Nowe centrum usług wspólnych we Wrocławiu? Decyzja w rękach rządu

Nowe centrum usług wspólnych we Wrocławiu? Decyzja w rękach rządu

Wrocław
REKLAMA

We Wrocławiu ma powstać centrum usług wspólnych i IT firmy HR for Business z grupy Impel. Spółka chce wynająć pomieszczenia w nowo wybudowanym przez Vantage Development biurowcu. Inwestycja pochłonie co najmniej 19 mln złotych, a zatrudnienie w centrum znajdzie blisko 400 osób. Wszystko w rękach rządu, który zdecyduje o utworzeniu w naszym mieście podstrefy LSSE.

Niedawno pisaliśmy, że Wrocław wyrasta na polskiego lidera centrów nowoczesnych usług biznesowych. Jakby na potwierdzenie tych słów, w kilka tygodni po publikacji raportu ABSL, dowiedzieliśmy się, że być może już wkrótce w naszym mieście powstanie kolejne centrum usług wspólnych. Tym razem chce je stworzyć lokalna firma.

Wszystko rozgrywa się w ramach grupy Impel. Jedna z jej spółek chce uruchomić we Wrocławiu centrum usług wspólnych i IT w biurowcu wybudowanym przez dewelopera też z tej grupy na terenie, który jest w użytkowaniu wieczystym spółki także należącej do grupy Impel.

W myśl rozporządzenia, które czeka na akceptację rządu do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miałyby zostać włączone tereny we Wrocławiu. Konkretnie chodzi o blisko 0,5 hektara obszaru położonego na Kleczkowie. Teren to własność Skarbu Państwa, oddany w użytkowanie wieczyste spółce Promenady Epsilon Vantage Development. Biurowiec, w którym swoją siedzibę miałoby mieć centrum powstaje przy ul. Rychtalskiej.


Wszystko zależy od decyzji rządu. Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, inwestycja ruszy. W negocjacjach bierze udział Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą HR for Business i od kilku miesięcy wspieramy ich w procesie utworzenia Centrum Usług Wspólnych i IT. Obecnie inwestor oczekuje na decyzję Ministerstwa Gospodarki odnośnie rozszerzenia specjalnej strefy ekonomicznej, w ramach której chciałby prowadzić działalność oraz na decyzję odnośnie przyznania grantów rządowych. Decyzja powinna zapaść w ciąg najbliższego miesiąca - tłumaczy Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Centrum ma świadczyć usługi outsourcingowe związane z oprogramowanie komputerowym, doradztwem informatycznym, przetwarzaniem danych, hostingiem, audytem finansowym, usługami rachunkowo-księgowymi i call center.

Inwestycja ma być warta co najmniej 19,34 mln złotych, a w jej wyniku powstanie co najmniej 380 nowych miejsc pracy. Inwestor chce korzystać z pomocy regionalnej z tytułów kosztów pracy. Centrum na być gotowe w grudniu 2013 roku.

Spółka HR for Business uzależnia realizację projektu w naszym mieście od uzyskania pomocy publicznej w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Gdyby teren we Wrocławiu nie wszedł w skład LSSE, firma rozważa stworzenie centrum na Ukrainie bądź w bardzo okrojonym zakresie we Wrocławiu. Wtedy powstałoby jedynie Centrum Usług Wspólnych (bez IT), a zatrudnienie zmniejszyłoby się o 200 osób.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA