Nowy, wielki szpital onkologiczny we Wrocławiu zostanie wybudowany szybciej? Materiały inwestora

Nowy, wielki szpital onkologiczny we Wrocławiu zostanie wybudowany szybciej?

FILMY
REKLAMA

Prace na budowie nowego, wielkiego szpitala onkologicznego we Wrocławiu postępują szybciej, niż zakładano. Będzie największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie.

Przypomnijmy, Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu według planów ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku. To kluczowa inwestycja w kontekście rosnącej liczby zachorowań na nowotwory – w Polsce z chorobą nowotworową żyje już ponad 1,17 mln osób.

Szpital rośnie w oczach

Dzięki zaangażowaniu generalnego wykonawcy tej wielkiej inwestycji, firmy PORR oraz podwykonawców oraz sprzyjającej pogodzie (brak mrozów i opadów śniegu), prace na budowie postępują szybciej niż zakłada harmonogram. Efekty prac na budowie nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu są już wyraźnie widoczne. Codziennie na miejscu pracuje około 400 osób, a ma być ich jeszcze więcej.

Obecnie gotowe są już dwie kondygnacje, a harmonogram realizacji został wyprzedzony o dwa miesiące, a mają jeszcze przyspieszyć.

Zgodnie z planem prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu 2027 roku, po czym rozpocznie się etap wyposażania i przeprowadzki z zabytkowego szpitala przy ulicy Hirszfelda.

– Rośnie na naszych oczach, już mamy dwie kondygnacje, jesteśmy dwa miesiące przed harmonogramem. To wskazuje, że tempa nie zwalniamy, tylko przyspieszamy. Jeśli pojawiają się możliwości, warunki atmosferyczne, czy wykonawca ma możliwości organizacyjne, staramy się też płynność finansową zabezpieczyć – podkreśla Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny powstaje na zachodzie Wrocławia, przy ulicy Kosmonautów. To inwestycja warta ponad miliard złotych, współfinansowana przez rząd i samorząd województwa. Budowa konstrukcji zasadniczej ma zakończyć się w czerwcu tego roku – wtedy nad całością pojawi się dach. Kolejnym etapem będzie wdrażanie nowoczesnych technologii, które mają wyróżniać placówkę.

– W czerwcu tego roku ma się zakończyć budowa konstrukcji zasadniczej, czyli pojawi się dach nad całą konstrukcją, a później zaczynają się schody, czyli nowoczesne technologie, które mają charakteryzować nasz szpital – mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

REKLAMA

Inwestycja za 1,055 miliarda złotych!

Nowy szpital będzie miał powierzchnię 100 502,79 mkw. – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73. Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia.

Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych dotychczas w trzech szpitalach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

To największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu, współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP.

WIRTUALNY SPACER PO SZPITALU:

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA