Najpierw rozbiórka, potem przetarg. Koszary przy Księcia Witolda idą pod młotek

Najpierw rozbiórka, potem przetarg. Koszary przy Księcia Witolda idą pod młotek

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
To będzie łakomy kąsek dla deweloperów – miasto wkrótce wystawi na sprzedaż dawne policyjne koszary przy ulicy Księcia Witolda. Najpierw jednak wyburzony zostanie stojący na tym terenie obiekt.
O planach sprzedaży nieruchomości przy ulicy Księcia Witolda 28, na terenie której mieszczą się budynki dawnych koszar policyjnych, donosiliśmy już we wrześniu zeszłego roku.
Pod młotek pójdą trzy działki (o numerach 52/3, 52/4 i 52/10) o łącznej powierzchni 4005 metrów kwadratowych, a cenę wywoławczą ustalono na 8 mln 540 tys. złotych. Wciąż jednak nie ustalono daty przetargu.



Jak informują urzędnicy, termin i warunki przetargu dla nieruchomości położonej przy ul. Księcia Witolda 28 zostaną ustalone po zakończeniu wyburzenia budynku znajdującego się w części na działce nr 52/10 (stanowiącej własność Gminy Wrocław) i działkach nr 45/5 i 45/9 (stanowiących własność Skarbu Państwa i będących w zarządzie trwałym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu).
 
Procedura wyburzenia części obiektu prowadzona jest w trybie pilnym, zwłaszcza, że zainteresowanie ofertą sprzedaży tej nieruchomości jest bardzo duże – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Maja Berny z biura prasowego magistratu.

Nieruchomość może zostać przeznaczona na zabudowę wielorodzinną, a także obiekty kongresowe i konferencyjne, handel detaliczny i małopowierzchniowy, usługi i obiekty hotelowe.



Koniec Odra-Pany

W zeszłym roku na terenie dawnych koszar działał bardzo popularny bar Odra-Pany. Umowa dzierżawy obowiązywała do końca października 2016 roku. W tym roku jednak w tym miejscu całonocnych imprez już nie będzie.

Nieruchomość nie będzie przedmiotem dzierżawy – potwierdza Maja Berny.

Wysyp inwestycji przy Księcia Witolda

REKLAMA
O tym, że przetarg na dawne koszary będzie hitem wśród deweloperów, świadczy choćby ich zainteresowanie innymi nieruchomościami przy ulicy Księcia Witolda.
Powoli dobiega końca budowa apartamentowca Księcia Witolda 43 przy zbiegu ulicy Księcia Witolda i Zyndrama z Maszkowic. To inwestycja francuskiej firmy Nacarat, która wcześniej postawiła niepodal budynek mieszkalny Kurkowa 14 i biurowiec Dubois 41. 



W nowej inwestycji, której projekt przygotowała pracownia Zbigniewa Maćkowa, na sześciu piętrach powstaje 70 mieszkań, a także podziemny parking i lokale usługowe na parterze. 
Zakrojona na szeroką skalę inwestycja jest realizowana także przy zbiegu ulicy Księcia Witolda i mostu Pomorskiego. 



Pod koniec 2014 roku działkę kupił polski oddział BPI S.A. z belgijskiej grupy deweloperskiej CFE. Nowy właściciel buduje tam kompleks mieszkaniowo-usługowy Bulwary Książęce.
– Bulwary Książęce to inwestycja, która w zamierzeniu przyczyni się do rewitalizacji tej zapomnianej przez lata wyspy. Kompleks składał się będzie z kilku reprezentacyjnych budynków wielorodzinnych otoczonych pasażem od północnego ramienia Odry oraz promenadą zaprojektowana w pasie obecnej ulicy Księcia Witolda. Dostępna wyłącznie dla pieszych ulica handlowa wzbogaci ofertę kulturalno-usługową wyspy, podkreślając jej śródmiejski charakter. Projekt komercyjny lokali znajdujących się na ulicy handlowej przewiduje liczne restauracje, kawiarnie oraz sklepy, co wykreuje znakomite, pełne atrakcji miejsce, idealne dla spotkań towarzyskich – mówi Maciej Golis, dyrektor projektu w BPI Polska, odpowiedzialny za realizację inwestycji we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w dwóch etapach. 
Po drugiej stronie mostu Pomorskiego, na wąskim cyplu, trwa także budowa apartamentowca Marina III. To inwestycja firmy Topacz Investment, która postawiła już dwa sąsiednie obiekty (Marina I i Marina II).



Pod koniec 2012 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt apartamentowca – wówczas przyznano dwie pierwsze nagrody ex aequo: pracowni Dawida Marszolika i Tamizo Architects Group. Inwestor zdecydował, że w życie zostanie wcielona koncepcja pracowni Tamizo, a potem projekt został nieco zmodyfikowany przez wrocławskie biuro Major Architekci.
Deweloperzy inwestują w zabytki
Przy ulicy Księcia Witolda powstają jednak nie tylko nowe budynki. Sporym zainteresowaniem deweloperów cieszą się także zabytkowe obiekty ulokowane przy tej ulicy.

Do rozpoczęcia inwestycji szykuje się m.in. i2 Development, które wiosną 2015 roku za ponad 11 mln złotych kupiło zespół budynków z zabytkowym dawnym spichlerzem przy ulicy Księcia Witolda 46, 48-50.



O szczegółach planowanej w tym miejscu inwestycji mówił w wywiadzie dla naszego portalu Marcin Misztal, wiceprezes firmy.

– W zabytkowym spichlerzu piwnica z parterem będzie usługowa, a wyżej powstaną biura. To będzie świetny budynek biurowy – połączenie historii z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi – wyjaśniał Misztal.

Z kolei w nowo wybudowanym budynku znajdą się mieszkania. Zgodnie z deklaracjami dewelopera, nie będzie on tak wysoki jak obiekty stojące po przeciwnej stronie ulicy (czyli m.in. Odra Tower).



Naprzeciwko zabytkowego spichlerza, po drugiej stronie ulicy Mostowej, trwają już prace na terenie dawnej piekarni garnizonowej. W 2013 roku ten zabytkowy obiekt za 3 mln złotych kupił wrocławski Archicom.

– Architektoniczna koncepcja programowo-przestrzenna obejmuje powstanie Centrum Sztuki wraz z usługami towarzyszącymi, części biurowo-konferencyjnej oraz części apartamentowej – zapowiadał wówczas Rafał Jarodzki, wiceprezes Archicomu.



Z kolei we wrześniu 2015 roku – za trzecim podejściem – urzędnikom udało się znaleźć kupca na wpisany do gminnej ewidencji zabytków budynek dawnego Głównego Urzędu Celnego przy ul. Księcia Witolda 38-40. Za nieco ponad 10 mln złotych kupiła go spółka E&L Invest, należąca do warszawskiej grupy deweloperskiej OKRE Development.



Powoli zbliża się początek inwestycji w tym miejscu – w połowie grudnia zeszłego roku inwestor złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę i rozbudowę obiektu, wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku usługowego. Za projekt całego przedsięwzięcia odpowiada Zbigniew Maćków.

Dodajmy, że wiosną 2016 roku urzędnicy sprzedali też sąsiednie, zabytkowe kamienicy przy ulicy Księcia Witolda 42 i 44. Przetarg wygrało wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie CASTELLUM, które zaproponowało cenę 2 mln 560 tysięcy złotych.



Mają tam powstać mieszkania wraz z częścią usługową.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA