Wrocław: Jest nowy termin renowacji zabytkowej wieży ciśnień na Karłowicach

Wrocław: Jest nowy termin renowacji zabytkowej wieży ciśnień na Karłowicach

REKLAMA
Firma budowlana Wrocławskie Centrum Inwestycyjne wylicytowała nieruchomość przy ulicy Wacława Berenta na miejskim przetargu. Zgodnie z warunkami miała wyremontować zabytek do końca 2019 roku. Prac nie rozpoczęła, ale udało jej się przedłużyć termin o trzy lata.
Magistrat wszczął w ubiegłym roku z urzędu (w ramach monitorowania nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste) postępowanie wyjaśniające w związku z nierozpoczęciem remontu zabytkowej wieży ciśnień przy ul. Berenta 75na Karłowicach. Wrocławskie Centrum Inwestycyjne Sp. z o.o. S.K.A. złożyło wyjaśnienia w październiku i w listopadzie. Wnioskowało o zmianę terminów prac. Wskazywało m.in., że zdążyło uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, a także opinie: geotechniczną i w zakresie ochrony zabytków archeologicznych. Prezydent wyraził w styczniu zgodę. Inwestor musi rozpocząć renowację budynku do 31 grudnia 2020 roku, a skończyć do końca 2022 r.
Jeśli użytkownik wieczysty nie dotrzyma terminu rozpoczęcia prac budowlanych, podjęte zostaną działania przewidziane ustawą o gospodarce nieruchomościami (np. zmiana terminu, dodatkowa opłata roczna, rozwiązanie umowy) – informuje nas Wojciech Koerber z biura prasowego magistratu. – Żadne z tych działań nie jest obligatoryjne.

Spóźnienie inwestora

Wieża ciśnień na Karłowicach powstała w 1914 roku. Przez czternaście lat pełniła funkcję lokalnego wodociągu ówczesnego miasta-ogrodu. Następnie została połączona z wrocławskim siecią wodociągową. Regulowała poziom ciśnienia do 1985 roku. Z nieużytkowanego obiektu skorzystali m.in. grotołazi urządzający w jego wnętrzu treningi.
Siedem lat temu gmina odkupiła budynek wraz z przylegającym terenem za niemal 970 tys. zł od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W listopadzie 2014 roku magistrat spróbował sprzedać obiekt o powierzchni zabudowy 92 mkw., a działkę o pow. 543 mkw. oddać w użytkowanie wieczyste na 99 lat. Cena wywoławcza wynosiła 1 mln zł. Przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, podobnie jak ten z czerwca 2015 roku. Urzędnicy wyłonili nowego właściciela dopiero przy trzeciej próbie, w listopadzie pięć temu. Wrocławskie Centrum Inwestycyjne zaoferowało 1 mln 100 zł. Wciąż nie zdradza szczegółów swojego planu.
Do podpisania umowy doszło 11 grudnia 2015 roku. W ciągu dwóch lat od tego dnia nabywca miał rozpocząć remont wieży, a w ciągu czterech (do 2019 r.) go zakończyć. W przeciwnym razie miasto mogło nałożyć na inwestora dodatkowe opłaty roczne, a nawet rozwiązać zawarte porozumienie. Tymczasem Wrocławskie Centrum Inwestycyjne wciąż nie rozpoczęło starań o wydanie pozwolenia na budowę.
W ramach monitorowania realizacji zapisów umowy użytkowania wieczystego nieruchomości przy ulicy Wacława Berenta 75 trwa obecnie  postępowanie wyjaśniające przyczyny niedotrzymania terminu rozpoczęcia remontu. Po jego zakończeniu  podjęte zostaną działania przewidziane ustawą o gospodarce nieruchomościami – mówił nam w październiku ubiegłego roku Marcin Obłoza z biura prasowego magistratu.
fot. Jakub Zazula

Dopuszczone usługi

Nieruchomość nie jest objęta planem miejscowym. Z tego powodu pełnomocnik inwestora zwrócił się w grudniu 2015 roku do miasta w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla zamierzanej przebudowy wieży na obiekt usługowo-biurowy wraz z rozbudowąw poziomie piwnic i dobudową klatki schodowej oraz windy. Decyzję wydano w październiku rok później.
Zgodnie z nią firma może zrealizować swój plan, zabudowując najwyżej 25% pow. działki. Szerokość od frontu obiektu wraz z klatką schodową ma wynieść maksymalnie 17 m, a wysokość dobudówki około 37 m (do poziomu tarasu, kopuła sięga 44 m). Dla obsługi obiektu mają wystarczyć okoliczne publiczne miejsca parkingowe.
Inwestycja ma przede wszystkim na celu aktywizację istniejącego zabytku, który obecnie nieużytkowany niszczeje. Zlokalizowanie w nim ogólnodostępnych usług pozytywnie wpłynie na obiekt i jego otoczenie – przekonują urzędnicy.
fot. Jakub Zazula

Co na to konserwator?

Wieża ciśnień na Karłowicach znajduje się od 1979 roku w rejestrze zabytków. W związku z tym inwestor zwrócił się w październiku trzy lata temu do miejskiego konserwatora o wydanie wytycznych. Otrzymał je po miesiącu.
Wrocławskie Centrum Inwestycyjne ma w miarę możliwości odsunąć klatkę schodową od wieży. Powinno ograniczyć ingerencję w obrębie trzech ostatnich kondygnacji, by nie wpłynąć na ich kompozycję. Może wydzielić nowe drzwi, ale stalowe (z ewentualną szklaną witryną za nimi), nawiązując do przemysłowego charakteru budynku. Konserwator dopuścił usunięcie zbiornika wodnego, zachowując przy tym konstrukcję jego wsporników. Konkretne rozwiązania będzie opiniował na podstawie przyszłego projektu budowlanego.
Istnieje szansa nie tylko na zahamowanie procesu jego [budynku – przyp. red.] technicznej degradacji, ale także, ze względu na planowaną funkcję biurowo-usługową, ożywienie placu Daniłowskiego, który stanowi ważną przestrzeń o charakterze publicznym dla całych Karłowic – przekonuje w decyzji miejski konserwator zabytków.

A co z wieżą na Borku?

Na zyskanie nowego życia czeka także inna zabytkowa wieża ciśnień, położona przy ul. Sudeckiej/al. Wiśniowej. Powstała jeszcze wcześniej, w latach 1904-1905. Dwa lata temu zakupiła ją grupa Adamietz Sp. z o.o. Jak informowaliśmy w sierpniu, poszukuje najciekawszej koncepcji wykorzystania budynku. Od tego czasu nic się nie zmieniło.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

BGK przenosi się do gdańskiej Alchemii
Bank Gospodarstwa Krajowego w Gdańsku wynajął 550 mkw. powierzchni biurowej kompleksie Alchemia. Fin...
Wrocław: WPBM inwestuje przy oporowskim kąpielisku. Płaci miliony za sam grunt
Wrocławski deweloper był jedynym chętnym na państwowy teren przy ulicy Jordanowskiej. Dzięki temu wy...
Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku
Firma doradcza Cresa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku biurowego w stolicy Dolnego Śląsk...
Łódź: Będą nowe buspasy. Pasażerowie pojadą szybciej komunikacją miejską
Mają na celu usprawnienie przejazdu komunikacją miejską podczas szczytu komunikacyjnego. Obecni...
Kraków: Startuje remont Mostu Nowohuckiego w kierunku Płaszowa
Most Nowohucki przechodzi gruntowny remont od maja tego roku. W nocy z 9 na 10 sierpnia kierowcy mus...
Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowych
Dwa zabytkowe budynki dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskają dawny blask. Już nieb...
Wrocław: Współczesna kamienica stanie w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Miejski grunt sprzedany
Dwa podmioty zainteresowały się nieruchomością przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Wrocławski deweloper...
Realizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być zagwarantowana w programie rządowym
Po wielu latach pojawiła się duża szansa na realizację strategicznej inwestycji na dolnośląskim odci...
Dolny Śląsk: Wybrano rekomendowany wariant przebiegu trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na specjalnej stronie dotyczącej przebudo...
Dziewięć sklepów Kaufland do modernizacji. Na liście market w Jeleniej Górze
Kaufland rozpoczyna modernizację dziewięciu marketów, w ramach której sklepy zyskają m.in. kasy samo...