Już wkrótce w okolicy Portu Lotniczego Wrocław najprawdopodobniej powstanie stacja paliw. Nieruchomość przy ulicy Granicznej właśnie kupił bowiem PKN Orlen.
We wtorek 4 kwietnia poznaliśmy rozstrzygnięcie przetargu na sprzedaż działki przy ulicy Granicznej, tuż przy zbiegu z ulicą Rdestową, o powierzchni 6777 metrów kwadratowych.
– Do przetargu stanęło pięciu oferentów, a nieruchomość została wylicytowana za kwotę 3 793 000 złotych – mówi portalowi InvestMap.pl Maja Berny z biura prasowego magistratu.
Zwycięską ofertę złożył Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Dodajmy, że cena wywoławcza wynosiła 1 mln 860 tys. złotych.
Teren ten w planie miejscowym przeznaczony jest pod aktywność gospodarczą i usługi, w tym pod budowę obiektów służących sprzedaży detalicznej paliw.
Inne działki przy Granicznej czekają
Inne działki przy Granicznej czekają
Miasto szykuje też do sprzedaży dwie inne nieruchomości przy ulicy Granicznej.
Jedną z działek (nr 1/28), magistrat próbował bezskutecznie sprzedać już w zeszłym roku. Nieruchomość o powierzchni ponad 33 tys. metrów kwadratowych wyceniono na 8 mln 740 tys. złotych. Nie znalazł się jednak kupiec, ale działka wkrótce znów może trafić pod młotek. To miejsce pod bazy logistyczne i transportowe czy magazyny.
REKLAMA
W lutym miasto przystąpiło do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Granicznej oraz węzła Autostradowej Obwodnicy Wrocławia "Wrocław Lotnisko". Plan obejmie m.in. wspomnianą wyżej działkę.
UM Wrocławia
Ten obszar znajduje się w zespole urbanistycznym aktywności gospodarczej Rakietowa-Graniczna.
– W zespołach urbanistycznych aktywności gospodarczej jednym z głównych celów polityki przestrzennej jest wyeksponowanie istniejących lub doprowadzenie do powstania nowych obiektów, układów urbanistycznych lub ich części, które wzmacniają identyfikację kompleksów zabudowy i zespołów urbanistycznych – tłumaczą urzędnicy.
Dodają, że sporządzenie planu miejscowego przyczyni się do aktywizacji procesów inwestycyjnych na obszarze nim objętym, uzupełniając i porządkując strukturę funkcjonalno-przestrzenną w bezpośrednim sąsiedztwie węzła AOW.
Wkrótce pod młotek powinna trafić też nieruchomość położona przy sięgaczu ulicy Granicznej (działka nr 11/1). Cenę wywoławczą ustalono na 1,2 mln złotych, nie ma jeszcze daty przetargu. To teren też przeznaczony pod aktywność gospodarczą - mogą tam powstać m.in. biura, hotele, stacje paliw, poradnie medyczne czy handel detalicznych małopowierzchniowy.
Wojsko też sprzedaje
Jak donosiliśmy w listopadzie zeszłego roku, Agencja Mienia Wojskowego znalazła kupca na jedną ze swoich nieruchomości przy ulicy Granicznej.
Sprzedana przez AMW działka znajduje się w sąsiedztwie dawnego portu lotniczego i terenów jednostki wojskowej, z której nieruchomość została wydzielona. Na działce stoi uszkodzony budynek magazynowy i zdewastowany płot.
– Nieruchomość w dużej części porośnięta jest dziko rosnącymi trawami i chwastami oraz drzewami – wyliczają wojskowi.
Działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia z 2010 roku, nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem Strachowice Lotnisko INFRA, określonym jako zespół urbanistyczny infrastruktury technicznej.
Działka nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia z 2010 roku, nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem Strachowice Lotnisko INFRA, określonym jako zespół urbanistyczny infrastruktury technicznej.
Dominującą klasą przeznaczenia terenu jest tu logistyka, obsługa transportu i telekomunikacja, a jako funkcje uzupełniające wskazano m.in. zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, handel, gastronomię, biura czy opiekę zdrowotną czy edukację.
Na nowych właścicieli czekają też inne wojskowe nieruchomości w okolicy portu lotniczego. Oprócz kilku działek wzdłuż ulicy Granicznej, AMW szuka też kupca na nieużywaną wojskową bocznicę kolejową, biegnącą od linii kolejowej w pobliżu stacji Wrocław Zachodni do ulicy Rakietowej. Bocznica – po spełnieniu odpowiednich wymogów – może być znów uruchomiona.
Kilka lat temu, jeszcze przed Euro 2012, pojawił się pomysł, by tą bocznicą jeździły pociągi z Dworca Głównego do nowego terminala lotniska. Ostatecznie te plany spaliły na panewce.