Prawie 300 mieszkań na terenie dawnego szpitala. Połączą zabytkową zabudowę z nowoczesną architekturą

Prawie 300 mieszkań na terenie dawnego szpitala. Połączą zabytkową zabudowę z nowoczesną architekturą

Wrocław, WIZUALIZACJE
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
Lokum Vena
adresWrocław, Poniatowskiego
inwestorLokum Deweloper S.A.
projektantLebu Sp. z o.o.
REKLAMA
W dawnym szpitalu przy ulicy Poniatowskiego powstanie 270 mieszkań – część w nowo wybudowanych obiektach, a część w zrewitalizowanej część kompleksu.

O inwestycji grupy Lokum Deweloper na terenie zabytkowego szpitala przy zbiegu ulicy Poniatowskiego i Prusa informowaliśmy już w zeszłym roku. Inwestor kupił tę nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego za 16,5 mln złotych.

Powstanie tam osiedle Lokum Vena o podwyższonym standardzie.

– Projekt osiedla zakłada połączenie nowoczesnej architektury z zabytkowymi budynkami, które znajdują się na terenie działki. Walory architektoniczne pozostałej zabudowy historycznej  zostaną wydobyte poprzez ich rewitalizację. Spójne połączenie tradycji i nowoczesności doskonale wpisze się w istniejącą już tkankę miejską – tłumaczyła portalowi InvestMap.pl Martyna Tymińska z Lokum Deweloper.

Teraz deweloper na swojej stronie internetowej zaprezentował szczegóły całego przedsięwzięcia i wizualizacje inwestycji.



Jak zapowiadają przedstawiciele Lokum Deweloper, nowoczesna część inwestycji utrzymana będzie w minimalistycznym, eleganckim stylu, który podkreśli walory neogotyckiej zabudowy.

W nowoczesnej zabudowie powstanie 181 mieszkań, a w zrewitalizowanej części – 89. W ofercie znalazły się wygodne kawalerki, mieszkania 2-pokojowe, kompaktowe i większe rodzinne 3 pokoje oraz 4-pokojowe mieszkania o apartamentowym charakterze o powierzchni do 97 metrów kwadratowych – wylicza inwestor.

Na dziedzińcu osiedla powstanie mała architektura nawiązująca stylem do estetyki miejsca.

Będzie to fontanna oraz stylizowane ławki i latarnie. Fontanna zostanie usytuowana przed zabytkowym budynkiem. Profesjonalnie zaaranżowane części wspólne inwestycji staną się kameralną przestrzenią relaksu, a jednocześnie podkreślą piękno i unikatowe walory architektoniczne zabudowy. Wyjątkowy charakter osiedla uzupełni starannie wyselekcjonowana roślinność, która znakomicie będzie komponować się ze starodrzewem – zapowiada deweloper.

Na terenie inwestycji znajdą się również lokale handlowo-usługowe oraz garaż podziemny. Osiedle Lokum Vena będzie monitorowane i ogrodzone odrestaurowanym stalowo-metalowym płotem.

Drugie życie dawnych szpitali

Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.



Dawny szpital zmieni się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków.
– Łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów – zapowiadał Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.
To flagowy projekt urbanistyczny wrocławskiej grupy deweloperskiej, który ma być otwarty dla wszystkich wrocławian.
Wiosną 2016 roku nowego właściciela znalazł też dawny szpital dziecięcy przy alei KasprowiczaOd urzędu marszałkowskiego – za blisko 13 mln złotych – kupiła go warszawska firma deweloperska Arche, która ma na koncie m.in. budowę kilku osiedli w stolicy, a także renowację zamku w Janowie Podlaskim i Pałacu Łochów.



Arche przejęło budynek główny dawnego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Korczaka o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych i budynek "B", którego powierzchnia to ponad 2 tys. metrów kwadratowych. 

Ma tam powstać hotel, inwestor nie wyklucza też stworzenia centrum rehabilitacyjnego. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć około 70 mln złotych.

Inny dawny szpital – przy ulicy Dyrekcyjnej – został już zrewitalizowany i powstało tam Angel CareDwa budynki – jeden wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku – przeszły generalny remont i zostały przystosowane do nowej funkcji.


W otwartym w maju 2016 roku centrum znajdują się apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.

Urząd marszałkowski szykuje się już do sprzedaży dwóch kolejnych szpitali. To obiekty przy ul. Traugutta i alei Wiśniowej, które od zeszłego roku stoją puste, bo placówki zostały przeniesione do nowego szpitala wojewódzkiego przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach.

Jako pierwszy pod młotek pójdzie kompleks przy alei Wiśniowej, gdzie przez wiele lat działał Okręgowy Szpital Kolejowy. 
REKLAMA
Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
Uchwałę dotyczącą przeznaczenia do sprzedaży tej nieruchomości zarząd Dolnego Śląska podjął pod koniec lutego, a w marcu do wiadomości został podany wykaz tej nieruchomości. Cena wywoławcza to 28 mln złotych.
Łączna powierzchnia kompleksu to 2,3786 hektara. Na tym terenie stoi 14 poszpitalnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 12 tys. metrów kwadratowych. Budynki wymagają remontu. 

W lipcu 2016 roku wrocławska rada miejska podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz