[Wrocław] Sąd wkrótce zajmie się miejską wypożyczalnią aut elektrycznych

Tomasz Matejuk
W połowie stycznia sąd rozpatrzy skargę na wybór najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na uruchomienie miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych we Wrocławiu. 
Jak informują nas przedstawiciele firmy Decatur, która zaskarżyła decyzję miasta, rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu odbędzie się 13 stycznia o godzinie 12.10. 
– Nasza skarga jest oczywistym krokiem w sytuacji, gdy podjęta została decyzja niezgodna z warunkami przetargu i ustawą. Oferta wybrana za najkorzystniejszą w ogóle nie powinna zostać dopuszczona do porównania ofert, jako niezgodna z warunkami postawionymi przez samego koncesjodawcę, czyli miasto Wrocław – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Adam Jędrzejewski, pełnomocnik spółki Decatur Investments.
Przypomnijmy, we wrześniu zeszłego roku, po prawie 8-miesięcznych negocjacjach z pięcioma zainteresowanymi partnerami, do magistratu wpłynęły trzy oferty na uruchomienie i zarządzanie wrocławską wypożyczalnią samochodów elektrycznych.

– Gmina Wrocław na początku października wybrała jako najkorzystniejszą ofertę spółki ENIGMA Systemy Ochrony Informacji. Niestety wpłynęła skarga – wyjaśniała Małgorzata Szafran z biura prasowego urzędu miejskiego.

– Nie było to postępowanie przetargowe, tylko złożenie ofert przez zainteresowanych oferentów biorących wcześniej udział w dialogu technicznym, dlatego też zgodnie z prawem skarga musiała trafić do WSA – tłumaczy Małgorzata Szafran.

fot. MatKoz

Start wypożyczalni znacznie się opóźni

Pierwotnie urzędnicy zapowiadali, że wypożyczalnia rozpocznie swoją działalność pod koniec 2016 lub na początku 2017 roku. Dziś pewne jest, że ten termin znacznie się opóźni.
– Wdrożenie systemu to 15-18 miesięcy od podpisania umowy, w tym czasie strony uzgodnią lokalizacje stacji i wybudują niezbędną infrastrukturę dla wypożyczalni samochodów elektrycznych, przygotują spójny wizualnie system wypożyczalni, BOK i niezbędne oprogramowanie – zapowiada Małgorzata Szafran.
Wypożyczalnia ma być czynna całą dobę i przez cały rok. Do dyspozycji mieszkańców będzie co najmniej 200 samochodów, od 60 do 100 stacji i od 400 do 500 miejsc parkingowych. 
Użytkownicy pojazdów z wypożyczalni, zgodnie z zapowiedziami urzędników, będą mieli korzystniejsze warunki poruszania się po Wrocławiu od tych ogólnie obowiązujących. Chodzi o wydzielone miejsca parkingowe, możliwość parkowania za darmo w strefie płatnego parkowania czy korzystania z buspasów i zamkniętych dla ruchu samochodowego ulic – m.in. Szewskiej, św. Jadwigi, ulic na Ostrowie Tumskim czy mostów Młyńskich.