Zielony Klin Południa Wrocławia – ruszają konsultacje i prace nad koncepcjąźródło: UM Wrocławia

Zielony Klin Południa Wrocławia – ruszają konsultacje i prace nad koncepcją

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Teren o powierzchni ponad 60 hektarów, zlokalizowany na styku Jagodna i Wojszyc, obecnie umożliwia dopływ czystego powietrza do centrum. W przyszłości, jeśli gminie uda się przejąć go od państwa, ma pełnić również funkcję rekreacyjną. Koncepcja warta niespełna 100 tysięcy złotych będzie gotowa jeszcze w tym roku. Za to w czerwcu zakończą się konsultacje z mieszkańcami.
Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 24 maja przetarg na opracowanie koncepcji zagospodarowania Zielonego Klina Południa Wrocławia. Obejmuje niespełna 40 działek o powierzchni przeszło 63 ha. Znajdują się pomiędzy ulicami Buforową a Smardzowską, na granicy Jagodna i Wojszyc. To państwowe tereny rolne. Miasto zabiega o ich przejęcie, ponieważ zgodnie z planem miejscowym mają pełnić funkcję rekreacyjną.
Zgłosiło się siedmiu chętnych. Oczekiwali od 91 do 221 tys. zł brutto. Urzędnicy planowali wydać 184 tys. zł. Wybrali ofertę złożoną przez warszawską pracownię Studium Sp. z o.o. Sp. k. (najkorzystniejszą i jednocześnie najtańszą).

Ostateczny plan na klin poznamy jesienią

Zwycięzca ma przygotować do 31 lipcadwie koncepcje. Następnie do 14 listopada weźmie udział w pięciu spotkaniach konsultacyjnych odniesie się pisemnie do wytycznych ze spotkań z mieszkańcami i uwzględni je w ostatecznej wersji dokumentu – wraz z harmonogramem prac podzielonych na etapy. Chodzi o wytyczenie stref rekreacyjno-sportowych (m.in. boiska, siłownie zewnętrzne, łąki, place zabaw, wieże widokowe i pumptrack) układu ścieżek pieszo-rowerowych i rolkarskich, nasadzeń alejowych (drzewa, krzewy i byliny) oraz powiązania komunikacyjnego z sąsiadującym obszarem.
Koncepcja zagospodarowania ma sprostać oczekiwaniom mieszkańców w zakresie dostępności i różnorodności terenów rekreacyjno-sportowych, przyrody: w zakresie jej bioróżnorodności, ciągłości i wartości – zapowiadają urzędnicy.

Uwagi można zgłaszać już teraz

Miasto rozpoczęło 24 maja proces wstępnych konsultacji, chcąc uzyskać wskazówki do powstającej koncepcji i zaangażować mieszkańców w projekt. Opinie można zgłaszać jeszcze do 14 czerwca poprzez elektroniczny formularz. 31 maja odbyło się pierwsze spotkanie. Do drugiego dojdzie 11 czerwca o 17.30 w siedzibie Rady Osiedla Wojszyce przy ul. Pawiej 20B.

Miesiące starań

O tym, że mieszkańcy oczekują realizacji zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze Zielonego Klina Południa Wrocławia, pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Urzędnicy nie doszukali się wówczas podstaw do przejęcia nieruchomości. Podkreślili jednak, że MPZP gwarantuje pozostawienie na nich zieleni i precyzuje dopuszczalny charakter inwestycji.
Obowiązujące przepisy dopuszczają nieodpłatne przekazanie jednostce samorządu terytorialnego działek na własność. Muszą być jednak przeznaczone w MPZP bądź studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na realizację inwestycji m.in. w zakresie edukacji publicznej, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, kultury i kultury fizycznej. W związku z tym skontaktowaliśmy się w lipcu z KOWR i magistratem. Jak udało nam się wówczas ustalić, miasto ma podstawy do pozyskania Zielonego Klina.
Jednak aby do tego doszło, do wniosku o przejęcie konieczne jest dołączenie koncepcji zagospodarowania terenu, terminu realizacji inwestycji oraz źródeł jej finansowania. Ponadto warunkiem niezbędnym do zawarcia umowy nieodpłatnego przekazania nieruchomości jest uzyskanie zgody dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz ministra rolnictwa – wyjaśniała nam Maja Wysocka z biura prasowego magistratu.
Janina Jędrzejczyk, główny specjalista we wrocławskim oddziale terenowym KOWR, stwierdziła, że ostateczną decyzją będą mogli podjąć dopiero, gdy gmina wystąpi z odpowiednim wnioskiem. Zapewniła, że aktualnie nie planują przygotowywać do sprzedaży działek składających się na klin.
We wrześniu pisaliśmy o tym, że wiceprezydent miasta, Magdalena Piasecka, odpowiedziała na sierpniową interpelację posła Michała Jarosa w sprawie Klina. Poinformowała w niej, że w budżecie na 2019 rok zostaną zabezpieczone środki na przygotowanie kompleksowejkoncepcji zagospodarowania tego terenu. W tym samym roku urzędnicy mieli zlecić opracowanie – tak też się stało.
W przyszłości planuje się etapową realizację tej inwestycji m.in. w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego oraz środków przeznaczonych na rewitalizację zieleni – zapowiadała Magdalena Piasecka. – Opracowanie koncepcji będzie pierwszym i dla nas bardzo istotnym krokiem do kolejnych etapów. W oparciu o nią będzie można rozpocząć działania mające na celu bezpłatne przejęcie terenu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...
Przybywa nowych biur i mieszkań w Katowicach – rekordowa aktywność deweloperów
160 000 mkw. w budowie czyli 14% powstającej w kraju powierzchni biurowej i ponad 1400 nowych mieszk...
Brytyjska firma IT stawia na Wrocław. Wynajmuje powierzchnię biurową w kompleksie Quorum
Wrocławski oddział międzynarodowej firmy z branży IT – Imagination Technologies – skorzysta z powier...
Amerykańska firma IPG Photonics inwestuje w Gliwicach
Kolejna zagraniczna firma zdecydowała się zainwestować w Gliwicach. Przy ul. Wyczółkowskiego powstan...
MLP Poznań West urośnie do 150 tys. mkw.
MLP Group - Green Industrial Deweloper działający na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, Niem...
Web INnovative Software inwestuje w Jeleniej Górze
Polska firma Web INnovative Software dostawca chmurowych aplikacji dla biznesu inwestuje w Jele...
Rozstrzygnięto przetarg na hotel Różany Gaj w Gdyni
Właściciel hotelu Różany Gaj w Gdyni, Jastrzębska Spółka Węglowa rozstrzygnęła przetarg na jego dzie...
Do 31 grudnia ma zostać sfinalizowana transakcja sprzedaży Sky Tower we Wrocławiu
Najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce, wieżowiec Sky Tower zmieni właściciel...