Trwają prace na budowie odcinka drogi ekspresowej S6 – obwodnicy Koszalina s6-obwodnicakoszalina.pl/

Trwają prace na budowie odcinka drogi ekspresowej S6 – obwodnicy Koszalina

FILM
REKLAMA

Kierowcy mogą już korzystać z blisko 5,5 km odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S6 pomiędzy węzłami Sianów Zachód i Sianów Wschód. W tym roku mają się zakończyć prace przy realizacji dalszego odcinka tej trasy do węzła Koszalin Wschód o długości 4,3 km. Dzięki temu powstanie pełna obwodnica Koszalina i Sianowa, a kierowcy wygodnie i bezpiecznie ominą te miasta.

Obwodnica Koszalina i Sianowa została częściowo oddana do ruchu w 2019 roku wraz z odcinkiem S6 Goleniów – Koszalin. Na fragmencie tej drogi od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód, w związku ze skomplikowanymi warunkami gruntowo-wodnymi, projekt drogi musiał zostać zmieniony. W efekcie zaprojektowano estakadę o długości niemal 800 m przechodzącą nad linią kolejową Koszalin – Gdańsk.

Dotychczas DK6 prowadziła przez środek miasta i starówkę w Sianowie, a kierowcy mieli do pokonania ciasne zakręty pod kątem niemal 90 stopni. Na wąskiej drodze zlokalizowano szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych, co sprawiało, że ruch był spowolniony i często tworzyły się zatory. Powodowało to również uciążliwości związane z hałasem, spalinami i problemy w ruchu lokalnym. Po udostepnieniu kierowcom obwodnicy Sianowa ruch tranzytowy, w tym przede wszystkim pojazdów ciężkich, ominie tę miejscowość.

Obwodnica Sianowa to dwujezdniowa droga ekspresowa o dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Na tym odcinku powstały dwa węzły drogowe: Sianów Zachód, na połączeniu S6 z DW203 i DK6 w rejonie Gorzebądza oraz Sianów Wschód. W ramach obwodnicy Sianowa wybudowano dwa wiadukty nad obwodnicą, dwa mosty oraz wiadukt w ciągu S6 nad drogą lokalną. Na tym fragmencie S6 występowała konieczność wykonania wzmocnień podłoża, w ramach prac przy dokończeniu obwodnicy wykonano kolumny przemieszczeniowe o łącznej długości ponad 38 km.

Dane inwestycji:

Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa na S6 wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód od km 6+400 do km 14+300

REKLAMA

Data podpisania UoD: 11.09.2017 r.

Data podpisania Aneksu nr 1 do UoD: 07.03.2019 r.

Data zakończenia realizacji projektu wg Aneksu nr 1: 30.06.2023

Całkowita wartość projektu: 1 151 661 770,52 zł

Maksymalna kwota dofinansowania z UE: 370 380 434,18 zł

GDDKiA
GDDKiA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA