Wrocław: Magistrat przygotowuje się do budowy szkoły na granicy Jagodna i Wojszycźródło: Major Architekci

Wrocław: Magistrat przygotowuje się do budowy szkoły na granicy Jagodna i Wojszyc

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Zespół szkolno-przedszkolny powstanie blisko zbiegu ulic Asfaltowej i Granitowej. Pomieści ponad tysiąc dzieci. Urzędnicy rozpatrują już złożony dokument w sprawie wydania zgody na budowę. Trwają też prace nad przetargiem na projekt przebudowy fragmentu Asfaltowej.
Gmina Wrocław złożyła 20 kwietnia wniosek o pozwolenie na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej na Wojszycach. Jak mówi nam Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji, liczą, że projekt będzie zaakceptowany do końca roku. To umożliwi wyłonienie wykonawcy robót w I kwartale 2021 roku (przetarg ogłosi Zarząd Inwestycji Miejskich). Na realizację zadania będzie miał dwa lata od dnia podpisania umowy.
Bartosz Nowak dodaje, iż trwają również prace nad przygotowaniem przetargu na projekt budowy około 750-metrowego fragmentu ul. Asfaltowej (połączenie z ul. Buforową) – oprócz jezdni powstaną chodniki i ścieżka rowerowa. Krótko po tym, jak wykonawca przygotuje zaakceptowaną dokumentację, ZIM ogłosi postępowanie na roboty budowlane. Realizacja obu inwestycji będzie skoordynowana ze sobą.
fot. Jakub Zazula

Inwestycja warta przeszło 50 milionów

ZIM rozstrzygnął 29 listopada konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej ZSP. Zgłosiło się czternastu zainteresowanych. Zwyciężyła wrocławska pracownia Major Architekci Sp. z o.o., co umożliwiło jej przygotowanie właściwego projektu. Jego koszt nie może przekroczyć 2 mln zł brutto, a wykonania zespołu – 51 mln zł brutto.
Postawiliśmy na dobrą urbanistykę, czytelne strefowanie i przyjazne przestrzenie dla dzieci – podkreślają zwycięscy architekci.
Wśród założeń projektowych wymieniają m.in. dostosowanie skali budynku do otoczenia, podział na strefę głośną od strony ulicy (rekreacja) i cichą od wnętrza kwartału (nauka), a także stworzenie z holu głównej osi budynku poprzez połączenie wszystkich stref i funkcji z zakończoną wspólną przestrzenią z widokiem na park.
Major Architekci

Ponad 40 sal lekcyjnych i osiem dla przedszkolaków

Miasto pozyskało w maju rok temu od państwa działkę nr 1/69 (o powierzchni 3,63 ha), zlokalizowaną blisko zbiegu ul. Asfaltowej i Granitowej. W planie miejscowym jest przeznaczona głównie pod obiekty edukacyjne o trzech kondygnacjach nadziemnych, wysokie na maksymalnie 15 m. W planach są trzy połączone ze sobą funkcjonalnie budynki z niezależnymi wejściami.
UM Wrocławia
Zgodnie z założeniami dokumentacji konkursowej, szkoła pomieści 1 000 uczniów. Znajdą się w niej 43 sale lekcyjne (każda na 27 osób), w tym pracownie komputerowe (pięć, jedna z 27 stanowiskami, pozostałe po 16), przyrodnicze (dwie), chemiczna, fizyczna, plastyczna oraz muzyczna. Do tego dojdą m.in. gabinety (dyrektora, pedagoga, psychologa, pielęgniarki i stomatologa), dwa pokoje nauczycielskie i portiernia. Uczniowie skorzystają z szafek (dla wszystkich), świetlic (dla 8 grup po 25 dzieci), biblioteki, czy windy. Urzędnicy zaplanowali jeszcze kuchnię wspólną dla całego zespołu.
Przedszkole magistrat przewidział na 200 osób. Będzie dostępnych osiem sal (każda na 25 dzieci) z własnym węzłem sanitarnym i magazynem. Trzy z nich są przewidziane dla trzylatków (brodziki w sanitariatach, dodatkowe pomieszczenie na leżaki). W budynku znajdzie się jeszcze m.in. sala rekreacyjna (rytmika, gimnastyka korekcyjna, imprezy okolicznościowe), pełna kuchnia i szatnia.

Sport w hali i na zewnątrz

REKLAMA
Trzecim obiektem będzie blok sportowy z trzema salami: dużą (około 800 mkw., możliwość podziału na dwie, wysoka na 9 m, widownia na antresoli), małą (ok. 300 mkw. i 5 m) oraz do gimnastyki korekcyjnej z zapleczem szatniowym (ok. 100 mkw., ok. 3 m). Uczniowie skorzystają z czterech szatni: dwóch dla chłopców (ze wspólną łazienką) i dwóch dla dziewcząt (łazienka wspólna).
Do tego dojdzie zagospodarowanie ogrodzonego terenu. Powstaną drogi, place, chodniki, zieleń (wysoka i niska), mała architektura (ławki, śmietniki itp.) parking na 104 stanowiska, a także ok. 200 stojaków na rowery (w tym 100 zadaszonych). Wykonawca utworzy ogród i place zabaw dla przedszkolaków (osobno dla starszych i młodszych) oraz uczniów. Ponadto zbuduje boisko wielofunkcyjne (44x32 m), do piłki nożnej (np. 50x25 m), bieżnię prostą (w miarę możliwości na 100 m) oraz skocznię do skoku w dal. Miasto przewiduje możliwość korzystania z atrakcji przez mieszkańców poza godzinami zajęć szkolnych.

Skorzysta Jagodno, ale też Wojszyce

Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformował w czerwcu dwa lata temu, że z racji intensywnej rozbudowy Jagodna, zwłaszcza przy ul. Buforowej, "prowadzi intensywne działania zmierzające do budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej". Zgodnie z założeniami miał pomieścić 800-1 000 uczniów oraz 200 przedszkolaków. W jego obwodzie znajdzie się przede wszystkim Jagodno (wpierw dzieci były odsyłane na Brochów, teraz do nowej szkoły na Gaju), ale także część ulic na Wojszycach. W październiku 2017 roku miasto zakładało, że realizacja inwestycji, wraz z zagospodarowaniem terenu, pochłonie około 30-40 mln zł.
Po zakończeniu budowy nowej placówki, analizie aktualnej demografii osiedli Jagodno, Wojszyce i Ołtaszyn oraz analizie dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego zostanie podjęta ewentualna decyzja w sprawie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicach Przystankowej i Pawiej – zapowiada magistrat.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Deweloperzy budują w okolicy

W tym rejonie przybywa inwestycji mieszkaniowych. Develia S.A. zrealizowała na sąsiedniej nieruchomości Małe Wojszyce, czyli dwa trzykondygnacyjne budynki wielorodzinne z 63 mieszkaniami.
Tuż obok buduje również TPR Sp. z o.o. Sp. k. Realizuje w trzech etapach inwestycji Willove ponad 130 lokali w blisko 70 piętrowych domach – w zabudowie wolnostojącej i szeregowej. Metraże sięgają 100 lub 140 mkw., w zależności od wariantu. Miejsca parkingowe będą dostępne w garażach oraz na terenie osiedla. O szczegółach pisaliśmy w październiku.
fot. TPR Sp. z o.o.
materiały inwestora
Za to przy zbiegu ul. Asfaltowej i Buforowej zainwestował Atal S.A. W kwietniu rok temu donosiliśmy, że ruszył z budową pierwszego z zaplanowanych pięciu etapów osiedla Nowe Miasto Jagodno. Pierwsza faza to dwa czteropiętrowe i jeden pięciopiętrowy obiekt z 165 mieszkaniami (38,43-95,1 mkw.). Zapewni ponad 200 miejsc parkingowych. Drugi etap to dwa pięciopiętrowe budynki, 111 lokali (32,07-104,6 mkw.), 136 stanowisk i 59 komórek lokatorskich, a trzecia – pięć obiektów z 295 mieszkaniami (33-102 mkw.) z dwoma garażami podziemnymi.
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA