Oddanie do użytku parku w Choroszczy, w powiecie białostockim, wzmacnia pozycję Accolade, jako największego inwestora w nowoczesną infrastrukturę w województwie podlaskim. Czeski inwestor zadebiutował w tym rejonie w 2018 r., inwestując w park przemysłowy w Białystoku.
Obecnie posiada na Podlasiu obiekty o łącznej powierzchni około 80 000 mkw. Zarówno Park Białystok I, jak i pobliski Park Białystok II w Choroszczy, pozostają w pełni wynajęte. Spółka także tutaj realizuje swoje cele ESG. Wszystkie parki w portfolio Accolade są certyfikowane zgodnie ze standardem BREEAM. Park w Białymstoku zyskał uznanie dzięki muralowi, inicjującemu pojawienie się sztuki w parkach przemysłowych w Polsce.
– Białystok, największe miasto północno-wschodniej Polski i stolica województwa podlaskiego, jest najmłodszą lokalizacją na magazynowej mapie kraju – Jako pierwsi zainwestowaliśmy w nowoczesną infrastrukturę magazynową w tym rejonie. Nasze dwa parki pozostają całkowicie wynajęte, przedłużamy umowy z najemcami, którzy coraz chętniej zwiększają zajmowaną powierzchnię – powiedział Jarek Wnuk, Dyrektor Zarządzający Accolade w Polsce. – Powodów szybkiego rozwoju Podlasia jest kilka, ale do kluczowych należą wykwalifikowana kadra oraz dostępność obszarów inwestycyjnych – dodał Wnuk.
Ponad 1000 nowych miejsc pracy
Inwestycja Accolade w parki przemysłowe w tym regionie umożliwiła utworzenie ponad 1 000 nowych miejsc pracy. Pracownicy tutejszych magazynów korzystają z łatwego dojazdu do pracy, gdyż Park Białystok I zlokalizowany jest w granicach miasta, a Park Białystok II zaledwie 10 km dalej. Taka topografia przyczynia się również do sprawniejszej obsługi klientów przez naszych najemców. Firmy takie jak Pilkington, Stokrotka, Rohlig Suus, Glosel, ILS czy Agata Meble z łatwością mogą świadczyć usługi dla klientów detalicznych. Powierzchnię magazynową wynajmują firmy z branży logistycznej, produkcyjnej, e-commerce, zarówno międzynarodowe marki, jak i dynamicznie rozwijające się lokalne firmy.
Białystok jest dla Accolade wyjątkowym miejscem. To tu w 2021 r. powstał pierwszy projekt zrealizowany w ramach Accolade Industrial Art, czyli programu, który wprowadza sztukę do przestrzeni przemysłowych. Projekt muralu został wybrany w ramach konkursu, przy udziale najemców parku, a jego wykonanie powierzono studentom z Politechniki Białostockiej, którzy współpracowali z autorką konceptu. Mural ilustruje wartości Accolade, którymi są dbałość o środowisko, ludzi i zwierzęta oraz tworzenie przyjaznych miejsc pracy.
Park Białystok II składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni ponad 36 700 mkw. Oba obiekty w Białymstoku, podobnie jak pozostałe magazyny w portfolio firmy, posiadają certyfikaty BREEAM. Zostały przygotowane z troską o środowisko i pracowników. Accolade wyposażył je w różnorodne elementy, takie jak pojemniki na elektroodpady, defibrylatory zewnętrzne, budki dla owadów, ogrody deszczowe oraz ławki i stoły wykonane z materiałów kompozytowych pochodzących z recyklingu odzieży.
– Rynek powierzchni magazynowych w województwie podlaskim należy do rynków wschodzących, na które warto zwrócić uwagę. Mimo tego, że pierwsza inwestycja typu big-box w regionie powstała dopiero w 2018 roku, to obecnie rynek ten rozwija się bardzo konsekwentnie. Na koniec 2Q 2023 łączna ilość wybudowanej powierzchni A-klasowej na wynajem wynosiła 97 000 mkw., co jest wzrostem o 41 proc. rok do roku. Na chwilę obecną, poziom pustostanów w województwie podlaskim jest na poziomie 3 proc., a w samym Białymstoku oraz jego najbliższym otoczeniu oscyluje w okolicy 0 proc.. Stawki czynszu headline wynoszą między 3,99 a 4,40 eur/mkw. Prognozy dla Białegostoku wydają się być korzystne m.in. za sprawą wciąż modernizowanej infrastruktury drogowej (oddana do użytku droga ekspresowa S8 między Białymstokiem a Warszawą oraz będąca w trakcie realizacji Via Carpatia). Za decyzją o inwestycji w Białymstoku przemawia też wciąż niewyeksploatowany rynek pracy oraz bliskość krajów bałtyckich, dla których miasto może stanowić dobre miejsce do ulokowania centrum logistycznego obsługującego region – powiedział Tadeusz Drozd, Negocjator, Industrial Agency, Cushman & Wakefield.
Brama na wschód
Podlaskie, zwane „Bramą UE na wschód”, jest regionem o ogromnym potencjale. Przez Białystok planowany jest przebieg trasy kolejowej Rail Baltica, będącej częścią transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Po zakończeniu modernizacji tej trasy czas podróży pociągiem między Białymstokiem a Warszawą wyniesie zaledwie 74 minuty. Dodatkowo drogowy szlak Via Carpatia, pokrywający się częściowo z drogami S19 i S8, będzie w przyszłości ważną arterią pomiędzy krajami Europy Południowej a Skandynawią. Białystok jest również miejscem, w którym działa 15 uczelni wyższych, z ponad 30 tysiącami studentów, co stanowi gwarancję dostępu do wykształconej kadry.
Accolade Holding działa w sześciu krajach w Europie, gdzie inwestuje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę, przeznaczoną dla biznesu globalnych marek, głównie z obszarów e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci ponad 50 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Słowacji o wartości ponad 2,65 mld EUR, gwarantującym zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do inwestycji. Grupa posiada obecnie nieruchomości o łącznej powierzchni 2,8 mln mkw., które są wynajmowane niemal 300 najemcom dostarczając 138 mln euro przychodu z najmu rocznie. Accolade inwestuje również w rewitalizację terenów poprzemysłowych, które stanowią ponad jedną trzecią portfela Grupy. Dwa budynki w Parku Szczecin III przy ulicy Kniewskiej otrzymały najwyższy poziom certyfikacji BREEAM – Outstanding – co czyni je pierwszymi tak wysoko certyfikowanymi projektami w Polsce.
Accolade zobowiązuje się do przestrzegania zasad ESG poprzez stosowanie rygorystycznych wymogów ochrony środowiska, udzielanie wsparcia lokalnym społecznościom oraz dbałość o etyczne standardy biznesowe. Firma rozumie znaczenie zrównoważonego rozwoju i dąży do zachowania równowagi między wzrostem gospodarczym a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową.