Kraków, Nowa Huta

Grzegórzki położone są w centralnej części Krakowa na wschód od Starego Miasta. Kiedyś dominował tu przemysł, a obecnie dzielnica przyciąga deweloperów stawiających nowe budynki mieszkalne. Na Grzegórzkach można spotkać zabytkowe budynki, pomniki, klasztory i stare kamienice.

Rozkwit dzielnicy pod względem budownictwa mieszkaniowego nastąpił w latach 70-tych XX wieku. Można tu spotkać również nowoczesną architekturę, choćby w postaci apartamentowców. Dzielnica cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Krakowa. Jednak nie każdego stać na zakup tu mieszkania, ze względu na wysokie ceny nieruchomości. Na terenie dzielnicy zlokalizowane są teatry, muzea, kina oraz parki. Atutem Grzegórzek jest dobrze rozwinięta opieka medyczna i szeroka oferta edukacyjna. Dzielnica uchodzi za bezpieczną, ponieważ wskaźnik przestępstw należy do niskich.

Jakie są osiedla na Grzegórzkach?

Grzegórzki sąsiadują z takimi dzielnicami Krakowa jak: Stare Miasto, Prądnik Czerwony, Czyżyny oraz Podgórze. Grzegórzki dzielą się na 5 osiedli: Dąbie, Grzegórzki, Olsza, Osiedle Oficerskie oraz Wesoła.

Ile osób mieszka na Grzegórzkach?

Powierzchnia Grzegórzek wynosi prawie 6 km2. Według danych z 2020 roku liczba mieszkańców szacowana jest na około 30 tys. osób. Z kolei gęstość zaludnienia wynosi 5 098 os./km2.

Dla kogo rekomendowana jest dzielnica Grzegórzki?

Ze względu na swoje centralne położenie oraz wysokie ceny nieruchomości Grzegórzki popularne są wśród zamożnych mieszkańców Krakowa.

Grzegórzki są z pewnością pożądanym miejsce zamieszkania dla studentów. W pobliżu dzielnicy znajduje się kilka uczelni wyższych.

Rodziny z dziećmi doceniają ofertę edukacyjną w obrębie dzielnicy.

Seniorzy mieszkający na Grzegórzkach nie mogą narzekać na opiekę medyczną oraz ofertę kulturalną.

Ile czasu potrzeba na dotarcie do centrum miasta z Grzegórzek?

Grzegórzki sąsiadują ze Starym Miastem. Odległość do ścisłego centrum to zaledwie kilka kilometrów. Dlatego zamiast przejechać ten dystans samochodem, można po prostu wybrać się na spacer. Transport komunikacją miejską z Grzegórzek do centrum miasta nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut. Do Grzegórzek kursują liczne linie tramwajowe i autobusowe. Komunikacja publiczna w tej części miasta jest bardzo dobrze rozwinięta.

Rynek nieruchomości na Grzegórzkach

Zabudowa w dzielnicy Grzegórzki składa się głównie z kamienic i bloków mieszkalnych. Większość zabudowy jest starsza, ale można znaleźć również nowe budynki. Rozkwit dzielnicy nastąpił w latach 70-tych XX wieku. Dlatego można spotkać tu sporo bloków z tamtych czasów. Na dzielnicy są także parki, sklepy, restauracje, kina i teatry oraz inne atrakcje. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych i malowniczych dzielnic Krakowa. Grzegórzki są zadbane, a wokół wielu budynków znajdują się tereny zielone oraz parki.

Gdzie jest najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych na Grzegórzkach?

Najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych powstaje na osiedlu Grzegórzki Wschód.

Mieszkania na sprzedaż na Grzegórzkach bezpośrednio od dewelopera

W naszej bazie ogłoszeń znajdziesz nowe mieszkania na sprzedaż na Grzegórzkach. Zobacz oferty bezpośrednio od deweloperów lub od agencji nieruchomości.

Jakie są ceny mieszkań na Grzegórzkach?

Średnia cena mieszkania na Grzegórzkach szacowana jest na 15 771 zł/mkw. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły tu o 1%. Przeciętna wartość nieruchomości na Grzegórzkach wynosi 798 522 zł.

Średni koszt wynajęcia mieszkania na Grzegórzkach szacowany jest na 3 517 zł/mc. Z kolei przeciętna powierzchnia lokalu w tej dzielnicy wynosi 51 mkw.

Zobacz również dzielnice w Kraków

Najnowsze artykuły z Kraków

Światowa marka Nike otworzyła pierwszy w Polsce sklep w formacie Nike Rise
W stolicy Małopolski znana, światowa marka Nike otworzyła pierwszy w Polsce salon w formacie Nike Rise. Sklep o powierzchni 1000 mkw. w swoim założeniu łączy świat sportu z cyfrowymi doświadczeniami i usługami.
Będzie nowa, wielka inwestycja infrastrukturalna w południowo-zachodniej części Krakowa
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie wielowariantowej i wielobranżowej koncepcji rozbudowy ulicy Bunscha i budowy ulicy Humboldta. Głównym elementem opracowania ma być też nowa linia tramwajowa w południowo-zachodniej części Krakowa.
Kolejna duża, znana, międzynarodowa firma nowym najemcą kompleksu Brian Park w Krakowie
Działająca w sektorze usług profesjonalnych firma EY została nowym najemcą inwestycji Echo Investment w centrum Krakowa. Tym samym, deweloper zamknął komercjalizację pierwszego budynku kompleksu biurowego przy Alei Pokoju. EY, światowy lider w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, prawnego, technologicznego, biznesowego i transakcyjnego wynajął 2 000 mkw. powierzchni w Brain Park. Najemca wprowadzi się do nowego biura na krakowskich Grzegórzkach w drugiej połowie br.
Trwa budowa drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa [FILM]
W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa S52 o długości ok. 12,5 km, na odcinku od węzła Modlnica (z rozbudową węzła) do węzła Kraków Mistrzejowice. Każda jezdnia będzie miała po trzy pasy ruchu.
Remi wynajmuje dwa piętra w budynku A kompleksu Bonarka 4 Business w Krakowie
Spółka Remi, będąca częścią Grupy Holding 1, wynajęła dwa piętra w budynku A kompleksu Bonarka for Business w Krakowie. Całkowita powierzchnia biurowa zajęta przez firmę wynosi około 2,6 tys. mkw. To powierzchnia biurowa dla około 300 pracowników.
Kompleks biurowy Buma Square w Krakowie z 4 nowymi najemcami
Od początku 2024 roku w kompleksie Buma Square w Krakowie pojawiło się czterech nowych najemców. Wraz z przedłużeniem umów najmu, Revetas Capital, właściciel kompleksu, podpisał 10 umów na łączną powierzchnię około 2,2 tys. mkw.
Książę Lubomirski stawia apartamentowiec w centrum Krakowa
Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, biznesmen oraz jeden z najbardziej znanych polskich arystokratów, szykuje nową inwestycję w centrum Krakowa. Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich i Grupy Landeskrone działającej na rynku nieruchomości ogłasza kolejny etap prac nad luksusowym apartamentowcem o nazwie Villa Botanica. Przedsięwzięcie przyspiesza po nawiązaniu współpracy z nowym partnerem.
Polscy inżynierowie z Krakowa pracują z firmą MAN nad megawatową ładowarką dla ciężarówek
MAN oraz ABB E-Mobility zawarły porozumienie o współpracy w obszarze badań i rozwoju. Współpraca skupi się na rozwiązaniach dla branży logistyki, w szczególności na technologii ładowania megawatowego (MCS). W projekcie biorą udział inżynierowie i programiści z ABB w Krakowie.
Holenderska firma Backbase powiększa biuro w krakowskim kompleksie High5ive
Holenderski dostawca rozwiązań fintech, firma Backbase, słynąca z opracowania platformy Engagement Banking Platform i wspierania banków w procesie modernizacji, zwiększa zajmowaną powierzchnię w krakowskim kompleksie biurowym High5ive. Przy wsparciu doradczym Walter Herz firma sfinalizowała negocjacje najmu i wybrała pracownię architektoniczną oraz wykonawcę aranżacji biura.
Biuro projektowe Enetecs nowym najemcą Bonarka 4 Business w Krakowie
Kolejny nowy najemca w kompleksie biurowym Bonarka 4 Business w Krakowie. Biuro projektowe Enetecs wynajęło 560 mkw. powierzchni biurowej w budynku F. Nowy najemca to polskie inżynieryjne biuro projektowe specjalizujące się w projektach elektrycznych oraz AKPiA dla przemysłu i energetyki.
REKLAMA