Miasto planuje rozbudowę obecnej siedziby III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Składowej 5, na osiedlu Nadodrze we Wrocławiu. III LO to obecnie najlepsze publiczne liceum we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Od wielu lat razem z XIV Liceum Ogólnokształcącym plasuje się w czołówce rankingu publicznych liceów w Polsce. Słynie z bardzo wysokiego poziomu nauczania. Co roku cieszy się ogromnym powodzeniem i jest zawsze przepełnione. W tym roku szkolnym w "Trójce" uczy się 640 uczniów, czyli aż o 60 więcej niż w poprzednich latach. Od wielu budynek przy ul. Składowej 5, wybudowany w 1965 roku, wymaga rozbudowy. Z konieczności, III LO korzysta obecnie z sal lekcyjnych w pobliskim zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. Składowej 2/4.
Pojawiła się jednak bardzo dobra wiadomość. Po latach oczekiwań, wrocławska "Trójka" zostanie rozbudowana. Deklarację rozpoczęcia tej bardzo potrzebnej inwestycji złożył podczas wizyty w III Liceum Ogólnokształcącym prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Jak podaje Radio Wrocław, Jacek Sutryk poinformował, że w I kwartale 2024 roku ogłoszony zostanie konkurs na koncepcję przebudowy i rozbudowy, a później mają rozpocząć się prace budowlane.
Historia III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu:
Szkoła powstała w sierpniu 1946 roku jako druga szkoła w powojennym Wrocławiu. Jej założycielem i dyrektorem był Antoni Zięba. W sierpniu 1946 roku samotnie przy stoliku na boisku I LO przy ul. Poniatowskiego przyjmował zapisy do szkoły. Pierwsze zajęcia z powodu braku własnego budynku odbywały się w Muzeum Pedagogicznym przy ul. J. Dąbrowskiego. Początkowo pod nazwą III Liceum Ogólnokształcące; w listopadzie 1955 roku, w setną rocznicę śmierci poety, przyjęła imię Adama Mickiewicza. W 1947 roku przyznano szkole budynek przy ulicy Jedności Narodowej, a w 1965 r. przeniesiono ją do obecnego budynku przy ulicy Składowej 5 na Nadodrzu.
W 1974 roku dokonał się podział szkoły, spowodowany małą przestrzenią w budynku przy ul. Składowej, w wyniku którego powstało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Zapoczątkowało to przyjacielską matematyczną obu szkół, która trwa do dnia dzisiejszego.
Artykuł edytowany