Należąca do południowokoreańskiego koncernu LG fabryka akumulatorów EV w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce) pod Wrocławiem, ma kłopoty finansowe. Wynikają ze słabego popytu na samochody elektryczne. Co dalej z największą europejską fabrykę LG Energy Solution Wrocław?
Co dalej z tą gigantyczną, największą inwestycją zagraniczną w Polsce, dającą tysiące miejsc pracy w Aglomeracji Wrocławskiej i na Dolnym Śląsku? LG Chem Energy Solution zmieni profil produkcji? Spółka bada europejski rynek oraz jego obecne potrzeby i możliwości pod kątem zapotrzebowania na magazyny energii. Zarząd firmy nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w kwestii możliwej zmiany profilu produkcji.
Spółka LG Energy Solution Wrocław zapowiedziała, że w 2024 roku sprzedaż prawdopodobnie spadnie aż o około 38% do kwoty 26,5 mld złotych. Zysk operacyjny ma się zamknąć w kwocie 582 mln złotych.
– „Rozważamy rozwój LG Energy Solution Wrocław w kierunku magazynowania energii” – poinformowała Bloomberg.com Joanna Silska, rzeczniczka firmy. –„Transformacja energetyczna jest kluczowa i nieunikniona dla gospodarek europejskich, dlatego badamy potencjał inwestycji w nowe moce produkcyjne” – dodała.
Możliwe przestawienie produkcji w polskiej fabryce LG Energy Solution Wrocław z akumulatorów na magazyny energii idzie w parze z planami polskiego rządu dotyczącymi dofinansowania takich jednostek dla gospodarstw domowych w naszym kraju. Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska ogłosiła w lipcu plan dotacji na magazynowanie energii w wysokości 400 milionów złotych. Podkreśliła też, że to dopiero początek. Przypomnijmy, założenia programu "Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej" przewidują łączny budżet w wysokości 4 mld zł, z czego 3,6 mld złotych ma mieć postać bezzwrotnych dotacji, a 400 mln zł formę pożyczek. Program realizowany ma być w latach 2024-2028, przy czym podpisywanie umów ma nastąpić do końca 2025 roku, a wydatkowanie pieniędzy do końca 2028 r. Dzięki programowi NFOŚiGW liczy na powstanie w Polsce magazynów energii o mocy co najmniej 2,5 GW i co najmniej 5 MWh pojemności.
LG Energy Solution optymalizuje produkcję i poprawia rentowność
W odpowiedzi na wolniejszy niż oczekiwano wzrost rynku pojazdów elektrycznych, LG Energy Solution koncentruje się na optymalizacji produkcji i poprawie rentowności, jednocześnie kontynuując dążenie do konkurencyjności technologicznej i kosztowej.
Firma maksymalizuje wskaźnik wykorzystania w każdym zakładzie poprzez dostosowanie tempa wzrostu, zmniejszenie inwestycji i przekształcenie istniejących linii dla innych zastosowań. Ponadto firma będzie realizować wydatki kapitałowe na podstawie priorytetów strategicznych.
Przypomnijmy, firma LG Energy Solution Wrocław powstała w 2016 roku w Biskupicach Podgórnych (gmina Kobierzyce, powiat wrocławski). Jest pierwszym i zarazem największym w Europie centrum produkcji baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych. Inwestycja pod Wrocławiem pozwoliła na wprowadzenie do Polski najnowocześniejszej technologii, a także sprawiła, że nasz kraj jest europejskim liderem w tej branży.
Kompleks fabryczny w Biskupicach Podgórnych ma powierzchnię około 100 ha i kilkadziesiąt nowoczesnych linii produkcyjnych. Spółka LG Energy Solution Wrocław w swoim podwrocławskim zakładzie w Biskupicach Podgórnych osiąga moc 86 GWh, co przekłada się na produkowanie ok. 700 tysięcy baterii EV rocznie, a celem spółki jest zwiększenie mocy produkcyjnej do 90 GWh i produkcja miliona baterii do aut elektrycznych w skali roku.
Firma jest europejskim liderem w produkcji baterii do aut elektrycznych i odpowiada za 3% polskiego exportu, będąc jednocześnie jednym z największych polskich pracodawców. Baterie produkowane w zakładzie pod Wrocławiem napędzają samochody największych światowych marek m.in.: Porsche, Volkswagen, Volvo, Peugeot, Audi, Jaguar czy Renault.
Firma jest jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku. To nie tylko pracownicy produkcyjni, ale również inżynierowie oraz specjaliści, którzy pracują nad bateriami dla największych koncernów samochodowych na całym świecie.
W 2023 roku średnie zatrudnienie w LG Energy Solution Wrocław wyniosło 6546 osoby, w tym 4497 zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych i 2049 zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych. Do tego należy dodać kilkanaście tysięcy osób pracujących w firmach kooperujących z koncernem.
Polska jest liderem wśród produkcji baterii w Europie i drugim co do wielkości producentem na świecie. Nasze fabryki odpowiadają za ok. 6 proc. globalnej produkcji.