Wrocław: Witolda 3840 – Okre Development zrewitalizuje zabytkowy urząd celny [WIZUALIZACJE]

Mariusz Bartodziej
Budowa 84 apartamentów wraz z lokalami usługowymi i biurami przy ulicy Księcia Witolda 38-40 rozpocznie się wiosną. Przedsięwzięcie przewiduje odnowę kamienicy z początku XX wieku i dobudowę dwupiętrowego budynku.
Okre Development Sp. z o.o. rozpoczął proces wyłonienia generalnego wykonawcy inwestycji Witolda 3840. Planuje rozpocząć prace budowlane w maju i zakończyć po dwóch latach. Ceny apartamentów rozpoczynają się od 10,2 tys. zł/mkw. Deweloper kupił nieruchomość położoną na Kępie Mieszczańskiej w 2016 roku za nieco ponad 10 mln zł.

Widok na rzekę z apartamentu z wieżyczką bądź ośmiometrowymi oknami

Na terenie dawnego Głównego Urzędu Celnego powstaną 84 apartamenty. Charakterystyczną cechą inwestycji będzie to, że prawie każdy z nich będzie inny. Jak wyjaśnia warszawski deweloper, zastany układ obiektu wymagał indywidualnego podejścia do planowania każdego lokalu.
Budynek sto lat temu miał zupełnie inne przeznaczenie, był bowiem wzniesiony jako urząd celny. Obecna rewitalizacja zakłada zmianę jego funkcji na mieszkaniową i w związku z tym niemal nie będzie w inwestycji dwóch takich samych mieszkań. Staraliśmy się do każdego apartamentu dołożyć jakiś "smaczek" – mówi Agata Tomicka-Stisz, dyrektor sprzedaży Okre Development.
Klienci będą mogli wybrać m.in. dwupoziomowe apartamenty na poddaszu z widokiem na Stare Miasto z niemal sześciometrowymi lukarnami i ośmiometrową przestrzenią nad salonem, mieszkania typu studio po około 80-100 mkw. z oknami na całej długości części dziennej, dwa apartamenty z zabytkowymi wieżyczkami od strony Odry, czy też kilka propozycji przestronnych mieszkań z kuchniami doświetlonymi dziennym światłem przez duże, zwieńczone łukami okna.
Apartamenty – w większości z ekspozycją południową – będą miały balkony, na wyższych piętrach wspomniane lukarny, a w nowym budynku loggie z bezpośrednim widokiem na rzekę – przedstawia plany deweloper.

Dbałość o elementy historyczne
Projekt architektoniczny przygotowała Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. z Wrocławia. Inwestycja zakłada odnowę i rozbudowę kamienicy z początku XX wieku, a także dobudowę dwupiętrowego "pawilonu" od strony Odry.
Skorzystaliśmy w procesie projektowania z już zastanych elementów starego budynku – między innymi wysokości apartamentów dochodzące do 3,7 metra będą powielone także w nowo wybudowanym skrzydle kamienicy. Cały projekt będzie też wyposażony we współczesne elementy infrastruktury – zaplanowaliśmy parking podziemny pod dziedzińcem, windy do poziomu garażu w klatkach schodowych, a także podział na strefy prywatne i publiczne – opowiada Zbigniew Maćków, architekt.
Inwestor, pod opieką konserwatora, zadba o przywrócenie blasku reprezentacyjnym, historycznym elementom kamienicy – renowację bądź odtworzenie przejdą wszystkie efektowne halle, ponad stulenie kafle na ścianach, a także portale drzwiowe przy strefach wejściowych. Części wspólne mają być wizytówką inwestycji przy Księcia Witolda 38-40.
Przechodząc przez tak efektowne przestrzenie, goście i mieszkańcy będą mogli każdego dnia poczuć, że są w miejscu niezwykłym – zapowiada Agata Tomicka-Stisz.

Otworzyć się na mieszkańców

Inwestor zaplanował na parterze lokale handlowo-gastronomiczne oraz biura na sprzedaż. Mogą tam powstać m.in. małe zakłady rzemieślnicze oraz restauracje z ogródkami od strony rzeki.
Niewielka odległość od Rynku plus bezpośrednie sąsiedztwo nadodrzańskiego bulwaru, który ma zostać zagospodarowany na całej długości między mostem Pomorskim, a mostem Sikorskiego i widoki między innymi na gmach główny Uniwersytetu i Kościół Garnizonowy sprawią, że Witolda 3840 stanie się modnym miejscem nie tylko do mieszkania, ale i na spędzanie wolnego czasu – twierdzi deweloper.

W planach rewitalizacja dawnego szpitala

Okre Development planuje także rewitalizację dawnego szpitala przy alei Wiśniowej. Deweloper zakupił nieruchomość 13 lutego od Urzędu Marszałkowskiego. Zapłacił za nią 28 mln 280 tys. zł. O planach inwestora pisaliśmy w zeszłym tygodniu.
fot. investphoto.pl
Źródło: materiały prasowe