DODAJ

Raciborski aquapark wciąż zaskakuje frekwencją

śląskie
Raciborski aquapark wciąż zaskakuje
graviteo
2015-01-28 15:35:12
Raciborski aquapark H2Ostróg otwarto osiem miesięcy temu i jak dotąd jest jednym z najlepiej funkcjonujących parków wodnych w kraju. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko Raciborzan, ale i mieszkańców miast ościennych oraz Czechów. Atrakcyjny obiekt ma dużą szansę doczekać się rozbudowy o część letnią.

Doświadczenia wielu samorządów pokazują, że aquaparki należą do obiektów, które nie tylko nie przynoszą zysku, ale wręcz trzeba do nich dokładać z miejskiego budżetu. Inaczej jest w przypadku raciborskiego aquaparku H2Ostróg. Już po pierwszym miesiącu funkcjonowania osiągnął zaskakujące wyniki frekwencji, jak i finansowe. W pozostałym okresie nie było inaczej, miesięcznie z pływalni korzystało ponad 20 tys. osób. Rekordowym miesiącem był sierpień, mimo pięknej letniej pogody krytą pływalnię odwiedziło 30908 użytkowników. Natomiast najgorętszym dniem w H2Ostróg był 8 czerwiec, wtedy odnotowano 1405 wejść. - Od maja do grudnia 2014 roku zanotowaliśmy blisko 200 tys. odwiedzających. Jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją, która utrzymuje się na wysokim poziomie. Staramy się, na bieżąco doposażać obiekt w nowe atrakcje i zabawki wodne. Organizujemy zajęcia dla dzieci i młodzieży, po to, aby każdy znalazł tutaj coś dla siebie i chciał do nas wracać - podkreśla Krzysztof Borkowski, zarządca aquaparku H2Ostróg w Raciborzu.

Z wyników, jakie osiągnęła w ciągu pierwszego półrocza miejska pływalnia zadowolony jest również prezydent miasta Mirosław Lenk. - Basen zarabia na siebie, co nas ogromie cieszy. Korzystają z niego nie tylko raciborzanie, ale dużo osób z miast ościennych, a także Czesi. Chociaż nasi południowi sąsiedzi mają sporo podobnych obiektów u siebie, chętnie przyjeżdżają do nas, bo mamy atrakcyjniejsze ceny biletów - mówi Mirosław Lenk, dodając że w dalszej perspektywie myśli o rozbudowie pływalni o cześć zewnętrzną. - Mimo że w ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji o tym, że zrezygnowaliśmy z rozbudowy basenu, pragnę podkreślić, że taka decyzja nie zapadła. Wspólnie z radnymi postanowiliśmy, aby odłożyć te plany do jesieni. Dlaczego? Po to, aby zobaczyć jaka będzie frekwencja tego lata i czy rzeczywiście potrzeba rozbudowy pływalni na zewnątrz jest na tyle pilna. Na pewno wrócimy do tematu, ale na chwilę obecną mamy niezamknięty roczny cykl funkcjonowania aquaparku - wyjaśnia prezydent Raciborza.

Mirosław Lenk przypomina również, że koncepcja rozbudowy aquaparku o część letnią powstała już na etapie dokumentacji i decyzji o budowie obiektu, a nie, jak mu się ostatnio zarzuca podczas kampanii wyborczej. - Rozważaliśmy taką ewentualność, jednak  po analizie wstępnego kosztorysu okazało się, że budowa aquaparku z funkcją otwartą będzie o wiele kosztowniejsza niż zamkniętej pływalni - przypomina włodarz.

Na chwilę obecną H2Ostróg cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzienna liczba odwiedzin, mimo że z rana uczniowie raciborskich szkół uczą się tam pływać, nie zmalała. Zbliżające się zimowe ferie też zapowiadają się bardzo pracowicie dla personelu obiektu. Oprócz indywidualnych wejść, z oferty aquaparku będą korzystały grupy zorganizowane z całego powiatu raciborskiego i sąsiednich miast. 

***
H2Ostróg:
Aquapark H2Ostróg to nowoczesny park wodny, usytuowany w Raciborzu, przy ul. Zamkowej 4. Inwestorem jest Miasto Racibórz. Administratorem obiektu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Racibórz to niespełna 60-tysięczne miasto położone w woj. śląskim, tuż przy graniczy z Czechami.  Swoje siedziby i zakłady produkcyjne mają tu takie firmy jak: RAFAKO S.A., SGL Carbon Polska, Henkel, Mieszko S.A., Eko-Okna, ENSOL, Sunex S.A. Jest centralnym miastem powiatu raciborskiego, w skład którego wchodzą miasta Kuźnia Raciborska i Krzanowice oraz gminy Pietrowice Wielkie, Kornowac, Rudnik, Nędza i Krzyżanowice.