Zamiast stadionu, będą mieszkania. Urzędnicy: to teren skarbu państwaźródło: UM Wrocławia

Zamiast stadionu, będą mieszkania. Urzędnicy: to teren skarbu państwa

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Nie cichnie sprawa sprzedaży pod osiedle wielorodzinne terenu przy ul. Stabłowickiej, na którym znajduje się stadion Multimet-Włókniarz. W jej nagłośnienie, oprócz osiedlowych radnych, zaangażowali się politycy i aktywiści. Miasto odpowiada, a deweloper milczy.
Jak podkreślają urzędnicy, działki o numerach 39/2 i 39/4 stanowią własność skarbu państwa. W użytkowaniu wieczystym posiadały je osoby prywatne, które nimi gospodarowały. Ani skarb państwa, ani miasto nie dokonywało żadnych transakcji tymi nieruchomościami.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Prezydent wykonujący zadanie z zakresu administracji urzędowej, który jest reprezentantem skarbu państwa i gospodaruje zasobem nieruchomości skarbu państwa, nie sprawował zarządu tą nieruchomością, która pozostawała w użytkowaniu wieczystym Przędzalni WELTEX, a po ogłoszeniu jej upadłości, prawo użytkowania wieczystego zostało w postępowaniu upadłościowym zbyte przez syndyka na rynku wtórnym – wyjaśnia Ewa Baranowska z wydziału nieruchomości skarbu państwa.
Prywatne osoby, które posiadały teren w użytkowaniu wieczystym, miały prawo sprzedać do niego prawo pod zamierzenie zgodne z planem miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, czyli zabudowę wielorodzinną. Nabywca, według informacji RO Pracze Odrzańskie to firma Dom Development, nie poinformował wydziału nieruchomości skarbu państwa o swoich planach inwestycyjnych, ponieważ, zgodnie z prawem, nie ma takiego obowiązku. Deweloper prośby o potwierdzenie dokonania transakcji i pytania o szczegóły inwestycji pozostawia bez odpowiedzi.
Dotychczasowi użytkownicy nabyli swe prawo na rynku wtórnym i na rynku wtórnym również dokonali w chwili obecnej jego dalszego zbycia. Są do takich działań umocowani przez przepisy prawa cywilnego, art. 233 kc wyraźnie wskazuje, że w granicach wyznaczonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać – tłumaczy Ewa Baranowska.
Miasto, w ramach rekompensaty prawdopodobnej utraty terenu rekreacyjnego, zaproponowało mieszkańcom boisko znajdujące się na miejskim gruncie, sąsiadujące z kompleksem EIT+ przy ul. Stabłowickiej. Jednak jak podkreślają radni, nie spełnia ono wymogów pełnometrażowego pola gry. Według zapowiedzi urzędników, jesienią ma się odbyć wizja lokalna, podczas której przedyskutowane zostaną różne lokalizacje boiska w tamtym obszarze miasta.

Politycy i aktywiści popierają mieszkańców

Poparcia mieszkańcom udzieliła poseł Joanna Augustynowska. W piśmie skierowanym do prezydenta miasta pisze m.in. o kameralnym charakterze okolicy, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna i roli stadionu, jaką jest integrowanie społeczności i umożliwienie rozwoju amatorskiego sportu.
Realizacja tego scenariusza będzie równoznaczna z mocnym ciosem zadanym społeczności lokalnej Pracz Odrzańskich i Stabłowic. Pogorszy dostęp to amatorskiej infrastruktury sportowej we Wrocławiu, a poprzez kolejne auta mieszkańców nowego osiedla, spotęguje problemy komunikacyjne, które już teraz poważnie utrudniają życie kierowców oraz pasażerów komunikacji zbiorowej w tym rejonie Wrocławia – ocenia.
REKLAMA
W związku z tym zwraca się do prezydenta z prośbą o uruchomienie procedury zmiany MPZP dla tego terenu, o co wnioskują też radni, oraz o spotkanie urzędników z mieszkańcami, którzy będą mogli przedstawić swoje argumenty za zachowaniem stadionu Multimet-Włókniarz.

Działania RO Pracze Odrzańskie i mieszkańców wspierają również przedstawiciele Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.
To jedno z najlepszych boisk we Wrocławiu i jedyny taki teren na osiedlu. Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Pracze Odrzańskie, ale także Marszowice we Wrocławiu, Stabłowice Wrocław i Wilkszyna. Ludzie sami dbają o stadion dawnego Włókniarza, uprzątają i koszą, a od 1945 grają na nim kolejne pokolenia – piszą.

Walka o, już brakujące, tereny rekreacyjne

Przedstawiciele Rady Osiedla Pracze Odrzańskie złożyli 501 uwag do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz ponad 400 do planu miejscowego. Dotyczą działek przy ul. Stabłowickiej, na której znajduje się stadion Multimet-Włókniarz.
Mieszkańcy osiedla chcą zachować funkcjonujący stadion, ponieważ, jak podkreślają, już teraz brakuje im terenów rekreacyjnych. Z informacji RO wynika, że na jego terenie ma powstać osiedle wielorodzinne, składające się z kilkuset mieszkań.

Wnioskują o połączenie działek numer 39/2, 39/3 i 39/4, na których mieści się stadion, i zmianę przeznaczenia terenu z zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej i dróg publicznych na sportowo-rekreacyjną.

Zaraz po wyborach do rad osiedli sygnalizowaliśmy na spotkaniu z Panem Prezydentem, odbytym 20 czerwca br., zagrożenie dla dalszego bytu stadionu, płynące ze strony lobby deweloperskiego i otrzymaliśmy zapewnienie, że miasto dołoży wszelkich starań, by powstrzymać te zapędy. Niestety, w kilka dni po tym spotkaniu doszła nas wieść, że właściciel terenu będące jego użytkownikiem wieczystym sprzedał działkę firmie Dom Development, nie powiadamiając Rady Osiedla o tym fakcie choćby pro forma – wyjaśniają przedstawiciele RO Pracze Odrzańskie w przygotowanej petycji.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA