Mało które statystki spływające ostatnio z naszej gospodarki wyglądają tak dobrze, jak ma to miejsce w przypadku budownictwa mieszkaniowego. W październiku po raz kolejny odnotowano bardzo dobre odczyty we wszystkich kluczowych wskaźnikach.
Jak podaje GUS w okresie styczeń-październik 2016 r. oddano do użytkowania 127 034 mieszkania, tj. o 9,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. Tak dobry wynik jest przede wszystkim zasługą deweloperów, którzy masowo finalizują swoje inwestycje. W porównaniu do poprzedniego roku wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań przez tą grupę inwestorów sięgnął 26,4%.
W podziale geograficznym największy wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań odnotowano w województwie zachodniopomorskim (36,7% r/r/), mazowieckim (25,7% r/r) i lubuskim (19,6% r/r). Na drugim biegunie znalazły się województwa pomorskie (-9,8% r/r), świętokrzyskie (-6,1% r/r) i kujawsko-pomorskie (-4,8% r/r).
O ile mieszkania oddawane do użytkowania są owocem wcześniejszych decyzji inwestycyjnych, o tyle pozostałe wskaźniki potwierdzają dobre perspektywy budownictwa mieszkaniowego. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wzrosła w okresie styczeń-październik 2016 r. o 4,6% r/r. W tym przypadku była to bardziej zasługa zwiększonej aktywności inwestorów indywidualnych (5,1% r/r), chociaż deweloperzy również wykazali się wzrostem (1,3% r/r).
Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w omawianym okresie odnotowano w 10 województwach, z czego największe miały miejsce: w opolskim (31,0% r/r), kujawsko-pomorskim (18,6% r/r) i śląskim (16,3% r/r). Mniej mieszkań rozpoczęto na budowach m.in. w lubelskim (-11,3% r/r), małopolskim (10,6% r/r/) i podlaskim (7,4% r/r).
Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W skali całego kraju jest ona większa o 10,5%, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jeśli chodzi o skalę wzrostu to tutaj również przodują inwestorzy indywidualni (wzrost o 10,7% r/r), jednak trzeba przyznać, iż deweloperzy ustępują im jedynie nieznacznie (8,1% r/r). Co więcej w ujęciu nominalnym wygrywają już deweloperzy. Uzyskali oni bowiem pozwolenia na budowę 86 253 mieszkań, podczas gdy inwestorzy indywidualni na 82 494 mieszkań.