DODAJ

Trwają przygotowania do przebudowy zabytkowej kamienicy na hotel

Mieszkania i domy / Kraków
Trwają przygotowania do przebudowy
Damian Daraż
2017-07-16 18:25:49
Inwestor, firma Angel Poland Group jest w trakcie przygotowań do przebudowy zabytkowej kamienicy mieszczącej się przy ulicy Stradomskiej 12 i 14. W przebudowanym obiekcie funkcjonować ma pięciogwiazdkowy hotel z 125 pokojami, apartamentami oraz spa. Na chwile obecną dokonywane są uzgodnienia projektowe przyszłej inwestycji.

Historia zabytkowej kamienicy przy ulicy Stradomskiej w Krakowie jest dość bogata, swą historią sięga XIV wieku. W budynku na przestrzeni lat mieściło się m.in. dowództwo wojskowe, szpital oraz urząd celny. Zabytek za ok. 27 mln zł został sprzedany przez miasto w roku 2013, przez cztery lata nie działko się nic, aż do stycznia 2017 roku, kiedy to ukazał się pierwszy audyt rowerowy, z którego wynika, że część ulicy Stradomskiej, przed sprzedaną kamienicą zostanie przebudowana.

Dwa miesiące później właściciel zabytkowej nieruchomości zdradził, że w przebudowanym zabytkowym gmachu, funkcjonować będzie ekskluzywny pięciogwiazdkowy hotel ze 125 pokojami, prowadzony przez należącą do Mariott International markę. W hotelu znajdować się będą m.in. klimatyzowane pokoje, apartamenty, sale konferencyjne, restauracja oraz spa. Wewnątrz stworzony zostanie ogród o powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych. Na prace przy przebudowie trzeba jeszcze poczekać.

Obecnie jesteśmy na etapie procedur administracyjnych oraz uzgodnień projektowych związanych z realizacją inwestycji. Prowadzone są prace związane z przygotowaniem frontu przyszłych robót budowlanych – tłumaczy na łamach Love Kraków Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Poland Group.

Mieszkańcy chcą ochrony Stradomia

Międzyczasie trwają prace przy tworzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 87,8 hektarowego obszaru pod nazwą "Stradom". Mieszkańcy Stradomia od wielu lat domagają się uchwalenia miejscowego planu przestrzennego dla tego obszaru. Zdaniem mieszkańców konieczna jest ochrona zabytkowego kwartału przed brutalnymi zapędami deweloperów, na co pozwalają proponowane zapisy. O interwencję w tej sprawie został nawet poproszony przewodniczący sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.