Katowice to miasto należące do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, leżące na trasie pomiędzy Wrocławiem a Krakowem. Miasto to liczy 290 tysięcy mieszkańców. Położenie Katowic jest bardzo istotne gdyż leży na głównych szlakach komunikacyjnych zarówno drogowych jak i kolejowych. W Pyrzowicach natomiast znajduje się międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Katowice jest miastem, które prężnie się rozwija, pomimo ubywającej liczby ludności. Fakt ten jednak nie zraża inwestorów, którzy chętnie budują tutaj m.in. nowe mieszkania, domy jak i biura. Miasto słynie z wydobycia węgla kamiennego, którego początki sięgają XVIII wieku.

Ranking dzielnic

Poniżej chcę przedstawić ranking najpopularniejszych dzielnic Katowic w odniesieniu do poszczególnych 13 kategorii tj. bezpieczeństwa (poczucie bezpieczeństwa), relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi), okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw itp.), ekologia (smog, hałas, zieleń), zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach), sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe), komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja miejska itp.), zakupy (oferta handlowa), koszty życia (ceny mieszkań, czynsze), okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych), służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, gabinety specjalistyczne), kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury), rozrywka (puby, kluby, dyskoteki itp.).

Aby stworzyć ranking mieszkańcy oceniali jakość zamieszkania w poszczególnych kategoriach w skali od 1 do 5, przy czym ocena 5 jest najwyższa.

Bezpieczeństwo

Brynów – osiedle Zgrzebnioka, które uzyskało ocenę 4,33 pkt. uchodzi w Katowicach za najbezpieczniejszą dzielnicę. Powyżej noty 4 uzyskały jeszcze cztery osiedla tj. Murcki 4,15 pkt., Kostuchna 4,14 pkt., Osiedle Tysiąclecia 4,07 pkt. oraz Dąb 4,03 pkt.

Zdaniem mieszkańców najmniej bezpieczna dzielnica to Szopienice - Burowiec, która uzyskała notę ledwo powyżej trójki – 3,04 pkt. Kiepsko wypadają również takie dzielnice jak Załęże 3,32 pkt., Dąbrówka Mała i Śródmieście po 3,37 pkt.

Relacje sąsiedzkie

Giszowiec uchodzi w oczach mieszkańców za najbardziej ludzką dzielnice z notą 4,03 pkt. Dobre relacje sąsiedzkie kształtują się również w dzielnicy Brynów – Osiedle Zgrzebnioka 4,01 pkt.

Najmniej przyjaźni sąsiedzi znajdują się w dzielnicy Śródmieście 3,17 pkt. Na relacjami społecznymi muszą jeszcze sporo popracować mieszkańcy Dąbrówki Małej 3,24 pkt. oraz Bogucic 3,34 pkt.

Osiedle przyjazne dzieciom

Osiedle Tysiąclecia uchodzi za najbardziej przyjazną dzielnicę dla dzieci. Osiedle to uzyskało notę 4,46 pkt. Dobrze rozwinięta infrastruktura dla dzieci jest również w Brynów Osiedle Zgrzebnioka 4,39 pkt. oraz Giszowiec 4,27 pkt.

Po drugiej stronie bieguna sklasyfikowane zostało Zarzecze z notą 3,12 pkt. Na drugim od końca miejscu znalazły się Szopienice - Burowiec 3,59 pkt., a trzecią pozycje od końca piastuje Kostuchna 3,69 pkt.

Ekologia

Katowice nie uchodzą za miasto z rozwiniętą sferą ekologii. Świadczą o tym również oceny mieszkańców dla poszczególnych dzielnic. Jednak za najbardziej przyjazną środowisku dzielnicę uchodzi Brynów – Osiedle Zgrzebnioka 4,02 pkt. Na kolejnych miejscach znajdują się Murcki 3,7 pkt. oraz Giszowiec 3,63 pkt.

Śródmieście natomiast uchodzi za dzielnice najmniej przyjazną środowisku. Dzielnica ta uzyskała notę jedynie 2,65 pkt. Ocenę poniżej 3 uzyskały jeszcze Szopienice - Burowiec 2,92 pkt. oraz Załęże 2,97 pkt.

Zadbana okolica

Jeśli chodzi o porządek na ulicach i stan techniczny budynków to najlepiej w tej kategorii wypadła Kostuchna 4,23 pkt. Całkiem przyjemnie wyglądają również ulice w dzielnicy Brynów – Osiedle Zgrzebnioka 4,11 pkt.

Bardziej zadbać o porządek i kamienice powinni mieszkańcy Załęża i Dąbrówki Małej, które uzyskały noty po 2,94 pkt. Jednak najgorzej sytuacja wygląda w dzielnicy Szopienice Burowiec 2,89 pkt.

Osiedle dla aktywnych

Osiedle Tysiąclecia 4,31 pkt. uzyskało najlepszy wynik i uchodzi za osiedle z najlepszymi warunkami do uprawiania sportu. Notę powyżej 4 uzyskały jeszcze dwa osiedla: Zawodzie 4,03 pkt. i Dąb 4,04 pkt.

Południe miasta nie jest za bardzo przyjazne aktywności fizycznej, gdyż Murcki i Zarzecze uzyskały najniższe noty tj. 2,87 i 2,97 pkt.

Komunikacja

Najmniej korków, a zatem najlepiej przejezdną dzielnicą Katowic jest Zawodzie 3,98 pkt. Na kolejnych miejscach uplasowały się Załęże 3,91 pkt. oraz Brynów – Osiedle Zgrzebnioka 3,89 pkt. Warto zauważyć, że żadna dzielnica nie uzyskała noty powyżej 4 punktów.

Najtrudniejsze warunki na drogach panują natomiast w Kostuchnie i w Piotrowicach Ochojcu. Dzielnice te uzyskały noty odpowiednio 3,24 i 3,31 pkt. Nieco lepiej wypada sytuacja w Śródmieściu 3,32 pkt.

Oferta handlowa

Dużo lepiej niż sytuacja na drogach wygląda w Katowicach oferta handlowa na poszczególnych dzielnicach. Po 4,44 pkt. uzyskały dwie dzielnice tj. Załęże i Osiedle Tysiąclecia. Na kolejnych miejscach znalazły się Dąb 4,33 pkt. i Zawodzie 4,30 pkt.

Najtrudniej robi się zakupy w dzielnicy Murcki, która uzyskała notę 2,52 pkt. Znacznie lepiej wypada sytuacja w Zarzeczu 3,27 pkt. i Janowie - Nikiszowiec 3,54 pkt.

Koszty życia

Dla mieszkańców wszystkich dzielnic Katowic koszty życia są wysokie. Jednak najbardziej pozytywnie w tym rankingu wypada dzielnica Szopienice - Burowiec 3,14 pkt. Dalej uplasowały się Dąbrówka Mała 3,1 pkt. oraz Murcki 3,04 pkt.

Najbardziej narzekają na koszty zamieszkania mieszkańcy Zarzecza 2,37 pkt. Wysokie koszty czynszów mają również mieszkańcy Kostuchny 2,38 pkt. oraz Śródmieścia 2,41 pkt.

Okolica przyjazna zwierzętom

Według mieszkańców najlepsze warunki dla naszych czworonogich przyjaciół znajdują się w dzielnicy Brynów – Osiedle Zgrzebnioka 4,75 pkt. Dobre miejsca na wybieg dla psów mają również Giszowiec 4,47 pkt. oraz Osiedle Tysiąclecia 4,44 pkt. Warto dodać, że aż 13 dzielnic uzyskało notę powyżej 4 punktów.

Najgorsze miejsce na wybieg mają psy zamieszkujące Śródmieście. Dzielnica ta uzyskała wynik 3,42 pkt. Trochę lepiej wygląda sytuacja na Zarzeczu 3,7 pkt.

Służba zdrowia

Piotrowice - Ochojec mają najlepszy dostęp do placówek leczniczych. Dzielnica uzyskała notę 4,25 pkt. W dalszej kolejności uplasowały się Ligota Panewniki 4,08 pkt., Murcki 4,07 pkt. oraz Osiedle Tysiąclecia 4,05 pkt.

Najgorszy dostęp do placówek leczniczych jest w dzielnicy Zarzecze 3,46 pkt. Trochę lepiej, ale też kiepsko wygląda sytuacja w Załęskiej Hałda - Brynów 3,54 pkt., a także w Zawodziu 3,61 pkt.

Kultura

Według mieszkańców miasta najlepszy dostęp do kultury występuje na dzielnicy Koszutka 4,02 pkt. Na kolejnych miejscach znalazły się takie dzielnice jak: Śródmieście 3,74 pkt. i Załęże 3,71 pkt.

Najmniej "kulturalną" dzielnicą jest Zarzecze 2,03 pkt. Kiepski dostęp do kultury mają również mieszkańcy Szopienic - Burowiec 2,16 pkt., a także Murcek i Dąbrówki Małej po 2,28 pkt.

Rozrywka

Nie będzie również tutaj zaskoczenia. Otóż najlepszą ofertę rozrywkową posiada Śródmieście 3,64 pkt. Jednak po ocenach widać, że Katowice mają jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Kolejne miejsca uzyskały Koszutka 3,19 pkt. oraz Osiedle Paderewskiego - Muchowiec 3,14 pkt.

Niski poziom rozrywki występuje natomiast w Zarzeczu 1,61 pkt. Nieco lepiej, ale nadal słabo wypadają Szopienice - Borowiec 1,68 pkt., a także Dąbrówka Mała 1,71 pkt.

Podsumowanie

Za najlepszą dzielnice w Katowicach mieszkańcy uznali Osiedle Tysiąclecia oraz Brynów – Osiedle Zgrzebnioka. Natomiast najgorzej w rankingu wypadła dzielnica Zarzecze.

Osiedle Tysiąclecia zwyciężyło w kategoriach takich jak: okolica przyjazna dzieciom, sport i zakupy. Natomiast Brynów – Osiedle Zgrzebnioka zwyciężyło w takich dziedzinach jak: bezpieczeństwo, ekologia i okolica przyjazna zwierzętom.

Najgorsze w rankingu Zarzecze przegrało aż w 5 kategoriach.

Rynek najmu w Katowicach

W kwietniu 2022 r. cena mkw. najmu w Katowicach wynosiła 38 zł. W marcu 2021 r. średnie ceny najmu były rekordowo niskie i kształtowały się na poziomie 1674 zł. Dla porównania w 2019 r. stanowiło to 2000 zł. Jednak z każdym kolejnym miesiącem ceny najmu idą w górę, a liczba chętnych na wynajem mieszkania rośnie. Rynek nieruchomości nawet w czasie pandemii dostarczał nowych mieszkań, z czego część została przeznaczona na wynajem. Z tego względu podaż nieruchomości na wynajem w ostatnim czasie wzrosła, a oferta jest obszerna. Jak wynika z danych w 2021 r. w Katowicach znajdowało się aż o 57% więcej mieszkań na wynajem niż rok wcześniej. Jednak ceny mieszkań w tym okresie wzrosły o około 10%, na co wpływ miały m.in. wzrost kosztów utrzymania tj. wywóz śmieci, opłaty za wodę czy prąd. Powrót studentów na uczelnię, wpływa na rosnący popyt na mieszkania na wynajem w Katowicach. Według danych za kwiecień 2022 r. za wynajem czteropokojowego mieszkania w centrum miasta o powierzchni 77 metrów kwadratowych trzeba było zapłacić 3200 zł. Natomiast wynajęcie kawalerki w katowickiej Koszutce kosztowało 1500 zł. Na Osiedlu Tysiąclecia za wynajęcie apartamentu dwupokojowego najemca musiał uiścić 2350 zł. Koszty najmu w Katowicach w kwietniu 2022 r. były wyższe niż rata kredytu hipotecznego. Zatem za mieszkanie o powierzchni 40 mkw. cena najmu bez opłat licznikowych i administracyjnych wynosiła 1520 zł. Natomiast koszt kredytu hipotecznego za analogiczne mieszkanie kształtował się na poziomie 1156 zł. Różnica stanowiła więc 364 zł.

Nowe inwestycje w Katowicach

Ponad 40 firm deweloperskich działa obecnie na terenie województwa śląskiego i Katowic. Są to zarówno firmy ogólnopolskie jak i regionalni inwestorzy. Popyt na rynku mieszkaniowym w Katowicach jest wciąż wyższy od podaży.

Charakter nowo powstających inwestycji mieszkaniowych w Katowicach jest różnorodny. Dominuje jednak budownictwo wielorodzinne, od obszernych kompleksów mieszkaniowych na osiedlach na obrzeżach miasta, po wolnostojące budynki o podwyższonym standardzie bliżej centrum miasta. Istotnym elementem nowych inwestycji mieszkaniowych jest rewitalizacja kompleksów mieszkaniowych i budynków wykonane na przebudowanych i odnowionych terenach poprzemysłowych. To co wyróżnia te inwestycje to wysoki standard wykonania. Również w Śródmieściu widoczne są rewitalizacje poszczególnych zabytkowych kamienic. W centrum miasta widoczne są również nowe inwestycje w postaci wieżowców apartamentowo-biurowych, a także modernistyczne budynki o zapleczu usługowym. W obrzeżach miasta oraz poza nim budowane są chętnie domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, a także wolnostojące.

Pod względem lokalizacji deweloperzy najchętniej budują nowe osiedla na terenach południowych miasta. Tereny rekreacyjne i dużo zieleni przyciąga tam zarówno osoby młode, starsze jak i rodziny z dziećmi. Najprzystępniejsze cenowo są dzielnice takie jak: Murcki, Piotrowice - Ochojec, Kostuchna. Do nieco droższych należą Podlesie i Zarzecze. Również popularne i przystępne cenowo są dzielnice zachodnie takie jak: Ligota, Panewniki, czy Brynów.

Najdroższe cenowo, ale też najatrakcyjniejsze pod kątem lokalizacji to dzielnice centralne tj. osiedle Koszutka, Bogucice oraz Paderewskiego - Muchowiec.

Mieszkania na sprzedaż w Katowicach bezpośrednio od dewelopera

Dzięki naszej bazie ogłoszeń z rynku pierwotnego znajdziesz nowe mieszkanie w Katowicach i kupisz je bez prowizji od pośrednika.

Ceny mieszkań

Ceny za 1 mkw. mieszkania w Katowicach są wciąż niskie na tle innych dużych miast. W kwietniu 2022 r. średnia cena kształtowała się w okolicach 6068 zł/mkw. Najdroższą dzielnicą tego miasta było Podlesie z ceną w wysokości 8455 zł/mkw. Kształtowała się więc ona na poziomie o prawie 40% wyższym niż przeciętna cena w mieście. Na drugim miejscu znajdowało się Zarzecze z ceną 7876 zł/mkw. Natomiast 7598 zł/mkw. trzeba było zapłacić średnio za mieszkanie w dzielnicy Dąb. Jeżeli zależy nam na zakupie taniej nieruchomości w Katowicach to najmniej kosztowała w dzielnicy Szopienice - Burowiec. Średnia cena wynosiła tam jedynie 4577 zł/mkw. Na drugim miejscu wśród najtańszych dzielnic Katowic był Janów - Nikiszowiec. Trzeba było tam zapłacić około 5196 zł/mkw.

Cena metra kwadratowego w dzielnicach, które wygrały wyżej przestawiany ranking kształtują się następująco: Osiedle Tysiąclecia – 6635 zł, natomiast Brynów – Osiedle Zgrzebnioka – 7271 zł. Jak widać z tych danych niekoniecznie trzeba płacić bajońskie sumy za nieruchomość, żeby nam się dobrze żyło. W dwóch dzielnicach, które zwyciężyły ranking ceny są trochę wyższe od średniej w mieście, jednak są również znacznie tańsze od najdroższej dzielnicy. Warto dodać, że Zarzecze czyli dzielnica, która wypadła w rankingu na ostatnim miejscu, wcale nie jest taka tania. Otóż średnia cena mieszkania w tej dzielnicy wynosiła 7876 zł/mkw. Zatem jest tam znacznie drożej niż w przypadków najlepszych w rankingu.

W kwietniu 2022 r. Liczba aktywnych ofert sprzedaży nieruchomości w Katowicach wynosiła 1775. Najwięcej ofert znajdziemy w dzielnicy Śródmieście, gdyż było ich 420. Najtrudniej znaleźć odpowiednią ofertę w dzielnicy Podlesie, gdyż było ich tam zaledwie 6.

Zobacz również dzielnice w Katowice

Najnowsze artykuły z Katowice

Najwyższy biurowiec Metropolii GZM – .KTW II z dwoma nowymi najemcami
Lokalizacja w centrum Katowic, atrakcyjne przestrzenie biurowe, solidny partner biznesowy w postaci TDJ Estate – to jedne z głównych aspektów, dla których kolejne firmy decydują się na otwarcie siedziby w biurowcach .KTW.
Drugi w Polsce salon Tesli powstał w galerii handlowej Libero Katowice
Drugi w Polsce salon Tesli powstał w ramach Libero Katowice. To nowoczesna i wyjątkowa koncepcja odchodząca od ram typowego, wielkopowierzchniowego salonu samochodowego. Światowa marka i lider w dziedzinie elektromobilności znacząco wzbogaca portfolio Libero i umacnia innowacyjny charakter galerii.
W Katowicach aktywność deweloperów na rynku powierzchni biurowych nie słabnie
Brak nowej podaży w Katowicach w pierwszym kwartale 2023 roku nie oznacza słabnącej aktywności deweloperów. Stolica Górnego Śląska realizuje drugi pod względem powierzchni wynik spośród miast regionalnych. Po rekordowej nowej podaży dostarczonej na katowicki rynek biurowy w 2022 r., w I kwartale bieżącego roku nie oddano do użytku żadnego obiektu.
Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic zyskają lepszy dostęp do pociągów
Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic zyskają lepszy dostęp do pociągów. Rozpoczęła się budowa przystanków w Katowicach – Ochojca i Kostuchny. Obiekty powstają też w Podlesiu i Murckach. Przystanki na linii Katowice Ligota – Tychy budowane są w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025".
Rewitalizacja Doliny Ślepiotki w Katowicach – powstaje nowy park
Rozpoczęły się prace przygotowawcze w Dolinie Ślepiotki w Katowicach. Na miejsce przywożone są niezbędne materiały, trwa także rozbiórka starej infrastruktury. Park powinien zostać udostępniony mieszkańcom wiosną przyszłego roku.
Rowerem na Dolinę Trzech Stawów z Nikiszowca i Giszowca
Katowice oddały rowerzystom do użytku kolejny odcinek drogi rowerowej. Zakończyły się odbiory nowego odcinka wzdłuż ul. Gospodarczej, który łączy istniejące już odcinki dróg rowerowych. W efekcie powstała spójna, zachowująca ciągłość na całej długości, infrastruktura pomiędzy Szopienicami, Nikiszowcem, Giszowcem i Doliną Trzech Stawów.
Lidl otwiera nowy sklep w Katowicach
Już w czwartek, 11 maja, Lidl Polska otworzy kolejny, 15. sklep w Katowicach przy ul. gen. Stefana Grota Roweckiego 2F. Otwarcie nowego sklepu w Katowicach nastąpi o godzinie 6:00. Lidl ma powierzchnię sali sprzedaży wynoszącą ok. 1230 mkw.
Najbardziej widowiskowa fontanna na katowickim Rynku – tzw. sztuczna Rawa – przejdzie remont
Najbardziej widowiskowa fontanna na katowickim Rynku – tzw. sztuczna Rawa – przejdzie remont. Właśnie podpisana została umowa, aby w wakacje mieszkańcy mogli cieszyć się relaksem przy słynnej katowickiej Rawie.
Kolejna zabytkowa kamienica w centrum Katowic przeszła termomodernizację
Zakończyła się termomodernizacja w niemal 150-letniej kamienicy przy ul. św. Jana 9. Położony w ścisłym centrum Katowic budynek ma teraz nowe źródło ogrzewania, energooszczędne oświetlenie, a także odnowioną elewację.
Katowice ogłosiły przetarg na budowę nowego, dużego osiedla na granicy Wełnowca i Józefowca
Katowice realizują plany dot. budowy nowego osiedla na granicy Wełnowca i Józefowca. Na terenie po byłej bazie KZGM przy al. Korfantego 179a powstanie 208 mieszkań, które wejdą do miejskich zasobów komunalnych przy wsparciu programu "Fundusz Dopłat" lub wejdą do oferty Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego. KTBS właśnie ogłosił przetarg mający wyłonić firmę, która zaprojektuje i wybuduje osiedle.
REKLAMA