Co dalej z budową jednego z najbardziej kontrowersyjnych wieżowców w Warszawie?Materiały inwestora

Co dalej z budową jednego z najbardziej kontrowersyjnych wieżowców w Warszawie?

REKLAMA

Co dalej z realizacją jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Warszawie, która od lat nie może znaleźć swojego finału. Chodzi o nowy 170-metrowej wysokości wieżowiec Roma Tower (zwany też "Nycz Tower" - ponieważ to wspomniany kardynał, jeszcze jako metropolita archidiecezji warszawskiej, podpisał umowę z deweloperem.), który ma powstać na kościelnym gruncie w ścisłym centrum miasta stolicy. Jest to wspólne przedsięwzięcie Archidiecezji Warszawskiej, spółki giełdowej BBI Development i Liebrecht & Wood.

• Projekt uzyskał na początku bieżącego roku decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, co stanowi istotny krok w kierunku jego realizacji

• Planowany obiekt, o wysokości 170 metrów, będzie pełnił funkcję apartamentowca

• Początkowo przewidywano budowę wieżowca biurowego, jednak koncepcja została zmieniona ze względu na uwarunkowania konserwatorskie

Zielone światło dla inwestycji

Decyzja Biura Ochrony Środowiska m.st.. Warszawy umożliwia dalsze działania zmierzające do rozpoczęcia prac budowlanych. Kolejnym etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, które powinno zostać przyspieszone, ponieważ nieruchomość znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Nie obyło się jednak bez pewnych zmian i modyfikacji pierwotnego założenia. Jest ich na tyle dużo, że przedstawione wcześniej przez inwestorów wizualizacje można tak naprawdę wyrzucić do kosza.

STARE WIZUALIZACJE:

Komentarz do inwestycji Roma Tower
Orzech
+1
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Nowa koncepcja

Przypomnijmy, według pierwotnych planów wieżowiec miał być wysoki na 170 metrów i miał pełnić funkcję biurowca na wynajem, zyskami, z którego deweloper miał dzielić się z kurią.

Zaktualizowana koncepcja architektoniczna Roma Tower w swojej zatwierdzonej formie, obejmuje budowę jednego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, garaży podziemnych i nadziemnych oraz lokali usługowych w parterze budynku.

Roma Tower będzie 48-kondygnacyjnym obiektem mieszkalnym, wyposażonym w sześciokondygnacyjny parking podziemny. Wraz z nowym wieżowcem w centrum powstanie również nowoczesna plebania przy pobliskim kościele.

Kondygnacje podziemne i pięć kondygnacji nadziemnych jest przeznaczonych na garaż. To oznacza, że aż 11 poziomów zostanie przeznaczonych tylko na parking dla samochodów, których zmieścić ma się łącznie 413. Wjazd do Roma Tower dla mieszkańców będzie znajdował się po stronie ul. E. Plater, z kolei dla obsługi technicznej od strony ul. św. Barbary.

UM Warszawa
UM Warszawa

Oryginalne plany postawienia biurowca zostały pokrzyżowane przez konserwatora zabytków, który wpisał do ewidencji budynek dawnej Wikariatki. Jej wyburzenie okazało się niemożliwe, więc projektanci z pracowni Juvenes Projekt zasiedli ponownie do desek kreślarskich i przygotowali nowy projekt wieżowca, który stanie przy ul. Nowogrodzkiej 51.

Dodatkowo zachowane zostaną elementy dziedzictwa kulturowego, takie jak kaplica cmentarna, zabytkowy mur oraz stacja Drogi Krzyżowej.

Stara Wikariatka zostanie oczywiście wyremontowana na koszt dewelopera. Dodatkowo zachowane zostaną:

zabytkowy mur,

stacja II drogi krzyżowej

kaplica cmentarza świętokrzyskiego przy kościele Św. Piotra i Pawła.

REKLAMA

Nowa koncepcja zakłada usytuowanie budynku pod kątem względem działki oraz wprowadzenie sześciokondygnacyjnego skrzydła z podcieniami na poziomie chodnika, co wpłynie na estetykę miejskiego krajobrazu.

W przestrzeni inwestycji zaplanowano również nowoczesną plebanię oraz zielony taras na dachu niższej części zabudowy. Projekt uwzględnia rozwiązania ekologiczne, takie jak nasadzenia drzew i krzewów oraz wertykalny ogród o powierzchni 800 metrów kwadratowych na południowej elewacji budynku.

Na terenie inwestycji zinwentaryzowanych ma zostać 18 drzew, z czego do zachowania przeznaczono tylko jedno. Ponadto BBI Development będzie musiał przeprowadzić nasadzenia:

co najmniej 34 drzewa,

minimum 85 m kw. krzewów i bylin na terenie zapewniającym naturalną wegetację - roślin i retencję wód opadowych i roztopowych,

50 mkw. na płycie garażu podziemnego,

100 mkw. na płycie poziomu 06.

Realizacja inwestycji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remediacji terenu ze względu na wcześniejsze funkcjonowanie stacji paliw, co doprowadziło do przekroczenia dopuszczalnych norm substancji toksycznych w gruncie.

Projekt od początku budzi kontrowersje, szczególnie ze względu na jego wpływ na tkankę urbanistyczną miasta oraz udział instytucji kościelnych w inwestycji. Zmiany w koncepcji architektonicznej mają na celu dostosowanie obiektu do otoczenia i ograniczenie ingerencji w historyczną zabudowę.

Szacuje się, że pozwolenie na budowę może zostać wydane w drugiej połowie 2025 roku, a realizacja projektu potrwa około czterech-pięciu lat. Roma Tower ma potencjał, by stać się jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w centrum Warszawy.

Budowa Roma Tower od początku budzi duże kontrowersje

Według części urbanistów umiejscowienie drapacza chmur na południe od ul. Nowogrodzkiej "rozsadzi" skalę ocalałej przedwojennej zabudowy w tej części dzielnicy i zdominuje wizualnie kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Nie bez znaczenia jest także udział w inwestycji instytucji kościelnych. Jak przekonywali lewicowi działacze, "na tym budynku skorzysta tylko Kościół katolicki, a stracą warszawiacy", bo gmach zepsuje urbanistykę. W reakcji na te zarzuty projektanci budynku podzielili go na część wieżową i niższą bryłę w narożniku ul. Emilii Plater i Nowogrodzkiej.

Na protesty przeciwko realizacji tej inwestycji w tek lokalizacji odpowiedziała również warszawska kuria. Jej przedstawiciele argumentowali, że Roma Tower ma stanowić dla niej źródło stabilnych dochodów w czasie, gdy spadają frekwencja w kościołach i wpływy z tacy.

Kiedy rozpocznie się budowa i ile potrwa?

Budowa tak dużego i wysokiego budynku, z tak głębokim parkingiem podziemnym, zajmie prawdopodobnie co najmniej cztery-pięć lat.

Na razie nie podano informacji na temat szczegółów nowej koncepcji architektonicznej ani pracowni odpowiedzialnej za jej realizację. Inwestorzy liczą jednak na uzyskanie pozwolenia na budowę na początku drugiej połowy 2025 roku, co otworzy drogę do rozpoczęcia prac budowlanych.

170-metrowa Roma Tower ma szansę stać się jedną z najbardziej charakterystycznych inwestycji w centrum Warszawy, a jej zmieniona funkcja i architektura mogą wpłynąć na kształt urbanistyczny tej części stolicy Polski.

W tym miejscu planowana jest budowa Roma Tower:

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
Fot. Materiały inwestora
Fot. Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA