Lokale użytkowe – pomysł  na biznes

Lokale użytkowe – pomysł na biznes

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Wśród klientów zgłaszających zainteresowanie lokalami użytkowymi zdecydowanie dominują przedsiębiorcy poszukujący miejsca na rozwój swojego biznesu. W większości przypadków są oni zainteresowani najmem, a nie zakupem lokalu na własność. Pozostałą część klientów stanowią osoby poszukujące tego rodzaju nieruchomości w celach stricte inwestycyjnych. Czy to może się opłacić?


Jak najbardziej. Stopy zwrotu na rynku lokali użytkowych w przypadku racjonalnych przedsięwzięć często osiągają dwukrotność tego co można osiągnąć wynajmując lokal mieszkalny. Oprócz atrakcyjnej stopy zwrotu wiele dodatkowych czynników sprawia, iż inwestycja w lokal użytkowy może okazać się sensownym pomysłem.


Na wzrost zainteresowania tym segmentem rynku w ostatnich latach wskazują analitycy firmy Emmerson Realty. O ile jeszcze w 2011 r. mniej więcej co piąty klient poszukujący lokalu użytkowego zainteresowany był jego kupnem o tyle w br. jest to już co czwarty klient. Z kolei lista ryzyk również jest długa, a część z nich niedoświadczone osoby mogą łatwo przeoczyć.  


Warto wspomnieć, iż możliwości inwestycyjnych jest coraz więcej. Na przełomie roku 2013 i 2014 ofertę inwestycji w lokale handlowe z gwarantowaną stopą zwrotu zaproponowała spółka Czerwona Torebka. Tego typu mechanizm znany był wcześniej z segmentu condohoteli. Zarówno w ofertach deweloperów, jak i na rynku wtórnym ofert lokali nie brakuje. Co nie oznacza, iż łatwo znaleźć najatrakcyjniejsze. O nie wręcz niezwykle trudno. Właściciele najlepiej wyeksponowanych lokali nie są zainteresowani ich sprzedażą, gdyż zysk z ich wynajmu jest dla nich satysfakcjonujący.

 


Struktura zgłaszanego popytu na lokale użytkowe Wynajemkupno201179%21%201278%22%201375%25%Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.


REKLAMA

 

Inwestycje w lokale użytkowe nie są i nie będą nigdy tak popularne jak mieszkania. Skala rynku jest znacznie mniejsza i większość osób nie ma osobistych doświadczeń z nim związanych. Brak poczucia rozumienia zasad tam funkcjonujących sprawia, iż część potencjalnych inwestorów pomimo takiej możliwości woli nie lokować tam swoich pieniędzy.

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA