DODAJ

Wrocław: Magistrat sprzeda za miliony zabytkową willę na Borku. Jest w złym stanie

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Magistrat sprzeda za
Mariusz Bartodziej
2020-02-07 10:30:29
Na terenie przy zbiegu ulicy Januszowickiej z aleją Jaworową znajdują się dwa budynki: wielo- i jednorodzinny. Takie też jest ich przeznaczenie w planie miejscowym. Urzędnicy liczą na ponad cztery miliony złotych.

Prezydent miasta przedstawił 9 stycznia wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży. Jest zlokalizowana przy ul. Januszowickiej 12-12a na Borku. Cena wywoławcza podczas planowanego przetargu wyniesie 4 mln 200 tys. zł (zwolnione z podatku VAT).

Powierzchnia działki nr 101/2 wynosi 1 617 mkw. Przy ul. Januszowickiej 12 mieści się dwukondygnacyjna willa z garażem i oranżerią. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Za to pod nr 12a jest zlokalizowany parterowy dom z obiektem gospodarczym.

UM Wrocławia


Stan techniczny budynków określono jako zły, a stopień zużycia technicznego na 65 procent – informują urzędnicy.

Teren z willą jest przeznaczony w planie miejscowym pod zabudowę wielorodzinną o wysokości do 19 m (maksymalnie cztery kondygnacje). Za to mniejszy obiekt znajduje się w wydzieleniu, na którym dopuszczony jest dom jednorodzinny (wolnostojący lub bliźniak). Działka budowlana nie może być mniejsza niż 320 mkw. Budynek ma mieć najwyżej 7 m i trzy kondygnacje nadziemne (ostatnia w poddaszu).

UM Wrocławia


UM Wrocławia


A co z prywatnym zabytkiem?

Nieznany jest jeszcze los także innego zabytkowego obiektu na Borku – wieży ciśnień przy ul. Sudeckiej/al. Wiśniowej. W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy, że grupa Adamietz Sp. z o.o. poszukuje najciekawszej koncepcji wykorzystania ponadstuletniego budynku. W ubiegłej dekadzie funkcjonowała w nim m.in. restauracja.

Investphoto.pl