Amerykańska firma Emerson Automation Solutions powiększa dział R&D w Warszawie i zwiększa zatrudnieniefot. Jan Augustynowski

Amerykańska firma Emerson Automation Solutions powiększa dział R&D w Warszawie i zwiększa zatrudnienie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Emerson Automation Solutions to globalna korporacja z kapitałem amerykańskim, która tworzy rozwiązania z obszaru automatyki, monitoringu i sterowania dla szerokiego grona klientów przemysłowych. I to właśnie w Polsce specjaliści pracują nad rozwojem nietypowych, niezwykle potrzebnych na rynku technologii i rozwiązań w ścisłej współpracy z pozostałymi oddziałami w USA i w Niemczech. Development Center Emersona zlokalizowane jest w Warszawie. Rozwiązania, które są tu tworzone i rozwijane, wykorzystywane są na całym świecie. Firma niedawno powiększyła powierzchnię biurową o dodatkowe 2000 mkw., zatrudnia prawie 200 specjalistów i dalej rekrutuje, żeby rozwijać swój dział R&D.

Słysząc o działach badawczo-rozwojowych organizacji (ang. Research and Development Center, R&D Center) można mieć mylne wyobrażenie sterylnego laboratorium, w którym naukowcy w białych fartuchach tworzą nowe leki czy układy scalone. Oczywiście dla niektórych branż będzie to skojarzenie zgodne z rzeczywistością. Jednak ośrodki R&D to często miejsca współpracy i wymiany wiedzy specjalistów z różnych dziedzin – inżynierów, programistów, mechatroników, matematyków, czy naukowców, którzy wspólnie tworzą nowe rozwiązania, rozwijają produkty i testują je w laboratoryjnych warunkach. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Deloitte, to właśnie dostęp do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry jest najczęściej wskazywanym czynnikiem skłaniającym firmy do zwiększania inwestycji w obszarze R&D[1]. Development Center Emersona obejmuje dwa główne obszary – DeltaV Technology, gdzie współtworzony jest system DCS o nazwie DeltaV oraz Reliability Solutions, gdzie tworzone są różne rozwiązania sprzętowo-software’owe służące do monitorowania niezawodności urządzeń i predykcji awarii. W gronie prawie 200 specjalistów, którzy tu pracują, są eksperci z zakresu firmware, middleware, software development, UX/UI, cyberbezpieczeństwa, mobile, Data Analytics, testów i DevOps, a rozwijane rozwiązania działają na urządzeniach mobilnych, urządzeniach embedded, komputerach PC, serwerach i w chmurze.

– Nasze centrum R&D świadczy usługi na wiele krajów – eksportujemy polską myśl techniczną na Europę i świat. To, co nas wyróżnia, to fakt, że ośrodek jest częścią globalnej sieci. Nasi badacze mają szansę współpracować z pozostałymi ośrodkami z Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz korzystać z wieloletniego i globalnego doświadczenia naszej firmy – mówi Tomasz Kosik, dyrektor generalny w Emerson Automation Solutions, odpowiedzialny za region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.

Kompleksowe tworzenie innowacji

Warszawskie biuro Emersona korzysta z dobrze zaopatrzonego laboratorium, które wspiera pracę nie tylko wyselekcjonowanych osób, ale każdego pracownika ośrodka R&D. Umożliwia sprawdzenie „na żywo” tego, jak działają rozwijane rozwiązania na unikalnym i wyspecjalizowanym sprzęcie. W ten sposób końcowy produkt przestaje być jedynie odległym konceptem. Jednym z obszarów działalności R&D jest praktyczna implementacja IIoT (Industrial Internet of Things), gdzie tworzone są rozwiązania umożliwiające nadzór i diagnostykę maszyn istotnych dla procesu produkcji. Rozwój produktów dostarczanych klientom obejmuje zarówno tworzenie i udoskonalanie urządzeń, takich jak czujniki bezprzewodowe, systemy akwizycji danych, jak również tworzenie i rozwój oprogramowania umożliwiającego analizę danych, wykrywanie symptomów uszkodzeń, identyfikację problemów oraz wykrywanie anomalii zachowania maszyn. – Ważnym aspektem działalności naszego ośrodka R&D są także patenty. Mamy dwóch doktorów, którzy na stałe pracują nad kolejnymi patentami, a łącznie nasi pracownicy zdobyli ich już ponad 20 tys. Dla specjalistów IT praca z nami to drzwi do świata nowoczesnego przemysłu – dodaje Tomasz Kosik.

Innowacyjne rozwiązania znajdują uznanie także u konkurencji. Firma Bentley-Nevada ogłosiła niedawno[2], że dzięki wygaśnięciu po 25 latach patentu na technologię PeakVue będzie ją stosować w swoich rozwiązaniach. Emerson rozwinął wspomnianą technologię i opatentował PeakVue Plus, które jest implementowane w wielu urządzeniach diagnostycznych.

Rozwiązania szyte na miarę rynkowych potrzeb

REKLAMA

Dzięki kilkudziesięcioletniej obecności firmy Emerson na rynku polskim, pracownicy R&D mają dostęp do unikatowych danych diagnostycznych ze źródeł takich jak elektrownie, rafinerie czy zakłady produkcyjne. Rozmowy z klientami, partnerami, ośrodkami badawczymi umożliwiają realizację prac badawczo-rozwojowych wynikających z rzeczywistych potrzeb przemysłu. Ośrodek współpracuje także z polskimi uczelniami. Obecnie realizowane są między innymi płatne praktyki studenckie w obszarze sieci neuronowych kierowanych.

Intensywnie rozwijające się Development Center firmy Emerson jest przykładem miejsca, które łączy różnorodne kompetencje z naukowymi badaniami, wiedzą rynkową i globalnym doświadczeniem. Wykwalifikowani pracownicy z wielu różnych dziedzin tworzą tu innowacje, które z powodzeniem są wykorzystywane na całym świecie.

Warszawskie biuro Emerson Automation Solutions mieści się w kompleksie Konstruktorska Business Center przy ul. Konstruktorskiej 13 na Mokotowie.

fot. Jan Augustynowski

[1] Corporate Research & Development Report 2022

https://www2.deloitte.com/hr/en/pages/about-deloitte/articles/corporate-research-and-development-report-2022.html

[2] https://dam.bakerhughes.com/m/12a3f63b077c9a3b/original/Q2-2022-Conditioning-Monitoring-Article.pdf, https://www.bakerhughes.com/bently-nevada/orbit-home/orbit-article/portables-system-1

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Konstruktorska Business Center

Konstruktorska Business Center

Całkowita powierzchnia: 48338 m2
 • status budynku: gotowy
 • dostępność: Prosimy o kontakt
 • klasa budynku: A
 • certyfikat: BREEAM - Very Good
 • liczba miejsc parkingowych: 49
 • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
 • czynsz wywoławczy: 13.60
 • minimalny okres najmu (w latach): 5
 • współczynnik miejsc parkingowych: 1/45.0
 • liczba podziemnych miejsc parkingowych: 1050
 • kontrola dostępu
 • klimatyzacja
 • BMS
 • światłowód
 • otwierane okna
 • podłoga techniczna
 • recepcja
 • ochrona
 • czujniki dymu
 • zraszacze
 • podwieszany sufit
 • dwa źródła zasilania