Dobiegają końca prace przy budowie drugiej części obwodnicy Leśnicy. – To gigantyczne przedsięwzięcie, które odciąży komunikacyjnie zachodnią część Wrocławia – mówią przedstawiciele inwestora.
W ramach naszego cyklu o najważniejszych wrocławskich inwestycjach ostatnich lat, byliśmy już na przebudowanej ulicy Pomorskiej, powstających nowych mostach Chrobrego, a także dwóch kluczowych dla rozwoju komunikacji miejskiej trasach tramwajowych: na Nowy Dwór i na Popowice. Odwiedziliśmy już również Aleję Wielkiej Wyspy, która diametralnie poprawi komunikację we wschodniej części Wrocławia.
Teraz przenosimy się na przeciwległy koniec stolicy Dolnego Śląska, gdzie od lipca 2021 roku trwa budowa jednej z największych inwestycji komunikacyjnych w ostatnich latach. Pozwoli ona połączyć obwodnicę Leśnicy z ulicą Kosmonautów poprzez nową aleję 11 listopada oraz rozbudować o kolejne dwa pasy ruchu ulicę Kosmonautów od ulicy Fieldorfa do wysokości kąpieliska Glinianki.
Prace przy dokończeniu obwodnicy Leśnicy na ostatniej prostej
Kontrakt zawarty w kwietniu 2021 roku z konsorcjum, którego liderem jest spółka Bickhardt Bau Polska, opiewa na ponad 181 mln złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej.
– Budowa drugiej części obwodnicy Leśnicy jest na ostatniej prostej. Do ukończenia kontraktu zostało kilka miesięcy, ponieważ już na koniec sierpnia planujemy oddać tę inwestycję. Wykonawca ocenia zaawansowanie robót na poziomie 75% wykonania. Warto podkreślić, że przed nami jeszcze prace na skrzyżowaniu ulicy Fieldorfa z Kosmonautów. To tutaj będziemy już za chwilę korzystać z czterech pasów jezdni – po dwa pasy w obu kierunkach. Wszystko po to, żeby efektywnie wykorzystać tę przestrzeń – mówi Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji, które są inwestorem całego przedsięwzięcia.
Jak tłumaczą przedstawiciele wykonawcy, obecnie jesteśmy w trakcie trzeciego etapu przebudowy ulicy Kosmonautów.
– Na jezdni północnej prowadzone są roboty kanalizacji deszczowej, odwodnienia oraz rozpoczęliśmy roboty drogowe, konstrukcyjne, stabilizację i roboty brukarskie. Przygotowujemy też teren pod nasadzenia w ciągu ulicy Kosmonautów – wylicza Piotr Wilkosz z Bickhardt Bau Polska.
Na alei 11 listopada prowadzone są prace związane z budową przejścia podziemnego oraz nasypu przy ulicy Jerzmanowskiej. To ostatni element robót nasypowych na tej drodze. Zakończyło się już z kolei betonowanie wiaduktu o długości ponad 140 metrów, który pozwoli uczestnikom ruchu drogowego bezkolizyjnie przejechać nad uczęszczaną linią kolejową w kierunku Legnicy.
Gigantyczna inwestycja ozdobiona szpalerami drzew
Przedstawiciele inwestora podkreślają, że druga część obwodnicy Leśnicy to gigantyczna inwestycja, która ma odciążyć komunikacyjnie zachodnią część Wrocławia.
– To 4 kilometry nowej drogi, funkcjonuje już nowe torowisko, mamy zakończone roboty na branżach kanalizacyjnych, w tym branże elektryczne i teletechniczne. To ważne elementy całości. Jeszcze tej wiosny pojawią się tutaj duże drzewa. Mówimy o szpalerach, które będą ozdabiały całą inwestycję, ale również służyły mieszkańcom, ponieważ piesi, rowerzyści i samochody będą poruszały się dosłownie w szpalerach drzew – zapowiada Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji.
Na odcinku od ulicy Fieldorfa do Glinianek tory tramwajowe zostały przeniesione w kierunku południowym. Torowisko po drugim podbiciu będzie zazielenione – ułożony zostanie rozchodnik.
Jeśli chodzi o zieleń, warto również dodać, że przy alei 11 listopada oraz ulicy Kosmonautów łącznie posadzonych zostanie ponad 900 drzew. Ponad 140 drzew jest już posadzonych. To wielkie drzewa, nawet 9-metrowe, o obwodach dochodzących do 36 centymetrów i wadze ponad 800 kilogramów. Wśród nich znalazły się platany klonolistne, klony zwyczajne i klony jawory.
Oprócz budowy ponad 4 kilometrów nowych dróg, inwestycja obejmuje także 5675 m dróg rowerowych, 5875 m chodników, ponad kilometr ciągu pieszo-rowerowego, 5 skrzyżowań, a także dwa przejścia tunelowe dla pieszych i rowerzystów. W pobliżu planowanego przez władze województwa przy ulicy Kosmonautów nowego szpitala onkologicznego pojawi się nowa pętla autobusowa.