a także ok. 30 sklepów oraz punktów usługowych i gastronomicznych.

Planowany park handlowy wzbogaci istniejącą ofertę handlową tej dzielnicy o znane i popularne sieciowe marki branż: modowej, rtv-agd, drogeryjnej, usługowej, wyposażenia wnętrz i innych – zapowiada inwestor.

materiały inwestora


Oprócz sklepów także szkoła

W obiekcie pojawi się również klub fitness, a na terenie centrum obiekty kulturalne i oświatowe, w tym żłobek, przedszkole, a nawet szkoła dla kilkuset dzieci. Inwestor planuje zapewnić dużą liczbę miejsc postojowych dla samochodów i rowerów.

Unikalny klimat miejsca zakupów i spędzania wolnego czasu zapewni także wyjątkowa architektura – bazująca na ceglanych budynkach starej fabryki, na której powstaje Centrum Stabłowicka – dodaje firma.

Ponad 50 tysięcy osób w zasięgu nowego centrum

Inwestor podaje dane statystyczne, zgodnie z którymi na Stabłowicach żyje ponad 17 tys. osób. Z racji intensywnej rozbudowy osiedla szacuje się, że w ciągu kolejnych lat ta liczba wzrośnie do przeszło 30 tys.

Już teraz w zasięgu oddziaływania inwestycji mieszka około 55 tysięcy mieszkańców – mówi inwestor.

Za koncepcję komercyjną oraz wynajem Centrum Stabłowicka odpowiada Mallson Polska. To firma konsultingowa mająca w swoim portfolio ponad 90 otwartych lub realizowanych obiektów handlowych o łącznej powierzchni przeszło 700 tys. mkw.

fot. Jakub Zazula


Stabłowice w rozbudowie

Nowego obiektu handlowego mieszkańcy mają się doczekać także przy zbiegu ul. Starogajowej i Wojanowskiej. W sierpniu informowaliśmy, że trwa postępowanie w sprawie wydanie pozwolenia na budowę.

Do tego dochodzą setki nowych mieszkań. Na tę część Wrocławia stawiają różni deweloperzy. Archicom S.A. realizuje tam kolejne etapy Słonecznych Stabłowic. W ramach najnowszego, położonego nuż nad rzeką, oferuje 107 mieszkań.

fot. Jakub Zazula


Za to tuż przy planowanym parku handlowym inwestuje Profit Development S.A. Buduje tam ponad 300 mieszkań w ramach osiedla Stabłowicka. O szczegółach pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku.

fot. Jan Augustynowski


Materiały inwestora


Jeszcze w tym roku Dom Development S.A. zakończy realizację pierwszego etapu inwestycji Idylla, którą opisywaliśmy w maju rok temu. Odda do użytku w dwóch budynkach ponad 80 lokali. Wprowadził już do sprzedaży także mieszkania w drugiej fazie, z terminem realizacji wyznaczonym na I kwartał 2021 roku. Ma w ofercie 156 lokali.

fot. Jan Augustynowski


Materiały inwestora


Ponadto powstaną osiedla domów, o czym donosiliśmy w sierpniu ubiegłego roku, i inwestycja na terenie sprzedanym za prawie milion złotych przez Polskie Koleje Państwowe S.A., o czym informowaliśmy w listopadzie.